USA går till anfall

2024 10 17

Den amerikanska militären har gått till flyganfall.

Natten till torsdag svensk tid bekräftar tjänstemän från militären att USA har slagit till mot flera vapenlager.

Anfallet har gjorts mot anläggningar i Jemen som kontrolleras av Huthirörelsen.

Det rapporterar ABC News.

– Amerikanska centralkommandostyrkor genomförde flera flygangrepp på många Iran-stödda huthivapenlageranläggningar inom huthikontrollerade områden i Jemen, säger en amerikansk försvarstjänsteman till tv-kanalen.

Försvarsministern bekräftar

Enligt USA används Huthirebellernas vapen för att “målsätta militären och civila fartyg som navigerar internationellt vatten genom Röda havet och Adenbukten".

Även försvarsminister Lloyd Austin har bekräftat anfallet.

Han säger att man använt sig av bombplan av typen B-2 mot fem stycken anläggningar.

– Amerikanska styrkor riktade in sig på flera av huthiernas underjordiska anläggningar som innehöll olika vapenkomenter av typen som huthierna har använt för att rikta in sig på civila och militära fartyg i hela regionen, säger Austin enligt Reuters.

Attackerat 100 fartyg

Det amerikanska anfallet kommer efter att USA:s militär tidigare den här månaden genomförde 15 attacker mot mål kopplade till Iran-anslutna huthikrigare i Jemen, där det rapporterats om explosioner vid militära utposter och en flygplats.

Sedan november förra året har huthierna genomfört nästan 100 attacker mot fartyg som korsat Röda havet.

Den väpnade shiamuslimska gruppen menar att de agerar solidariskt med palestinierna i Israels krig mot Gaza som nu pågått i över ett år.

Rörelsen har sänkt två fartyg, beslagtagit ytterligare ett och dödat minst fyra personer i anfallen.

Inga civila offer

USA:s centralkommande har i ett uttalande på X sagt att man för närvarande bedömer omfattningen av skadorna efter nattens anfall.

Enligt de första rapporterna tyder inget på några civila offer i samband med attacken.

Foto: Senior Airman Joel Pfiester - US Air Force

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


17dec25

Turkiet tvärvänder – skickar tillbaka till Putin

2025 12 18

Turkiets president Erdoğan vill skicka tillbaka någonting till Putin.

Turkiet försöker att återlämna ett luftförsvarssystem till Ryssland.

Landets president Recep Tayyip Erdoğan ska ha tagit upp frågan med Putin under ett möte i Turkmenistan förra veckan – men Ryssland nekar till uppgifterna.

Vill förbättra relationen med USA

Turkiet vill återlämna luftvärnssystemet S-400 till Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

Erdoğan vill på så vis förbättra sitt lands relationer till USA, enligt tidningen.

Frågan har diskuterats mellan tjänstemän från de två länderna, och ska alltså även ha tagits upp på toppmötet mellan Erdoğan och Putin, även om Kreml nekar till det.

USA:s ambassadör i Turkiet, Tom Barrack – en nära medarbetare till Trump – har bekräftat att Turkiet är nära att överge S-400. Enligt Barrack kan frågan lösas inom fyra till sex månader.

– Att överge rysk militär utrustning skulle kunna förbättra relationerna med USA avsevärt, vilket banar väg för att amerikanska sanktioner mot den turkiska försvarsindustrin hävs och Ankaras tillgång till F-35-jaktplan, uppger källor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland bjuder in turister - kostar 437 000 kronor att besöka

Blev osams med Obama

Turkiets syfte ska alltså vara att förbättra sina relationer med USA och andra Nato-länder.

Landet vill återansluta sig till det amerikanska F-35-programmet, och frågan ska ha tagits upp i samband med ett möte mellan Erdoğan och Donald Trump i Vita huset i september.

En högt uppsatt turkisk diplomat har också sagt att sanktioner mot Turkiet förväntas hävas nästa år, enligt tidningen.

Turkiet köpte det ryska luftvärnssystemet S-400 för ett decennium sedan, i samband med en stor splittring mellan Erdoğan och USA (och dess dåvarande president Barack Obama).

Från turkiskt håll var man då också frustrerade över ett misslyckat försök att skaffa amerikanska Patriot-missiler.

Men nu vill Erdoğan och Turkiet alltså försöka närma sig USA igen, enligt uppgifter.

LÄS OCKSÅ: Vill dra ur proppen för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen