NY UPPTÄCKT: Vanligt livsmedel ökar risken för eksem

2024 10 16

I dag lider cirka 30 procent av världens befolkning av atopiskt eksem.

Hudsjukdomen bryter oftast ut redan i låg ålder, men den kan drabba människor i alla åldrar.

Symptomen är torr hud och kliande utslag. Ofta bildas eksemen i vecken där lederna böjs – till exempel knävecken, armvecken, handlederna och vristerna.

Ny studie: Populärt livsmedel ökar risken

Nu kommer nya uppgifter om de besvärande eksemen.

Ett populärt livsmedel ökar risken för hudsjukdomen, enligt en amerikansk studie.

Livsmedlet som pekas ut är salt.  

Enligt studien, som publicerats i tidskriften JAMA dermatology, ökar risken att drabbas av hudsjukdomen med 11 procent vid högt saltintag.

Personer som konsumerar mycket salt löper även större risk att drabbas av svåra symptom, uppger forskarna från Kalifornien.

Nu vill forskarna begränsa saltintaget hos personer som lider av atopiskt eksem.

– Våra fynd tyder på att ett begränsat saltintag kan vara en kostnadseffektiv och säker behandling, står det i studien.

Svensk forskare: Krävs mer forskning

Jakob Wikström, docent i dermato-venereologi vid Karolinska institutet och Nordiska kliniken, anser att det krävs mer forskning inom ämnet. Han är inte beredd att ge grönt ljus till den föreslagna behandlingsformen.

– Då måste man först göra en klinisk prövning, där man delar in försökspersoner i två–tre olika grupper för att testa effekten av lågt saltintag på eksem, säger Wikström till Aftonbladet.

Fakta: Atopiskt eksem

Vanliga symptom:

- Huden är torr och fjällar.

- Du får utslag som kliar.

- Var på kroppen utslagen kommer beror på åldern.

- På ljus hud blir utslagen röda. På mörk hud kan områden med eksem bli mörkare än den övriga huden.

- Du får sprickor i huden som gör ont.

- Huden får små blåsor med vätska. Blåsorna kan gå sönder så att vätskan rinner ut. Då bildas små sår och sårskorpor

- Eksem med sår kan bli infekterade. Då blir sårvätskan grumlig och sårskorporna blir tjocka och gulaktiga.

- Du kan få tjock och rynkig hud på områden med eksem som du haft länge och som du kliat mycket på.  

Källa: Vårdguiden 1177

Foto: NIAID

Text: Redaktionen


Kafferosteri tvingas lägga ner – efter 134 år

2025 08 20

Ett svenskt kafferosteri lägger ner – på grund av Trafikverket.

Sedan år 1891 har Lindvalls kaffe – ett familjeägt svenskt kafferosteri – bedrivit verksamhet.

Det Uppsalabaserade företaget har ett 20-tal medarbetare och rostar cirka 2 200 ton kaffe om året.

Nu tvingas det klassiska kafferosteriet lägga ner – på grund av Trafikverket, rapporterar SVT.

Lägger ner

Lindvalls kaffe arbetar på Kungsgatan 60 i Uppsala.

Trafikverket behöver dock verksamhetens fastighet för att ge plats åt en järnvägssatsning.

Det innebär att de måste flytta på sig – och vd Ulf Lindvall menar att Trafikverkets ersättning inte räcker till för att bygga ett nytt rosteri.

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, säger han till SVT.

Hösten 2026

Kafferosteriet har fått fram till hösten 2026 att lämna sina lokaler.

Spiken i kistan, menar en känslosam Lindvall.

– Det är 20 anställda i rosteriet. Rostar vi inget kaffe riskerar de uppsägning, säger han.

Läs mer: Ny upptäckt om kaffe – därför ska du fortsätta dricka

Lindvalls historia

Så här beskriver Lindvalls kaffe sin historia:

– Berättelsen om hur Lindvalls kaffe kom till grundar sig i såväl viljestyrka som romantik, menas det.

– Den unge Eric Lindvall lämnar på 1880-talet hembygden i byn Undenäs i Västergötland för att söka arbete. Han vandrar norrut och hamnade i Tierp.

Ingen kommentar

Historien fortsätter.

– Där förälskade han sig i skomakardottern Josefina. De gifter sig och 1891 startar de tillsammans en kolonialvaruhandel med kryddor, te och kaffe.

– Eric och Josefina är lyckliga tillsammans, affärerna går bra och de får sex barn. 1912 bestämmer de sig för att utveckla affärsrörelsen då den stora kärleken för kaffe började ta alltmer plats. Då flyttar familjen från Tierp till Uppsala. 

Trafikverket har inte kommenterat saken.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Battlecreek Coffee Roasters

Text: Redaktionen


USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen