ANDERS TEGNELL: Sverige inne i en ny våg – Antalet som intensivvårdas ökar

2021 11 04

– Vi är helt uppenbart inne i en ny våg, säger Anders Tegnell samtidigt som allt fler smittade läggs in på intensiven.

Sverige är nu inne i en ny våg av pandemin uppger Folkhälsomyndigheten som nu skärper tonfallet.

Kan bli ännu värre framöver

Smittspridningen nu på väg upp igen i Sverige och uppgången är så tydlig att Anders Tegnell klargör att det handlar om en ny så kallad våg. Dessutom kan den bli ännu värre framöver antyder statsepidemiologen.

– Vi får komma ihåg att Sverige har legat lite efter i alla vågor, utom den första, säger Anders Tegnell till  SVT.

Samtidigt betonar han att läget hade varit mycket värre om inte många hade varit vaccinerade.

Stor %-ökning på IVA

Vid Svenska Intensivvårdsregistret konstaterar man att att allt fler nu måste vårdas på intensiven och det är framförallt de ovaccinerade det handlar om. På bara några dagar har antalet så kallade iva-patienter, det vill säga personer som vårdas på intensivvårdsavdelning, ökat från 24 till 35 patienter rapporterar DN.

Snittiden är 11 dagar

Med andra ord sker ökningen å ena sida från relativt låga nivåer men å andra sidan är ökningen i procent räknat mycket stor. Den genomsnittliga tiden från att man först blir sjuk till att man blivit så pass dålig att man måste läggas in på intensiven är 11 dagar.

– De senaste dagarna har vi haft en ökning. Men om det är ett trendbrott eller inte återstår att se. Det finns så många okända parametrar, säger intensivvårdsöverläkaren Johnny Hillgren vid Svenska Intensivvårdsregistret till DN.

Det handlar om ovaccinerade

De allra flesta som tas in på intensiven är ovaccinerade konstaterar säger Johnny Hillgren.

Man har även registrerat en uppgång av antalet patienter som behöver intensivvårdas på grund av RS-virusinfektion.

– Vi ser en viss ökning av antalet RS-patienter. Det är huvudsakligen barn, men även vuxna kan bli svårt sjuka av RS-viruset. Framför allt äldre och om de har lungsjukdomar sedan tidigare, säger Johnny Hillgren till DN.

Sjuka barn ska stanna hemma

Efter att det varit en stor debatt om hur sjuka barn ska hanteras så går Anders Tegnell också ut och förtydligar att om man är sjuk eller har symtom så ska man stanna hemma.

Folkhälsomyndigheten har tidigare under hösten givit ganska positiva signaler om utvecklingen framöver men nu har tonfallet skärpts.

– Pandemin är inte över, säger Tegnell till SVT och framhåller att man ska fortsätta med att hålla avstånd till andra människor. 

Foto: Folkhälsomyndigheten

[yop_poll id="862"]

Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen