Bensinmackar har jätteproblem – “Alla våra stationer i Sverige”

2024 10 13

Sveriges bensinjättar har problem.

Problematiken har uppstått på söndagen.

Bensinjättarna ST1 och Shells har drabbats av komplikationer gällande deras betalsystem.

För närvarande går det alltså inte att betala med kontokort för att tanka vid deras stationer.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Alla stationer i Sverige”

Det är oklart vad det är som har föranlett situationen.

Faisal Ouahid, presstalesperson på ST1, förklarar att det rör sig om ett omfattande problem.

– Just nu går det inte att betala med kort. Tyvärr gäller det alla stationer i Sverige som har detta problem, säger han till tidningen.

Ingen prognos

Det finns i nuläget ingen prognos för när situationen kan vara löst, och man kan betala som vanligt med betalkort vid bensinstationerna.

– Det jobbas från alla håll och kanter för att kunna igång så mycket som möjligt, säger Faisal Ouahid.  

Det rör sig om tekniska problem men det finns inga mer detaljerade uppgifter om vad det är som har hänt vid bensinmackarna.

Har varnat

I andra relaterade nyheter har polisen gått ut med en varning till de som tankar vid bensinstationer och betalar med kort.

Detta efter att flera personer har drabbats av skimning av kontokort.

– Det man gör är att man läser av kontokortet när det förs in i automaten. Gärningsmännen har då på automaten monterat en avläsningsutrustning, där man sticker in kortet, förklarar polisen.

– När man sticker in kortet ska man känna efter att all utrustning sitter fast i automaten. Sitter något löst avbryter man tankningen och ringer ägaren och polisen på 112.

Håll koll

Polisen fortsätter.

– Vid knappsatsen, som man slår in koden på till kortet, har gärningsmannen satt en liten kamera som är stor som ett knappnålshuvud.

– Med hjälp av kameran ser gärningsmannen inslagningen av koden. Kontrollera om det ser konstigt ut kring knappsatsen och om man ser något hål i utrustningen som kan vara en kamera.

Den som tror sig se någonting mystiskt uppmanas avbryta tankningen och ringa polisen.

Foto: ST1

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till de med Android-telefon

2025 12 08

Privata meddelanden på Android-telefoner kan snart övervakas.

En ny Android-funktion gör det möjligt för arbetsgivare att läsa, spara och arkivera användares sms – även sådana man trodde var raderade.

Google ändrar spelreglerna

Privata sms från jobbmobilen kan snart vara ett minne blott.

Google rullar ut funktionen Android RCS Archival, som låter arbetsgivare spara och granska allt du skriver i Google Messages – även raderade konversationer.

– Google Messages kan nu ”snappa upp och arkivera RCS-chattar” på alla Android-enheter som kontrolleras av en arbetsgivare, uppger Android Authority.

Forbes var de som uppmärksammade förändringen först.

– Plötsligt är förmånen med att få en telefon på jobbet inte så bra som den kan verka, säger säkerhetsexperten Zak Doffman till Forbes.

– Sms-meddelanden har setts som annorlunda, till skillnad från e-post som länge varit enkel för arbetsgivare att övervaka, fortsätter han.

Funktionen gäller specifikt företagsstyrda Android-telefoner där arbetsgivaren administrerar enheten och använder Google Messages som standardapp.

LÄS MER: Kim Jong-un tystar två stormakter – Seoul slår larm

Hundratusentals svenskar kan påverkas

Många användare tror att end-to-end-kryptering skyddar dem – men det stämmer bara när meddelandet skickas.

När sms:et landar i telefonen är det dekrypterat och går att läsa för systemadministratören.

Det är exakt där Google öppnar dörren för arbetsgivare.

Enligt Google är syftet att hjälpa företag följa lagkrav, särskilt inom finans, offentlig sektor och andra branscher där all kommunikation måste loggas.

Men effekten blir att ett stort antal svenskar kan övervakas.

Hundratusentals svenskar kan komma att beröras, då Android-telefoner är vanliga i kommuner, regioner, techbolag, industrin och konsultsektorn.

Därför införs funktionen

Google förklarar att vissa företag tidigare tvingats stänga av RCS-funktionen helt eftersom de inte kunnat arkivera meddelanden enligt lagkrav.

Med Android RCS Archival täpps den luckan nu igen, vilket gör att arbetsgivare kan spara alla sms-trådar, läsa mottagna och skickade meddelanden och ta del av innehåll som du själv raderat.

Allt sker i bakgrunden om IT-avdelningen aktiverat funktionen.

LÄS MER: UPPGIFTER: ”Farlig handling” mot militärplan – signalerar attack

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


Kinesiska jätten vill erövra Sverige – “Ska bli bland de största”

2025 12 07

Det kinesiska elbilsföretaget BYD har stora planer för Sverige.

Den europeiska bilindustrin är alltjämt svag.

Konkursansökningar ramlar in på löpande band i Tyskland och intresset för nya bilar är svalt.

Då ser den kinesiska biltillverkaren BYD ett gyllene läge att på riktigt slå sig in på den europeiska – och svenska – marknaden.

“Ska bli bland de största”

Än så länge har BYD inte varit någon storsäljare i Sverige – men det har den kinesiska jätten tydliga planer på att ändra.

Toppchefen Stella Li har en ny plan som bland annat innefattar ultrasnabb laddning och nya sätt att sälja.

– Vi ska bli bland de största, säger hon till Dagens industri.

– Vi ska bli en stor spelare i Sverige och täcka hela landet med 80 återförsäljare.

“Kommer explodera”

De kinesiska bilarna har tidigare inte synts speciellt ofta på europeiska vägar.

Brad Anderson, skribent hos bilmagasinet Automotive News, tror dock att “BYD:s europeiska expansion är på väg att explodera”.

Läs mer: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort

Stora planer

BYD kommer att öppna en fabrik i Ungern – och har planer på att göra detsamma i Turkiet och Spanien.

– För inte så länge sedan var BYD-fordon en sällsynt syn på Europas vägar, skriver Anderson.

– Men under de senaste fem åren har biltillverkaren vuxit till en global gigant som expanderat till nya marknader snabbare än någon av sina konkurrenter. Nästa år kommer deras modeller att bli ännu vanligare i hela Europa.

Tvärnit i november

I november registrerades 21 016 nya personbilar i Sverige, en minskning med 15 procent jämfört med samma månad förra året.

– Personbilarnas nedgång i november beror på ett fortsatt svagt konjunkturläge, avvaktande kunder, samt leveransstörningar och förändringar i produktportföljen hos vissa märken, säger Mobility Swedens vd Mattias Bergman i ett pressmeddelande.

Läs mer: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

Foto: Alejandro Luengo resp Linus Mimietz

Text: Redaktionen