Expertens besked – om bakterier i godis

2024 10 12

Inför Halloween ger en expert besked om risken att smittas av bakterier via godis.

I slutet av oktober infaller Halloween, en högtid som för många är nära förknippad med godis.

Många svenskar älskar lösgodis – medan andra är mer tveksamma.

En del oroar sig för risken att smittas av bakterier eller virus när man köper lösgodis på självplocken, där massor av andra människor redan har varit och rotat.

Men hur stor är risken egentligen?

Ger besked om risken

Experter menar att det är väldigt liten risk att drabbas av bakterier via lösgodiset, rapporterar SR.

– Det är alldeles för torrt och det är väldigt mycket socker i, och där trivs inte bakterier. Det är inte den miljön de vill växa i, säger Britt Carlsson, avdelningschef på Livsmedelskontrollen på Miljöförvaltningen i Karlstad, till radiokanalen.

Även Livsmedelsverket ger samma besked, och menar att bakterier inte kan föröka sig i det torra och söta godiset.

Men hur är det med virus?

”Teoretiskt möjligt”

Även när det gäller virus är risken väldigt liten. Smittorisken bedöms vara låg, enligt Livsmedelsverket. Även om den inte helt kan uteslutas.

– Där är det ju en teoretisk möjlighet, liksom att du skulle kunna ta något godis och få i dig någonting, men jag känner inte till att det någonsin har hänt att det har blivit något magsjukeutbrott på grund av lösgodis. Nej, det är nog liten risk där också, säger Britt Carlsson.

Hon understryker dock att man ska vara noggrann med hygienen samt ta hänsyn till andra när man tar lösgodis.

– Där vill man ju inte att man plockar med händerna och tar i det, utan man använder helst en ren sked, om det finns möjlighet till att man kan ta en ren sked varje gång och tänka på nästa kund som kommer dit, säger hon till radiokanalen.

Risk för godisbrist till Halloween

Godis är som sagt extra populärt under Halloween, som infaller den 31 oktober.

Svenskt godis har för övrigt också fått ett stort genombrott utomlands på senare tid.

Efterfrågan på svenskt godis är så stor att det finns risk för godisbrist i svenska butiker, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

”Swedish candy” har trendat rejält i sociala medier, vilket har påverkat tillgången till vissa godisprodukter i Sverige.

Enligt godistillverkaren Bubs har man haft svårt att möta efterfrågan, och det är inte säkert att man kan leverera allt som efterfrågas till Halloween.

– Hela vårt sortiment kommer inte att kunna vara tillbaka till Halloween, tyvärr, säger Nicklas Arnelin, ansvarig för konfektyr på Orkla som äger Bubs, till SVT.

Foto: Danieldnm, Wikimedia Commons

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen