Är redo att stoppa Magdalena Andersson (S) från att bli statsminister

2021 11 07

I morgon väljs Magdalena Andersson (S) till ny partiledare för Socialdemokraterna men nu kommer besked om att hon kan bli stoppad från att bli statsminister.

Det är Vänsterpartiet som meddelar att man inte kommer att släppa fram Magdalena Andersson (S) som ny statsminister om man inte får igenom minst två olika saker.

Två olika punkter

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar betonar att Vänsterpartiet inte per automatik kommer att rösta ja – det vill säga trycka på grön eller gul knapp – till Magdalena Andersson som ny regeringschef om hon inte går Vänsterpartiet till mötes på ett par punkter.

Vill ha ett erbjudande

Sveriges Radio ställer frågan till Nooshi (V) vad Vänsterns nya besked betyder.

– Det betyder att hon ska höra av sig till oss. Vi får sätta oss i förhandlingar och diskutera vad behövs, hur ser vi på framtiden för att vi ska kunna rösta gult på ny statsminister.

– Vi behöver förhandla med varandra. Man får ju erbjuda någonting om vi ska stå till förfogande på att rösta på en sådan statsminister, säger Nooshi (V).

ANALYS

Vänsterns krav tycks med andra ord vara följande:

▪1, Att S-MP-regeringen ska gå med på att inleda förhandlingar

▪2, Att S-MP-regeringen sannolikt även måste ge V något i förhandlingarna

Stefan Löfven väntas avgå som statsminister bara någon dag efter att Magdalena Andersson valts till ny partiledare. Han sitter då kvar som statsminister ytterligare någon dag i en så kallad övergångsregering. Och i mitten av nästa vecka väntas riksdagen rösta ja eller nej till Magdalena Andersson (S) som statsminister.

Tre olika knappar

Men för att bli vald krävs det sannolikt att Vänsterpartiet ger sitt stöd till Magdalena Andersson och röstar ja till att hon blir statsminister – antingen genom ett aktivt ja, det vill säga trycka på grön knapp vid statsministeromröstningen eller ett passivt ja, det vill säga att trycka på gul knapp.

Så har Socialdemokraterna tänkt

Socialdemokraterna har utgått ifrån att man främst behövs fokusera på att få stöd av Centern och Miljöpartiet och att man kan utgå ifrån att automatiskt få V:s stöd utan att ens förhandla med Nooshi Dadgostars parti. S tankebana är att V aldrig skulle gå ihop med M-KD-SD-L för att fälla regeringen.

Har valet 2022 i sikte

Men om Vänsterpartiet lägger sig platt så tappar de trovärdighet inför valet 2022 och väljarna kan få en bild av att en rösta på V inte betyder någonting eftersom de ändå blir automatiskt överkörda av S-MP-C och agerar dörrmatta åt potentiell Regering Andersson.

Det talar för att Vänstern menar allvar med sitt hot att inte godkänna Magdalena Andersson (S) som ny statsminister.

Foto: Regeringen

[yop_poll id="858"]

JUST NU: Covid-19 är tillbaka i Sverige – nya symptom

2025 09 11

Smittspridningen av covid-19 sjönk under våren till låga nivåer.

Nu är den fruktade virussjukdomen tillbaka.

Det bekräftar Folkhälsomyndigheten i ett uttalande.

– Nu finns tecken på stigande smittspridning, med en ökande trend av bekräftade fall nationellt och i flera regioner, framhåller myndigheten och tillägger:

– En ökande smittspridning av covid-19 ses i flera länder i Europa som i likhet med Sverige hade låg spridning under våren. Det är förväntat att smittspridningen av covid-19, och andra luftvägsvirus, ökar när människor samlas mer inomhus igen efter sommaren.

"Tvätta händerna"

Under vecka 35 bekräftades 402 fall av covid-19 i Sverige. Det är 76 procent fler jämfört med den föregående veckan. Dessutom är 65 procent av alla bekräftade fall från personer över 65 år.

I sammanhanget ska det tilläggas att betydligt färre personer idag testar sig jämfört med under pandemin.

Folkhälsomyndigheten understryker dock att antalet som läggs in för intensivvård eller avlider med covid-19 är på fortsatt låga nivåer, även om den senare gruppen har ökat med 87,5 procent.

– För att minska risken att bli smittad och att smitta andra är det viktigt att tvätta händerna noga, hosta och nysa i armvecket eller i en pappersnäsduk, samt att stanna hemma om du är sjuk, framhålls samtidigt.

Ändrade symptom

Klara Sondén, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, bekräftar ökningen.

Hon framhåller dessutom att symptomen har förändrats och att det är svårare att skilja covid-19 från en vanlig förkylning.

Nu för tiden, 2025, så ser vi inte längre att man tappar luktsinnet eller att man har feber i åtta dagar och den typen av bild som många hade när de hade sin kanske allra första covidepisod, säger Klara Sondén till Aftonbladet.

“Blir inte av med det”

Sondén menar även att siffrorna i nuläget inte är skäl för någon större oro.

– Vi vet ju att covid kommer finnas i samhället. Det är ingenting vi kommer att bli av med helt och hållet.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för hushåll med fjärrvärme

Fakta: Här har covid-19 ökat

- Dalarna

- Gävleborg

- Halland

- Norrbotten

- Stockholm

- Västmanland

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


Ryska attackflyg ska förstöras – historiskt besked för Ukraina

2025 09 11

Storbritannien ger grönt ljus för ett historiskt avtal med Ukraina.

Natojätten kommer att inleda massproduktion av avancerade avlyssningsdrönare för att hjälpa det krigsdrabbade landet att slå tillbaka mot ryska luftattacker och förstöra det som har blivit diktaturens främsta attackmetod mot Ukraina i kriget.

Det är första gången någonsin som ett sådant initiativ sker, efter att London och Kyiv tecknat ett nytt teknikdelningsavtal tidigare i år, rapporterar Sky News.

Den brittiska premiärministern Keir Starmer kallar det gemensamma projektet för “en milstolpe”.

– Denna överenskommelse är den första i sitt slag och ger den brittiska industrin oöverträffad tillgång till den senaste utrustningsdesignen, stöder Ukraina i dess kamp för att försvara sig mot Putins olagliga invasion och visar hur försvar kan vara en motor för tillväxt när vi genomför vår plan för förändring, fyller försvarsminister John Healey i, enligt tv-kanalen.

Orsakar död och förstörelse

Idag utgörs Rysslands attacker till största del av just obemannade flygfarkoster som har orsakat död, förstörelse och stort lidande i Ukraina.

Enligt det brittiska försvarsdepartement är de nya högteknologiska drönarna mycket effektiva “för att förstöra de enkelriktade attackflyg som Moskva fortsätter att avfyra mot ukrainska städer”, det vill säga de obemannade flygande farkoster som avfyras mot Ukraina.

– Försvarsdepartementet har sagt att de nya drönarna redan har visat sig effektiva mot de iranska shahed-drönare som används av Ryssland, och är mycket billigare att producera än traditionella luftförsvarsrobotar, erfar Sky News.

Ska ge mer information

Under dagen väntas Storbritannien ge mer information om hur avtalet ska se ut. 

Beskedet kommer blott dagen efter att Ryssland kränkt Polens luftrum med ett större antal drönare varav flera sköts ned av polska militärflyg.

– Det är det närmaste vi har varit en öppen konflikt sedan andra världskriget, säger Polens premiärminister Donald Tusk, men tillade samtidigt att det inte finns någon anledning att tro att “vi är på randen till krig”.

Polen åberopade igår Natos artikel 4 som innebär att alliansens medlemsländer ska samråda om det eventuella hotet.

Foto: No 10 resp sociala medier

Text: Redaktionen