UPPGIFTER: Regeringen tvärvänder om SD

2024 10 09

Jimmie Åkesson (SD) har hamnat i blåsväder.

De senaste dagarna har det rapporterats flitigt om att en person med ledande position i ett mc-gäng medverkat på Åkessons bröllop i slutet av september.

Polisen klassar mc-gänget som kriminellt.

Jimmie Åkesson har uppgett att han inte kände till gängkopplingen. Nya uppgifter gör dock gällande att mc-ledaren känt Åkesson i flera år.

Enligt en granskning från Aftonbladet har mannen under många år bjudits in till Åkessons privata fester.

Uppgifter: Tvärvänder om SD

Nu växer missnöjet inom regeringen.

Källor från samtliga regeringspartier, M, KD och L, uppger att misstron mot SD-ledaren är stor, rapporterar Expressen. 

Enligt källorna är läget så pass allvarligt att Sverigedemokraterna kan ställas utanför en eventuell högerregering efter valet 2026.

Tidigare uppgifter har antytt att både M och KD är öppna för att släppa in SD i en framtida regering.

Efter den senaste skandalen kan dock pendeln ha svängt.

– Det stärker inte bilden av dem som ett parti som är moget att ta ansvar på riktigt, säger en M-källa till Expressen.

Statsministern: ”Olämpligt”

Statsminister Ulf Kristersson (M) har uttalat sig om Åkessons bröllopsgäst.

– Jag vet inte mer om detta än det jag har läst i medierna. Jag har ingen annan uppfattning annat än den som Jimmie Åkesson gett uttryck för, säger han till SR Ekot.

– Det här var olämpligt givetvis. Men frågorna måste ställas till honom och Sverigedemokraterna.

Ulf Kristersson vill inte svara på om mc-toppens medverkan på bröllopet utgjort en säkerhetsrisk.

Åkessons förklaring

Jimmie Åkesson har kommenterat uppståndelsen i ett inlägg på X.

– Den uppmärksammade personen är sedan ett par år tillbaka gift med en gammal vän och kollega, som jag känt i 25 år och som under en period i livet stått mig väldigt nära. Hennes nuvarande man känner jag inte mer än ytligt, men vi har träffats ett antal gånger i samband med olika tillställningar, skriver han och tillägger:

– Jag kan inte påstå att jag då upplevt mig ha haft anledning att närmare fundera över hans fritidsintressen eller eventuella suspekta kopplingar. Jag har fortfarande svårt att få ihop min bild av honom med hur han nu beskrivs i media, vilket förvisso inte har någon större betydelse i sammanhanget. Enligt egen utsago har han inget med kriminalitet att göra, vilket jag förstås tycker är ett välkommet och relevant besked.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Amerikanska stridsflyg har skickats upp

2025 08 25

USA har behövt skicka upp stridsflygplan.

På måndagen kommer besked om att USA har skickat upp stridsflygplan.

Anledningen är att ett ryskt flygplan har rört sig utanför Alaska.

Två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades upp för att möta och identifiera det ryska planet, rapporterar ABC News.

För tredje gången

Ett lednings- och kontrollflygplan av typen E-3 Sentry, två F-16-stridsflygplan och två KC-135 Stratotanker-flygplan skickades ut "för att genskjuta och visuellt identifiera" ett ryskt Il-20 övervaknings- och spaningsflygplan för tredje gången på en vecka.

Det ryska planet ska inte ha tagit sig in i kanadensiskt eller amerikanskt luftrum.

Under den senaste veckan har amerikanska F-16-stridsflygplan skickats ut två andra gånger – en gång den 21 augusti och en gång den 20 augusti – för att genskjuta ryska Il-20-flygplan.

“Är redo”

Norad – North American Aerospace Defense Command – meddelar följande efter händelsen:

– Norad använder ett skiktat försvarsnätverk av satelliter, mark- och luftbaserad radar samt stridsflygplan för att upptäcka och spåra flygplan och informera om lämpliga åtgärder, menas det.

– Norad är redo att använda en rad svarsalternativ för att försvara Nordamerika.

Inga nya besked

Samtidigt som amerikanska F-16-plan genskjuter ryska spaningsplan fortsätter Trump-administrationens försök att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Trump vill att Volodymyr Zelenskyj och Vladimir Putin ska mötas, någonting som inte ser sannolikt ut i nuläget.

Den amerikanska presidenten säger själv att Putin inte vill träffa Zelenskyj, eftersom “han inte gillar honom”.

“Gillar honom inte”

Trump träffade både Putin och Zelenskjy separat den här månaden som en del av sina ansträngningar att mäkla fred, men inget genombrott har uppnåtts och Ryssland har fortsatt att attackera ukrainska städer.

Vladimir Putin undviker att träffa president Volodymyr Zelenskyj för att "han inte tycker om honom", säger Trump på måndagskvällen, rapporterar Kyiv Independent.

Foto: Ryuno

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk region har slut på bensin

2025 08 25

Bensinen på den ryska ögruppen Kurilerna har tagit slut.

Under den senaste tiden har bensinkrisen i Ryssland intensiferats – bland annat mot bakgrund av Ukrainas attacker mot oljeraffinaderier.

Nu kommer uppgifter om att bensinen har tagit slut på den östliga ryska ögruppen Kurilerna, rapporterar oberoende Moscow Times.

Har tagit slut

Delar av Kurilerna i Rysslands fjärran östern har fått slut på bensin, uppger lokala myndigheter på måndagen.

– Försäljningen av AI-92-bensin till allmänheten har tillfälligt stoppats. Hela utbudet behövs för specialfordon, säger Konstantin Istomin, chef för Kurilsk-distriktet.

Beskedet kommer bara fem dagar efter att öarna införde en gräns på 10 liter per kund.

I grannregionen

Brister har också drabbat den närliggande Primorye-regionen, där långa köer bildades vid bensinstationer förra helgen. 

Myndigheterna införde restriktioner i Zabaikalsky-regionen och på ockuperade Krym efter brister där.

Läs mer: Ukraina säkrar stort avtal

Efter krismötet

Tidigare i augusti kom besked om att den ryska regeringen kallat till krismöte angående bränslekrisen.

Åtgärden kom efter att bensinpriserna i Ryssland har stigit med nästan 50 procent sedan årsskiftet. 

Krympande reserver på den oberoende marknaden har pressat priserna till nivåer som orsakar förluster för små bensinstationer, som måste köpa bränsle på marknaden.

Prisuppgången kommer också samtidigt som Ukraina fortsätter med långdistansdrönarattacker mot ryska oljeraffinaderier, som är viktiga inkomstkällor för Moskvas krig.

Har slagit till

I dagarna har Ukraina bland annat slagit till mot Syzrans oljeraffinaderi i Samara-regionen.

Syzrans oljeraffinaderi kan raffinera upp till 8,5 miljoner ton olja per år, vilket motsvarar cirka 3,08 procent av den totala volymen av oljeraffinering i Ryssland.

– Den ukrainska generalstaben noterade att Syzrans oljeraffinaderi är specialiserat på att producera bensin, dieselbränsle, flygfotogen och andra petroleumprodukter för den ryska militären, uppger tankesmedjan ISW.

Läs mer: Norskt fartyg beskjutet

Foto: W. Chouak

Text: Redaktionen