Största börsraset sedan finanskrisen 2008

2024 10 08

Omvärlden kan idag konstatera ett kraftigt ekonomiskt ras.

Det börjar i Asien.

Vid stängning stod det nämligen klart att Hang Sex-indexet fallit med hela 9,4 procent, rapporterar Reuters.

Det är det största raset på Hongkong-börsen sedan finanskrisen 2008 – en kris som gav eko över hela världen, inte minst här i Sverige.

Med andra ord innebär nedgången den sämsta handelsdagen på 16 år.

Här är förklaringen

Även europeiska aktier föll, där gruv- och lyxföretag som är väldigt känsliga för förändringar på den kinesiska marknaden målas upp som de största förlorarna.

Förklaringen bedöms ligga i uteblivna besked om kinesiska stimulansåtgärder som fram till nu drivit på kursuppgången – men som nu i sin frånvaro istället innebär ett bakslag.

– I huvudsak förväntade sig marknaderna att Kina skulle tillkännage lite mer detaljer om de finanspolitiska stimulansåtgärderna.

Det säger Aneeka Gupta, chef för makroekonomisk forskning på WisdomTree, till Reuters.

Dyrare drivmedel

Tidigare idag gav Circle K besked om att det rekommenderade riktpriset på bensin höjs med 25 öre från och med tisdagen vilket innebär ett nytt literpris vid pump 17,44 kronor.

Höjningen på diesel är ännu högre – 30 öre – vilket gör att en liter diesel nu kostar 17,74 kronor.

Förklaringen hänger ihop med den ökande konflikten i Mellanöstern samt oror för leveransstörningar på grund av stormar i USA. 

Med den bakgrunden kan det dock konstateras att uppgången av oljepriset på tisdagen faktiskt bromsat in efter de senaste höjningarna.

"Nyckelfrågan om Israel slår tillbaka"

Under måndagen avfyrades raketer från Hizbollah i riktning mot Israels tredje största stad, Haifa. 

De israeliska styrkorna ser samtidigt ut att vara redo att expandera sin offensiv mot Libanon, ett år efter 7 oktober-attackerna som utlöste eskaleringen av konflikten.

– Nyckelfrågan är om Israel kommer att slå tillbaka mot Iran genom att slå mot deras oljeproduktionsanläggningar efter dess raketattack förra veckan, och vilken effekt kinesisk stimulans kommer att ha på den globala efterfrågan på energi.

Det framhåller Aneeka Gupta.

LÄS MER: Dubbelt ekonomiskt glädjebesked för Sveriges hushåll

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


JUST NU: 20 000 tyskar evakueras

2025 06 04

Flera byggnader i centrala Köln evakueras.

Evakueringsordern har utfärdats efter att tre bomber från andra världskriget hittats i den tyska staden.

Enligt tyska medier rör det sig om den största evakueringsordern i Köln sedan kriget slutade för 80 år sedan. Totalt kommer cirka 20 000 personer att evakueras.

– Det evakuerade området omfattar hela den gamla delen av staden, 58 hotell, tre broar över Rhen, rådhuset, järnvägsstationen i distriktet Deutz, ett sjukhus och två vårdcentraler, rapporterar DW.

Bombtekniker har anlänt till området för att desarmera bomberna.  

Amerikanska bomber

Bomberna som identifierats är amerikanska.

Det rör sig om tre rejäla sprängladdningar. Två av bomberna väger 90 kilo och den tredje 45 kilo.  

Händelsen är unik i sin storlek, men upptäckter av bomber är inte ovanligt i Köln. Staden var ett av de främsta målen för de allierade bombflygplanen under andra världskriget.

Bland annat riktade det brittiska flygvapnet, Royal Air Force, in sig på Köln i sitt första "tusenplansanfall" mot en tysk stad natten till den 31 maj 1942. Då släpptes 1 455 ton bomber, vilket ledde till att tusentals byggnader förstördes eller skadades.

Många bomber exploderade inte

De allierade uppges ha släppt över fem miljoner bomber över Tyskland under kriget. En av tio exploderade inte, vilket förklarar de fortsatta fynden av bomber i tyska städer.

I snitt hittas 5 000 odetonerade sprängladdningar årligen, rapporterar den tyska tidningen Der Spiegel.

Vid flera upptäckter måste tusentals människor evakueras.

År 2020 evakuerades omkring 13 000 människor från Gallus i tyska Frankfurt efter att en bomb från andra världskriget hittats på en byggarbetsplats.

Den största evakueringen genomfördes 2017 i Frankfurt.

Då evakuerades 65 000 människor efter att en brittisk bomb på 1,4 ton hittats i staden.

Foto:

Text: Redaktionen


Förbud mot tradition på studenten – överraskas med böter

2025 06 04

En klassisk svensk “tradition” vid studentfirande är egentligen förbjuden.

Men det verkar många inte känna till – eller åtminstone glömma bort i samband med den speciella dagen.

Det handlar om familj och andra anhöriga som köper alkohol och hänger runt halsen på studenten.

En gåva som innebär langning och kan ge böter eller fängelse i två år. Är brottet grovt kan det sluta i fyra år bakom galler.

– Man ska vara 20 år för att köpa eller inneha alkohol. Förser man någon under 20 så är det ett brott, säger Henrik Gustavsson, lokalpolisområdeschef i Torsby, till SR.

"Många är inte medvetna"

Inför studentveckorna jobbar Systembolaget aktivt mot langning.

Att hänga en liten bubbelflaska runt halsen på en student kan framstå som oskyldigt, men är alltså till mångas överraskning olagligt.

Enligt Filip Arvidsson på Systembolaget är det en stor andel som inte ens reflekterat över att man langar vid en sådan situation.

Många är inte medvetna om att de langar när de hänger en flaska med alkoholhaltig dryck runt halsen på en student som sedan förtärs på studentflaket. Samma sak gällande studentpresent, där man överlåter alkohol till en minderårig, säger han till Ulricehamns Tidning.

Här går gränsen

Per Magnusson, som också jobbar på Systembolaget, ger en liknande bild.

Det är inte sällan som personalen frågas om råd om dryck som ska hängas runt halsen på studenten.

– Och då ställer vi motfrågan: hur gammal är studenten? Säger man att den inte fyllt 20 år, då styr vi in på våra alkoholfria alternativ direkt, säger han till SR.

Systembolagets ambition är att få fler att våga säga nej till att langa alkohol. Det görs genom att erbjuda stöd och information.

Att bjuda en minderårig på en mindre mängd alkohol under ordnade former, där alkoholen förtärs på plats med dig närvarande, är inte olagligt. Men om du överlåter alkohol till en minderårig och inte avser medverka när den förtärs är det olagligt, säger Filip Arvidsson till TV4.

Foto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg

Text: Redaktionen