Trump-uttalande om Gaza sprids som en löpeld

2024 10 08

Republikanernas presidentkandidat Donald Trump väcker stor uppmärksamhet med ett nytt uttalande om Gaza.

Gazaremsan ligger i ruiner efter ett års krig mellan den palestinska terrororganisationen Hamas och Israel.

Trots det anser Donald Trump att området har stor potential.

I en intervju med den konservativa journalisten Hugh Hewitt framhåller ex-presidenten att Gaza kan ”återuppbyggas som det nya Monaco”.

– Det kan till och med bli bättre än Monaco. Det har det bästa läget i Mellanöstern, det bästa havet, det bästa av allt, säger Trump och tillägger:

– Det är det bästa och jag har sagt det i flera år. Jag har varit där och det stämmer.

New York Times: Trump ljuger

Donalds Trumps uttalande har fått stor spridning.

New York Times är ett av många medier som uppmärksammat intervjun.

Tidningen anklagar Trump för att ljuga.

I en artikel konstaterar New York Times-journalisten Maggie Haberman att republikanen aldrig besökt Gaza.

– Det finns inga uppgifter om att Trump någonsin varit i Gaza, under sin tid som president eller som affärsman. Under 2017, sitt första år i ämbetet, besökte Trump Israel och reste till Västbanken – ett separat territorium som ligger cirka 20 mil från Gaza, skriver hon. 

Trumps kampanj: Gaza är en del av Israel

En medlem av Trumps kampanjstab har svarat på kritiken.

– President Trump har varit i Israel. Gaza är en del av Israel, säger personen, som väljer att vara anonym, till New York Times.

Påståendet är direkt falskt.

Gazaremsan är inte en del av Israel och har aldrig varit det.

Efter sexdagarskriget 1967 ockuperade Israel området, men israeliska trupper drog sig tillbaka 2007.

Lade fram fredsplan

Under sin tid som president försökte Donald Trump lösa konflikten mellan Israel och Palestina.

Trump anklagades dock för att bedriva en för Israelvänlig politik, vilket försvårade processen.

I januari 2020 lade Trump fram ett fredsförslag, som till stor del byggde på Israels anspråk. Enligt planen skulle Israel få behålla större delen av östra Jerusalem, Jordandalen, samt de israeliska bosättningarna som finns på Västbanken.

Palestinierna förkastade förslaget.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian resp M. Ibrahim

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 16

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen