Svenska folkets besked – här är bästa statsministern

2024 10 05

Svenska folket har fått svara på vem som har varit den bästa statsministern i Sverige av dem som fortfarande lever.

Sverige har haft sju statsministrar efter att Olof Palme blev mördad 1986.

Det handlar om fyra socialdemokrater och tre moderater.

Men vem har varit den bästa statsministern de senaste 38 åren? Vem är mest populär av Sveriges nu levande statsministrar?

Den frågan har svenska folket fått besvara i en ny undersökning från Indikator Opinion, rapporterar TV4.

Tar en klar seger

Svaret kanske överraskar vissa: Fredrik Reinfeldt (M) är den mest nu levande statsministern bland svenska folket.

20 procent anger honom som favorit.

TV4:s politiske kommentator påpekar att Reinfeldt förvisso har kritiserats en del från höger på senare år, med anledning av Alliansregeringens migrationspolitik. Men här är det hela folket, både höger-, mitten- och vänsterväljare, som har svarat.

– Han tar en ganska klar seger här faktiskt, han plockar också poäng från mittenväljarna och även en del väljare till vänster uppskattar Fredrik Reinfeldt, säger Marcus Oscarsson till kanalen.

Men det finns också andra överraskningar i undersökningen.

Magdalena Andersson populär

Magdalena Andersson (S) ligger tvåa på listan med 16 procent av rösterna.

Detta trots att Andersson bara var statsminister i tio månader innan Ulf Kristersson (M) tog över.

Hennes fina resultat är ett styrkebesked inför valet, menar Marcus Oscarsson.

– Det säger nog också en hel del om själva personen och inte bara politiken, säger han.

Betydligt sämre gick det för Anderssons företrädare, Stefan Löfven.

Bara 5 procent av svenskarna anger honom som sin favorit bland svenska statsministrar.

Bland övriga socialdemokratiska statsministrar som fortfarande är i livet får Ingvar Carlsson 10 procent och Göran Persson 8 procent av rösterna.

Marcus Oscarsson är imponerad av Carlssons fina resultat. Han tycks fortfarande vara populär trots att det var länge sedan han var statsminister, och trots att han sällan syns i offentligheten.

Kristersson mindre populär än Bildt

Den nuvarande statsministern Ulf Kristersson (M) får bara 8 procent av rösterna, men har å andra sidan inte innehaft posten lika länge som de två andra moderaterna, Reinfeldt och Bildt.

Carl Bildt är fortfarande mer populär än Kristersson, av undersökningen att döma. 13 procent av svenskarna har Bildt som favorit.

Här är Sveriges mest populära nu levande statsministrar

Fredrik Reinfeldt (M) 20 procent

Magdalena Andersson (S) 16 procent

Carl Bildt (M) 13 procent

Ingvar Carlsson (S) 10 procent

Ulf Kristersson (M) 8 procent

Göran Persson (S) 8 procent

Stefan Löfven (S) 5 procent

Källa: Indikator Opinion

Foto: Melker Dahlstrand, Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


Kraftigt snöoväder drar in

2026 02 04

SMHI varnar för snöfall.

Vädermyndigheten utfärdar en orange varning – den näst högsta.

Varningen gäller sydöstra Skåne på torsdagen och fredagen.

Men även i södra och mellersta Skåne kommer det att snöa i veckan – och SMHI har utfärdat gula varningar.

Orange varning

Från torsdag kväll drar snöfall med tilltagande intensitet in över sydöstra Skåne och det blir samtidigt rejält blåsigt vilket bland annat kan ge drivbildning och problem i trafiken.

– Ett snöfallsområde rör sig upp söderifrån under natt mot torsdag samtidigt som det är rejält blåsigt med frisk ostlig vind, meddelar vädermyndigheten.

Kan komma 20 centimeter

Enligt SMHI kan det på håll i sydöstra Skåne komma så mycket som 20 centimeter snö.

– Snöfallet ser sen ut att intensifieras under torsdag kväll och upphör först under fredag eftermiddag. Totalt fram till fredag eftermiddag väntas 15-lokalt 20 cm, lokalt mer.

Läs mer: Bekräftat: Bilister får betala mer – ”I synnerhet i storstäderna”

Även gula varningar

SMHI har även utfärdat gula varningar som gäller i södra och mellersta Skåne.

Där kan det falla mellan fem och 15 centimeter snö.

– Restider kan bli längre på grund av drivbildning, halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt, meddelar SMHI.

Varit isdygn

Under söndagens temperaturdygn höll sig temperaturen under 0,0 grader för samtliga av SMHI:s observationsstationer, vilket innebär att det klassas som ett nationellt isdygn. 

Även måndagens temperaturdygn höll sig på minussidan med ynka -2,3 grader vid Utklippan som högst. 

Ett nationellt isdygn registrerades senast i januari 2024.

– Trenden är sjunkande, eftersom klimatförändringen gör att det blir mildare väder. Det blir oftare plusgrader på kustnära samhällen i södra Sverige oftast, säger meteorologen Per Stenborg till SVT.

Läs mer: Skriker efter personal – behöver 7 000 nya anställda

Foto: JavyGo

Text: Redaktionen


Natostyrkor bordar fartyg

2026 02 04

Estniska specialstyrkor har bordat lastfartyget Baltic Spirit.

Insatsen genomfördes från både en helikopter och ett örlogsfartyg.

Det stora containerfartyget var på väg från Ecuador till Ryssland, med slutdestinationen Sankt Petersburg – landets näst största stad. 

Kopplas till smuggling  

Enligt uppgifter till den estniska tidningen Postimees uppges fartyget var inblandat i smugglingsverksamhet. Den estniska skatte- och tullmyndigheten deltog i insatsen tillsammans med polis och militär.

Fartyget seglar under Bahamas flagg och misstänks ha smugglat varor från Ecuador. Vilken typ av last som transporterades till Ryssland är oklart. 

– Enligt myndigheterna är fartyget inte känt för att vara en del av Rysslands så kallade skuggflotta, och det finns inte heller med på Europeiska unionens sanktionslista, skriver finska Iltalehti om händelsen.

Tagits i beslag

Containerfartyget bordades i etniskt vatten. Enligt uppgift ska fartyget gått in i estniskt vatten och ankrat för tankning när elitsoldaterna slog till. 

”Baltic Spirit” har nu beslagtagits av estniska myndigheter.

Kreml har inte kommenterat incidenten.

Flög in med stridsflygplan

Estländska myndigheter har tidigare agerat mot brottsmisstänkta ryskkopplade fartyg.

I maj försökte den estiska marinen stoppa en oflaggad oljetanker som misstänktes tillhöra den ryska skuggflottan.

Fartyget vägrade dock att stanna. Samtidigt valde Ryssland att sända in ett stridsflygplan som kränkte Estlands luftrum.

LÄS MER: Putin har brutit löfte till Trump

Stärkt bevakning

Nato har ökat sin militära närvaro i Östersjön.

– För att upprätthålla vaksamheten, öka lägesbilden och avskräcka från framtida incidenter stärker Nato sin militära närvaro i Östersjön. Allierade överväger också andra åtgärder för att ta itu med potentiella hot mot kritisk undervattensinfrastruktur, framhöll försvarsalliansen i ett uttalande förra året.

I samma veva meddelade insatsstyrkan Joint Expeditionary Force (JEF) att man stärker bevakningen i Östersjön.

Den brittiskledda snabbinsatsstyrkan, som består av tio Natoländer, har bland annat aktiverat ett gemensamt AI-verktyg som kan identifiera misstänkta fartygsrörelser. 

Sverige deltar i JEF-samarbetet tillsammans med:

- Danmark

- Estland

- Finland

- Island

- Lettland

- Litauen

- Nederländerna

- Norge

- Storbritannien 

LÄS OCKSÅ: Biltema går ut med varning till kunder

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen