Här är kändisarna som stödjer Trump

2024 10 04

Det sägs ofta att kändisar för det mesta röstar på Demokraterna, men en genomgång visar att det också finns många som stödjer Trump.

Presidentvalet i USA närmar sig med stormsteg, och amerikanska medier är just nu genomsyrade av valsnack.

I samband med presidentval brukar också många kändisar gå ut och ta ställning.

Väldigt många kända skådespelare och artister stödjer Kamala Harris – men vilka stödjer Trump?

Färgstark legend

Att den republikanska kandidaten stöds av Tesla-grundaren Elon Musk har nog inte undgått särskilt många, men det finns också andra kända personer som ger Trump sitt stöd, rapporterar Axios.

En som ofta lyfts fram som Trumpsupporter är wrestlinglegenden Hulk Hogan.

Hogan är en av wrestlingvärldens mest kända profiler, och har gett Trump sitt stöd bland annat genom sin medverkan på Republikanernas nationella konvent i år, i nära anslutning till mordförsöket på Donald Trump.

– När de sköt mot min hjälte och försökte mörda USA:s president, då fick det vara nog, sade Hulk Hogan inför konventet.

Kända sångare

En annan känd person som stödjer Trump är countryartisten Kid Rock, som även han medverkade och uppträdde på Republikanernas konvent. Han har stöttat Trump i alla dennes tre valkampanjer, enligt tidning.

Han har även besökt Trump i Vita huset under dennes tid som president.

En annan countrysångare som stödjer Trump är Jason Aldean.

”Ge våra barn ett bättre liv”

Ytterligare en stor Trump-anhängare är modellen och raparen Amber Rose.

2016 kallade Rose dock Trump för en ”jävla idiot”, men sedan dess har hon ändrat uppfattning.

– Den bästa möjligheten vi har att ge våra barn ett bättre liv är att välja Donald Trump till USA:s president, sade hon vid RNC 2024.

En annan mycket känd person vars stöd till Trump har varit uppmärksammat är raparen Kanye West. Han har också bekräftat stödet i 2024 års val.

Sist men inte minst har vi såklart Elon Musk, som efter mordförsöket på Trump uttalade sitt fulla stöd till den amerikanska presidentkandidaten. Trump har också öppnat för möjligheten att ge Musk en position som rådgivare om Trump blir president.

Många stödjer Harris

Kamala Harris tycks dock ha stöd från fler kända personer. Skådespelare och artister i USA har även historiskt sett ofta lutat åt det demokratiska hållet.

Bland kända personer som har uttalat stöd för Harris finns bland annat artisterna Taylor Swift och Bruce Springsteen, skådespelarna George Clooney och Jeff Bridges samt regissören Spike Lee, bland många andra.

Nyligen har också ex-presidenten Barack Obama låtit meddela att han kommer att kampanja för Kamala Harris, vilket naturligtvis är väntat eftersom de tillhör samma parti.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin kan störtas – kupp på gång

2026 03 30

Oron för en kupp sprider sig i Ryssland.

En våg av pessimism och missnöje sköljer genom Rysslands elit och bland människor som brukar vara regimvänliga.

Nu spekuleras det i att Putin kan utsättas för en kupp.

Hån och missnöje

Rysslands framryckning på slagfältet har i princip stannat av, samtidigt som ukrainska drönar- och missilattacker blir allt mer kännbara för det ryska civilsamhället.

Nu märks oron och missnöjet även bland ryska nationalister och regimvänner, rapporterar Daily Express.

– Vi har fått en spark i bollarna igen, säger stats-TV-propagandisten och krigskommentatorn Aleksandr Sladkov, efter attacker mot ryska oljeterminaler i Finska viken, enligt tidningen.

Han tycktes håna Putin och regimen och gjorde jämförelser med den brittiska komediserien Blackadder.

– Mycket sägs bakom kulisserna om vår möjligen listiga plan. Men vissa tvivlar: vad är det för listig plan som innebär att våra företag slås ner som flugor med en flugsmälla? säger tv-propagandisten.

Även krigsbloggaren Yuriy Podolyaka uttrycker missnöje med regimen, och menar att många i den ryska eliten håller med.

– Nu ser vår härskande klass den nuvarande toppledningen som en giftig figur – inte ens en tillgång, utan en belastning. De [eliten] vill verkligen att detta krig ska ta slut, för återkomsten av de gamla goda tiderna, när man fritt kunde resa till väst, inte frukta sanktioner, sälja kolväten och återta den europeiska marknaden, säger han.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Spekulationer om kupp

Blockeringen av sociala medier såsom Telegram har också skapat ett stort allmänt missnöje.

Nu spekuleras det i att en kupp är på gång i Ryssland.

– Händelserna kring att blockera Telegram och skapa skäl till allmänt missnöje är avsiktliga och påminner om förberedelser för en statskupp, en.... revolution, eller något liknande, säger kommentatorn Evgeny Andrushchenko, enligt tidningen.

Advokaten och krigsförespråkaren Ilya Remeslo hävdar att situationen kring kriget har urartat totalt, och att Putin måste ”åtalas som krigsförbrytare”.

Sociologen och analytikern Igor Eidman flaggar för ett ”myteri” inom den härskande klassen.

– Detta är en konspiration av en betydande del av den ryska eliten, som är intresserade av att acceptera Trumps erbjudande om att frysa kriget, säger han.

– Denna grupp är extremt missnöjd med att Putin i praktiken avvisar Trumps utsträckta hand, tillägger han.

Eidman misstänker att en grupp insiders "förbereder sig för att göra sig av med Putin", enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen