Stor chans för galet norrsken i helgen – ovanligt långt söderut

2024 10 04

Ladda termosen med kaffe, på med varma kläder och bege dig ut redan ikväll.

Tidiga prognoser pekar nämligen på spektakulära norrsken redan under fredagskvällen och natten till lördagen.

Detta beror på ett ovanligt starkt solutbrott med riktning mot jorden tidigare i veckan – vilket har fått norrskensappar att plinga för fullt om goda chanser för det häftiga ljusfenomenet.

– Ett kraftigt solutbrott har skett, vilket kan resultera i ett mycket starkt norrsken över hela Sverige, framhåller en av de vanligare apparna och tillägger:

– Mycket tyder på att detta kan inträffa under fredag kväll/natten till lördag.

"Hisnande utbrott"

Bland norrskensentusiaster är nu förhoppningarna höga.

Carl Bergstrand, som driver kontot “Norrsken” på Facebook med nästan 190 000 följare, beskriver solutbrottet som “hisnande”.

Utbrottet under gårdagen bedöms vara i kategorin X – enkelt uttryckt den kraftigaste klassificering av energiurladdningar. Det är också det största av alla uppmätta solutbrott i riktning mot jorden under nuvarande solcykel.

– Det som händer nu är inget annat än fantastiskt, framhåller Carl Bergstrand via sitt Norrskenskonto och uppmanar till att “spänna fast säkerhetsbältena”.

Tålamod är nyckeln

Det är värt att notera att ovanstående handlar om prognoser. Att spå norrsken är inte enkelt.

Vid 16.30 på fredagskvällen hade solutbrottet ännu inte nått satelliten DSCOVR, vilket gör det svårt att förutse om eller när ett norrsken kan inträffa. Enligt observatörer som följer utvecklingen via den amerikanska vädermyndigheten NOAA har chansen minskat för fredagen, men det bedöms inte orealistiskt att det istället sker i morgon kväll (lördag).

Om det verkligen blir norrsken vet man dock ofta inte förrän i bästa fall någon timme i förväg – och om utfallet vet man först efteråt.

Något av en missräkning, och en besvikelse för många, skedde till exempel för en dryg månad sedan när en kraftig geomagnetisk storm var på väg mot jorden – vilket gav upphov till en prognos om nästan globala norrsken.

“Träffen” uteblev emellertid vilket innebar att många norrskensjägare i söder har behövt fortsätta vänta på nästa chans. Det senaste norrskenet värt att notera som nådde hela vägen ned till Skåne ägde rum den 12 september tidigare i år. 

Når toppen 2025

Den som hindras från att se det potentiella norrskenet i helgen på grund av moln, eller för att prognosen spricker, ska dock inte hänga läpp allt för mycket.

Det lär komma fler chanser, enligt astronomen Bengt Edvardsson från Uppsala universitet.

– Solens magnetfält byter riktning vart elfte år ungefär och då är det väldigt svagt. Däremellan växer det och blir starkare, har han sagt till UNT vid ett tidigare tillfälle.

Institutet för rymdfysik spår att solaktiviteten kommer att vara på sin absoluta topp omkring år 2025.

– Sedan kommer norrskenet att avta och om ytterligare elva år blir det mer igen, säger Bengt Edvardsson.

Foto: J. Wellington

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 11

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen