Elflygplan slog rekord i Nya Zeeland

2021 11 02

101 år efter att den första flygningen gjordes mellan Nya Zeelands Nordön och Sydön har i dag på måndagen den första flygningen med ett elflygplan ägt rum mellan landets två huvudöar.

Nyzeeländaren Gary Freedman vid Electric Air har lyckats med bedriften att flyga den nästa 8 mil långa sträckan och det blev stor succé.

40 % kvar av batteriet

– Vi hade hade fortfarande kvar 40 % av batteriet. Vi hade nästan kunnat flyga tillbaka också, säger Gary Freedman rapporterar AP.

Flygturen tog 40 minuter och syftade till att visa att grön flygning har stora möjligheter. Piloten hade siktat på att lyckas genomföra flygturen i samband med att det stora klimattoppmötet i Glasgow i Skottland ägde rum vilket han även lyckades med.

Rekordlång elflygning

Enligt Wellington International Airport talesperson är det sannolikt den längsta flygturen som har gjorts av ett elplan över öppet vatten.

– Det är en väldigt spännande dag för flygplatsen. En världsrekorddag, säger talespersonen Jenna Raeburn.

Strålande solsken

Gary Freedman berättar att att dagen började med ösregn och dåliga förhållanden för avfärd från orten Blenheim. Men efter att ha skjutit upp avfärden med 15 minuter blev vädret bättre och när han lyfte var det strålande solsken över havet och Cooksundet som delar landets två stora öar.

130 kilometer i timmen

Gary Freedman som har grundat företaget ElectricAir är en riktig flygentusiast med passion för klimatet. Han reste från Nya Zeeland till Slovenien för att köpa flygplanet som väger mindre än 400 kilo och är betydligt tystare än ett vanligt flygplan. Den 87 kilometer långa färden flögs cirka 300 meter ovan marken och i en hastighet av 130 kilometer i timmen.

Han uppger att det första han såg när han närmade sig Nordön var snurrande vindkraftsanläggningar.

Förbereder 12-sitsigt elplan

Han berättar för AP att det tar en timma att fylla på flygplansbatteriet och Wellington International Airport förbereder nu för regelbunden flygtrafik med ett 12-sitsigt elflygplan inom fem år uppger flygplatsens talesperson. Hon framhåller att biobränsle och väte troligen kommer att bidra till grönare alternativ för större elplan i framtiden.

Foto: Electric Air

[yop_poll id="850"]

09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen