24 september 2025

LARMET: Svenska hushåll tvingas betala – 2 000 kronor i onödan

2024 10 02

Räddningstjänsten varnar för att många svenska hushåll betalar 2 000 kronor som de inte borde betala.

Sotning och brandskyddskontroll sker enligt regelbundna intervaller och utförs på uppdrag av kommunen.

Men många svenska hushåll luras till att betala för sotning som inte görs på uppdrag av kommunen, rapporterar SVT.

Räddningstjänsten går nu ut och varnar för så kallade ”bluffsotare”.

”Det var från sotarn”

Många hushåll blir uppringda av oseriösa sotare, och tror då att det rör sig om lagstadgad rengöring av rökkanal.

Men dessa företags tjänster kan inte ersätta kommunens obligatoriska sotning.

De senaste att drabbas är Ludvikabor, och räddningstjänsten i Dalarna varnar nu för företeelsen.

Ett äldre par vittnar om att de blivit kontaktade av ”bluffsotare”.

– De sade att ”Det var från sotarn”, att de kommer på onsdag och att det skulle kosta 1 995 kronor, säger en anonym man till kanalen.

Han valde att inte släppa in den sotare som sedan kom.

Men många blir lurade att köpa tjänsten i tron att ”bluffsotare” jobbar för kommunen.

Utger sig för att vara lagstadgad sotning

Det är viktigt att känna till att den sotare som jobbar åt kommunen aldrig ringer några dagar före för att meddela sin ankomst.

När sotaren ska komma meddelas det alltid per post.

Det är förvisso lagligt att erbjuda extra sotning utöver kommunens ordinarie sotning och brandskyddskontroll, men detta ersätter inte den obligatoriska sotningen.

– Det problematiska är om de utger sig för att vara den lagstadgade sotningen, istället för att erbjuda en extra sotning, säger Ramona Pyykkinen på Ludvikasotarn, som sköter den ordinarie sotningen i Ludvika kommun.

Viktigt för att förebygga brand

Det är dock inte bara Ludvika som drabbas – runt om i Sverige har det under flera år rapporterats om blufföretag som lurar husägare att betala för sotning.

Sotning är en viktig del i arbetet med att förebygga bränder, skriver MSB på sin hemsida.

Cirka 30 procent av alla bränder i villor och radhus är relaterade till eldstaden.

Sotningsverksamheten är uppdelad i två separata uppdrag, sotning och brandskyddskontroll.

Tidsintervall för brandskyddskontroll föreskrivs av MSB, och tidsintervall för sotning föreskrivs av kommunen, som också beslutar om avgift för båda tjänsterna.

När det är dags för ordinarie sotning eller brandskyddskontroll kontaktas man alltid via post och inte per telefon.

Foto: M Lis

Text: Redaktionen


16 oktober 2025

JUST NU: Röstkorten ändras – sex miljoner väljare berörs

2025 10 16

Riksdagen har fattat beslut.

Från och med valet 2026 kommer röstkorten att skickas ut digitalt. Sex miljoner väljare som har en digital brevlåda kommer att få sitt röstkort digitalt.

– Vi uppskattar att drygt sex miljoner väljare kommer att få sitt röstkort digitalt vid valen 2026. Väljare kommer inte behöva ta med sig röstkortet vid röstning, utan det räcker att ta med sig legitimation. Detta gäller oavsett om väljaren har fått röstkortet digitalt eller på papper, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

– Digitala röstkort innebär en ökad tillgänglighet av den personliga rösträttsinformationen för väljare som kommer kunna logga in i sin digitala brevlåda och ta del av röstkortet oavsett var man befinner sig. Med digitala röstkort kan vi också vara mer säkra på att röstkorten kommer fram till väljarna och att de kommer fram i tid, fortsätter Nyqvist.

Klassiska traditionen förändras inte

Väljare som saknar digital brevlåda eller som inte har godkänt myndighetsinformation till sin digitala brevlåda kommer att få röstkorten med posten.

Själva röstningen kommer inte att ske digitalt. Den kommer fortsatt ske i fysisk form med pappersvalsedlar, framhåller Valmyndigheten som understryker att den ”pappersbaserade röstningen är en viktig del i det robusta valsystemet”.

– Digitala röstkort och moderniserad förtidsröstning syftar till att göra röstningen enklare för väljarna, minska sårbarheter i systemet och effektivisera processen för valadministrationen, säger Anna Nyqvist.

LÄS MER: Priset för parkering chockhöjs

Förtidsröstningen ändras

Valmyndigheten meddelar också att en ny teknik kommer att införas vid förtidsröstningen för att underlätta införandet av digitala röstkort.

Väljare kommer inte längre behöva ta med sitt röstkort för att förtidsrösta. I varje lokal för förtidsröstning kommer en dator och skanner finnas, som kan läsa av id-handlingar och koder. Vid förtidsröstning kommer en förtryckt kod på kuvertet som rösten läggs ner i att skannas. Koden kopplas därefter till väljaren i en digital väljarförteckning.

– Detta möjliggör både för en ny framtidssäkrad distributionslösning av förtidsröster hos Postnord och att väljare inte längre behöver ta med sig röstkortet vid förtidsröstning, framhåller Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Livsmedelsjätte säger upp 16 000 

Foto: Valmyndigheten

Text: Redaktionen


JUST NU: Massiv attack – Ryssland utfärdar nödåtgärd

2025 10 16

En storskalig luftattack skakar Ryssland.

Nödåtgärder har utfärdats i regionerna Samara och Saratov i sydvästra delarna av landet. Samtidigt har den närliggande regionen Penza gått upp i stabsläge.

Den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsia har ställt in alla flygningar över Samara och Saratov, rapporterar den ryska Telegramkanalen Astra.

Rosaviatsias talesperson Artjom Korenjako bekräftar de akutåtgärden. 

– Tillfälliga restriktioner har införts för avgångar och ankomster av flygplan. Restriktionerna är nödvändiga för att garantera flygsäkerheten, säger han enligt Kyiv Post.

Bränder och kraftig rökutveckling

Invånare i Saratov rapporterar om en serie kraftiga explosioner och bränder.

Enligt uppgift ska oljeraffinaderiet ”Kreking” ha attackerats. Anläggningen, som är en av Rysslands äldsta, ägs av den statliga oljejätten Rosneft.

På sociala medier sprids flera filmklipp och bilder som uppges visa bränder och kraftig rökutveckling vid raffinaderiet.

Ukraina har tidigare utfört flera drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier, vilket slagit ut stora delar av Rysslands oljeproduktion. Det återstår att se vilka konsekvenser torsdagens attack får.

Kreml kommenterar

Det ryska försvarsdepartementet framhåller att tolv drönare skjutits ned över Saratov. De kommenterar inte skadeläget.

LÄS MER: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Storskaliga ryska attacker

Samtidigt fortsätter Ryssland att genomföra massiva attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur.

Attackerna har bland annat stoppat verksamheten vid en gasproduktionsanläggning i Poltavaregionen, rapporterar Reuters med hänvisning till det ukrainska energibolaget Dtek.

Dessutom har flera ukrainska regioner tvingats stänga av delar av strömmen eftersom ryska attacker skadat landets energisystem.

LÄS OCKSÅ: Ryssland tvingas betala miljarder

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen