23 augusti 2026

Danmark öppnar för militärt ingripande

2024 10 01

Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S) ser ingen lösning på konflikten i Mellanöstern.

Nu öppnar hon för en internationell militär intervention.

Det säger Frederiksen till nyhetsbyrån Ritzau.

– Enligt min egen bedömning ser det inte ut att finnas någon lösning på konflikten. Och det kan inte bara få fortsätta.

På frågan om ingripandet skulle innehålla militära åtgärder, svarar Frederiksen:

- Ja, det kan det göra.

Det är oklart var den militära aktionen skulle äga rum. Strider pågår i Gaza, Libanon, Syrien och Jemen.

Mette Frederiksen vill inte gå ut med några närmare detaljer om var den militära aktionen kan ske, eller under vilket mandat den kan genomföras.

–  Jag tror inte man kan definiera det helt exakt. Det internationella världssamfundet har trots allt gått in i andra konflikter och krig och tvingat igenom något. Jag tror inte att man kan skapa en exakt mall.

Statsministern tar upp FN-operationer som exempel, men vill inte ge ett besked om en exakt modell.

Kritiken: Alla påverkas

I intervjun med Ritzau kommenterar Mette Frederiksen konflikten mellan Palestina och Israel. Hon framhåller att en tvåstatslösning är den enda vägen framåt.

– De har inte bara fångat sina egna länder och befolkningar i det här, utan faktiskt alla oss andra också. Jag tycker att priset har blivit för högt för oss alla.

Frederiksen anser att konflikten har eskalerat till en punkt där båda sidorna saknar rationella och pragmatiska krafter.

En tvåstatslösning kan endast uppnås om det internationella samfundet griper in, konstaterar Danmarks statsminister.  

– Det kan bara hända om vi någon gång säger att nu måste vi genomföra det.

Strider på flera fronter

Striderna i Mellanöstern har intensifierats under de senaste dygnen.

Israel har gått in med marktrupper i södra Libanon i ett försöka att slå ut den terrorstämplade organisationen Hizbollah.

Samtidigt fortsätter kriget att rasa i Gaza. Totalt har över 40 000 människor dödats i området sedan krigets start. De flesta av dödsoffren är kvinnor och barn, enligt FN.

Den israeliska krigsinsatsen är ett svar på terrororganisationen Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023, då 1 200 israeler dödades, varav majoriteten civila. 

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen