Diktatur hotar USA – ”kan ni hantera konsekvenserna?”

2024 09 29

En diktatur som anklagas för att hjälpa Ryssland går nu till hotfullt angrepp mot USA.

Nordkorea är en av världens värsta diktaturer.

Landet anklagas också kontinuerligt för att understödja Rysslands anfallskrig mot Ukraina med stora mängder vapen.

Nu går Nordkorea till motangrepp i ett hetsigt utspel mot ärkefienden USA.

Det är diktatorn Kim Jong-uns omtalade syster, Kim Yo Jong, som riktar skarpa ord mot Washington, rapporterar Reuters.

”Kapabla att hantera konsekvenserna?”

I samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj besökte USA, meddelade USA:s president Joe Biden att USA förstärker sitt ekonomiska och militära stöd till Ukraina.

Men enligt Nordkorea är USA:s militära stöd på 8 miljarder dollar ett ”stort misstag”.

Kim Jo Jong vidarbefordrar ryska hot riktade mot väst.

Hon menar att USA och väst eskalerar konflikten och driver på mot ett kärnvapenkrig.

– USA och väst bör inte avfärda eller underskatta Rysslands allvarliga varning, säger Kim Jo Jong i ett uttalande.

I ett hotfullt tonläge varnar diktatorns syster för ”konsekvenser”, enligt nyhetsbyrån.

– Är USA och väst verkligen kapabla att hantera konsekvenserna när de vårdslöst leker med elden mot Ryssland, som är en kärnvapenmakt? säger hon.

Nära band mellan Nordkorea och Ryssland

Uttalandet syftar bland annat på att Rysslands president Vladimir Putin har varnat om att han skulle använda kärnvapen om Ryssland beskjuts med missiler.

Han har också sagt att om sådana attacker från Ukraina backas upp av en kärnvapenmakt så kommer han att betrakta det som en gemensam attack.

USA:s hjälp till Ukraina är ett ”farligt och ansvarslöst” agerande, menar Nordkorea, och enligt diktatorns syster är det ”ett otroligt misstag och en galen handling”.

Kim Jo Jong har en stark position inom Nordkoreas regeringsparti och gör ofta uttalanden som anses vara auktoriserade av Kim Jong-un, enligt nyhetsbyrån.

Relationerna mellan Nordkorea och Ryssland har enligt uppgifter stärkts dramatiskt under de senaste åren. Putin och Kim Jong-un har träffats och kommit överens om ett strategiskt partnerskap och försvarssamarbete.

Nordkorea har levererat minst 16 500 containrar med vapen till Ryssland sedan september förra året, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Bob Smith

Text: Redaktionen


JUST NU: Vanlig sexvana kan förbjudas i Sverige

2025 10 17

Förekomsten av strypsex ökar markant.

Och flera studier visar att det är farligare än vad som tidigare antagits.

Ett larm kom redan i somras efter en rapport från Rättsmedicinalverket som då öppnade för att förbjuda strypsex.

– Frågan tåls att diskuteras och lyftas upp på våra departement, sade Eva Rudd, rättsläkare på myndigheten, till SVT vid tillfället.

Nu ger jämställdhetsminister Nina Larsson (L) sin syn på saken.

Ministern öppnar för att se över samtyckeslagen. Ny lagstiftning kring strypvåld kan därmed komma att införas, rapporterar DN.

– Det är individuella val men man måste förstå de bakomliggande drivkrafterna. För mig handlar det om en syn där kvinnan är underordnad, och det är inte ett samhälle jag vill bidra till, säger Nina Larsson till tidningen utan att ge några konkreta förslag på hur en ändrad lag kan se ut.

"En lek med döden"

Rättsmedicinalverket har tidigare hänvisat till en amerikansk studie som visar att 64 procent av unga kvinnor uppger att de blivit strypta under sex. Även en isländsk studie visar att det kan vara mycket vanligt .

Enligt Eva Rudd finns det “ingen anledning att tro” att det skulle vara annorlunda i Sverige och ämnet ska nu studeras närmare på hemmaplan.

Hon konstaterar att strypsex “är en lek med döden” samtidigt som det ofta framställs som ofarligt på sociala medier.

– Det finns påståenden om att man kan undvika kvävning genom att trycka på sidan av halsen istället för mot luftstrupen som är skyddad av brosk. Men viktiga blodkärl som för syre till hjärnan ligger mer oskyddade, om de blockeras skadas hjärnan, säger Eva Rudd till DN.

LÄS OCKSÅ: Stupar efter 35 år – tung konkurs i byggbranschen

Förbjudet i flera länder – vill göra samma i Sverige

I flera andra länder, bland annat Tyskland och Storbritannien, är strypsex förbjudet. Det omfattas nämligen av lagar kring strypvåld som har en särskild straffbestämmelse. 

Eva Johnsson från Åklagarmyndigheten anser att en liknande lag borde införas i Sverige. Hon lyfter bland annat situationer där målsägande gått med på strypvåld men där det eskalerar till kraftigare än vad det getts samtycke till.

– Då kan det vara bra från samhällets sida att säga att ja, men ungefär som med barnaga, att det här är inte tillåtet i Sverige och så ser det ut i andra länder, sade Eva Johnsson till SVT i somras.

LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp B. Tapert

Text: Redaktionen


USA går till attack – 10 000 soldater på plats

2025 10 17

Den amerikanska militären har gått till nytt anfall.

Återigen har USA attackerat ett fartyg i Karibien utanför Venezuela.

Attacken ska ha ägt rum under torsdagen, rapporterar CBS News och Reuters natten till idag.

Det är den sjätte kända båtattacken i regionen sedan september. Nattens anfall är dock den första där det finns överlevande ombord på fartyget, säger en amerikansk tjänsteman till CBS.

Vid de tidigare fem attackerna har samtliga ombord dödats, minst 27 stycken till antalet enligt siffror som Vita huset gått ut med.

"Fair game"

En annan skillnad med den senaste attacken är att USA:s president Donald Trump inte omedelbart kommenterade den. Tidigare har republikanen vid flera tillfällen publicerat videomaterial från attackerna.

Han har även hävdat att fartygen fraktat droger på väg mot USA.

– När de är lastade med droger är de "fair game", och det var alla dessa fartyg, sade Trump i onsdags efter den senaste båtattacken.

10 000 på plats

För två veckor sedan förklarade Donald Trump krig mot de omtalade knarkkartellerna, uppgav New York Times vid tillfället.

Krigsförklaringen ger den amerikanska militären juridisk möjlighet att attackera fartyg i Karibiska havet.

USA har placerat ut åtta krigsfartyg, stridsflygplan och 10 000 soldater och annan militär personal i regionen, rapporterar CBS. Under onsdagen flög amerikanska B-52-bombplan cirka 240 kilometer norr om Venezuelas kust.

Samtidigt bekräftade Trump att han godkänt hemliga CIA-insatser i samma land.

– Jag tror att Venezuela känner av hettan, sade presidenten på en pressträff.

LÄS MER: Natojätte säger nej till Trump – presidenten förbannad

Presidenten: förbereder för invasion

Venezuelas president Nicolás Maduro har förnekat kopplingar till narkotikahandeln. Han har anklagat Trumpregeringen för att försöka störta den venezuelanska regeringen och för att förbereda sig för att invadera landet.

De amerikanska attackerna har även fått inhemsk kritik med argumentet att regeringen behöver tillstånd från kongressen. Mängden bevis för att båtarna fraktar narkotika har också ifrågasatts.

LÄS OCKSÅ: Trump pekar ut president – som kan lösa kriget i Ukraina

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen