11 januari 2026

Utländsk artist gripen i Sverige

2024 09 28

En brittisk artist har gripits i Sverige, och riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Artisten uppger själv att han åkt till Sverige för semester och för att spela in en video.

Men i stället har han gripits av svensk polis och suttit inspärrad i Sverige i tre dagar, uppger han på sitt Instagramkonto.

Det handlar om den brittiska rapparen Sneakbo, som egentligen heter Agassi Odusina.

Artisten, som har nästan en halv miljon lyssnare i månaden på Spotify, riktar nu hårda anklagelser mot svensk polis.

– Jag är rappare, inte kriminell, skriver Sneakbo på Instagram.

”Vi kan inte släppa dig”

Den brittiska rapparen ska ha gripits direkt på flygplatsen, rapporterar Expressen.

Han har också publicerat ett bildspel på Instagram som visar när polisen ingriper mot honom.

Sneakbo själv uppger att polisen frågade vad som förde honom till Sverige, och att han då uppgav att han skulle ha semester samt spela in en video.

– De sade att det duger inte, vi kan inte släppa in dig, hävdar artisten på Instagram.

Hölls kvar i tre dagar

Sedan hävdar artisten att han inte blivit frisläppt på tre dagar.

– De höll kvar mig på polisstationer i 32 timmar utan kläder på (ja naken), hävdar Sneakbo.

Sedan ska han enligt egen utsago ha förts till ett migrationscenter, där han blivit kvar i en och en halv dag.

Därefter har han blivit deporterad tillbaka till Storbritannien, menar han.

Sneakbo, eller Agassi Odusina som alltså är hans riktiga namn, riktar nu anklagelser mot svensk polis.

Riktar anklagelser mot svensk polis

Artisten anser att han blivit illa behandlad av svensk polis.

– De lät mig inte ens ringa ett telefonsamtal förrän jag kom till migrationscentret, hävdar han.

Han anklagar också den svenska polisen för att vara rasistisk och våldsam.

– De rasistiska poliserna bröt nästan min axel… min armbåge är svullen, skriver Sneakbo, som också hävdar att han blivit kallad ”UK bastard”.

– Svensk polis är jävligt rasistisk, påstår han än en gång i slutet av sitt inlägg.

Den brittiska artisten säger att han är ”rappare, inte kriminell”.

Agassi ”Sneakbo” Odusina har dock tidigare dömts för flera brott, enligt tidningen.

Han har bland annat dömts till tre månaders fängelse i Storbritannien för grov misshandel.

Foto: Bogomil Mihaylov

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen