UPPGIFTER: Farliga djur skickas till Sverige

2024 09 27

Hundar som är potentiellt farliga skickas till Sverige för att slippa avlivas.

Det handlar om hundar av kamphundrasen American bully XL.

Uppfödning av dessa hundar kommer att förbjudas på Irland nästa vecka, rapporterar TV4.

Det innebär att hundar riskerar att avlivas.

Men för att hundarna ska kunna undgå det ödet skickas vissa av dem iväg – till Sverige.

Hemska attacker

Förbudet på Irland kommer efter en rad incidenter där American XL bully varit inblandade.

Det handlar om horribla attacker, enligt Irish Times.

2022 fick en pojke i Co Wexford svåra skador i ansiktet efter att ha blivit attackerad av en hund.

Året efter förlorade en kvinna i Limerick livet efter att ha blivit attackerad av sina egna hundar, av vilka en var en American XL bully, enligt tidningen.

Därför har den irländska regeringen nu beslutat om ett förbud mot att importera, föda upp, sälja eller omplacera kamphundrasen på Irland, enligt TV4.

Förbudet träder i kraft den 1 oktober.

Men vissa av hundarna har skickats eller kommer att skickas till Sverige för att slippa avlivas, rapporterar kanalen.

”På många sätt lite läskigt”

22 hundar har skickats till Sverige.

– Det är på många sätt lite läskigt, den här typen av hund som har hanterats och avlats på ett sätt som inte kan säkerställa är absolut en risk, säger hundcoachen Fredrik Steen till kanalen.

Han understryker att det krävs stor kunskap för att ta hand om hundarna.

– Här krävs en enorm kunskap och ansvar för de som tar rollen att ta hit hundarna och slussa dem vidare. Det är ett ansvar som jag tror väldigt få hundexperter skulle våga ta, säger Fredrik Steen.

”Tiden har börjat ticka”

Det är Föreningen Hundar utan hem som ligger bakom det svenska initiativet.

– Många kärleksfulla familjehundar kommer att överges den närmsta tiden. För de hundar av XL bully-typ som redan sitter och väntar på sitt för-alltid-hem har oddsen nu försämrats avsevärt, skriver föreningen på sin hemsida.

De vädjar därför om allmänhetens hjälp.

– Tiden för dessa hundar har börjat ticka och vi behöver er hjälp att hjälpa dessa hundar innan lagen träder i kraft. Den 1 oktober kommer dessa hundar att avlivas om de inte får ett hem, enligt föreningen.

Folk som vill hjälpa till uppmanas att öppna upp sitt hem för någon av hundarna, men föreningen understryker att det ställs större krav på hem som vill ta emot den här typen av hundar.

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk kvinna hittad i grotta

2025 07 19

En rysk kvinna och hennes barn har upptäckts i en indisk grotta.

Ett märkligt mysterium gäckar den indiska polisen.

En rysk kvinna har upptäckts i  en grotta tillsammans med hennes två döttrar i den indiska delstaten Karnataka.

Polisen försöker nu lista ut varför de har bott där och hur de har överlevt naturområdet där mängder av ormar och farliga djur rör sig, rapporterar BBC.

Polisen undersöker

Nina Kutina räddades av poliser som var ute på en rutinpatrullering nära Ramteertha Hills i Gokarna-skogen. 

Myndigheterna säger att 40-åringen och hennes döttrar – sex och fem år gamla – inte har giltiga dokument för att stanna i Indien.

De har nu placerats i förvar för utlänningar i närheten av delstatshuvudstaden Bengaluru och kommer att deporteras inom kort.

Ormar och vilda djur

Det finns mycket lite klarhet i hur kvinnan och hennes barn hamnade i en skog full av ormar och vilda djur och vilka de egentligen är. 

Kutina har i två videointervjuer med den indiska nyhetsbyrån ANI försvarat sin livsstil och sagt att hon och hennes barn trivdes i grottan och att ”naturen ger god hälsa”.

– Det finns många ormar och det är lätt att det blir jordskred, särskilt under regnperioden. För att garantera turisternas säkerhet började vi patrullera skogarna förra året, säger M Narayana, polisintendent i Uttara Kannada-distriktet.

I flera år

Enligt polisens uppgifter kan Kutina och hennes döttrar ha bott där i flera år.

– Vi har stor erfarenhet av att vistas i naturen, i djungeln. Vi var inte döende. Jag tog inte med mina döttrar för att dö i djungeln, säger den ryska kvinnan enligt CNN.

Ambassaden i kontakt

Tjänstemännen vidtar nu åtgärder för att skicka Kutina och hennes barn, som inte har pass, till Ryssland.

De har flyttats till ett närliggande häkte som är särskilt avsett för utlänningar som befinner sig illegalt i Indien.

En rysk tjänsteman med kunskap om fallet berättar att ambassaden är i kontakt med Kutina och gav henne ”all möjlig hjälp för att lösa problem relaterade till henne och hennes barn”.

Foto: L. Chui

Text: Redaktionen


Sjukdom sprids i svensk region – rekordmånga smittade

2025 07 19

Rekordmånga har smittats av en virussjukdom i en svensk region.

En rejäl ökning av en allvarlig virussjukdom har registrerats i Västra Götaland den senaste tiden.

Det handlar om virussjukdomen TBE, som sprids av fästingar och kan leda till en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna.

Antalet fall i Västra Götaland har skjutit i höjden jämfört med förra året. Samma utveckling har även noterats i en annan region.

”Är en rejäl ökning”

TBE är ovanligt, men hittills i år har antalet fall i Västra Götaland ökat markant.

33 fall har registrerats i regionen fram till den 18 juli, rapporterar GP.

Det är mer än dubbelt som många som förra året.

– Förra året hade vi endast 13 fall under samma period så det är en rejäl ökning. Vad det beror på vet man däremot inte och hur det kommer att utvecklas går inte heller att svara på, säger smittskyddsläkaren Thomas Wahlberg till tidningen.

Tidigare i sommar har liknande rekord registrerats i Uppsala, vilket SVT har rapporterat.

TBE är en fästingburen virussjukdom som sprids av fästingar. De flesta som smittas får lindriga besvär, men upp till en tredjedel drabbas av inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Kommer tidigt

Det är väldigt ovanligt att Västra Götaland har så många fall av TBE så tidigt.

– I regel ser vi en ökning först under sensommaren och den tidiga hösten, säger Thomas Wahlberg till tidningen.

Vad förändring beror på är dock svårt att säga.

En liknande utveckling har setts i Uppsala. Under perioden januari till maj registrerades elva av landets då totalt 38 fall av TBE i Uppsala län.

– Det är alltså en rejäl ökning i år. Vanligtvis sker smittan under sensommaren och hösten, så att vi redan nu har så många fall gör oss oroliga, sade smittskyddsläkaren Johan Nöjd till kanalen i juni.

Många symptom

Ungefär en tredjedel blir alltså allvarligt sjuka om de smittas med TBE.

Symptomen brukar då komma ungefär en vecka efter att man blivit smittad, enligt 1177. Vanliga symptom är hög feber, svår huvudvärk, mycket stel nacke, kräkningar, ljuskänslighet och ljudkänslighet, förvirring, koncentrationssvårigheter och förlamning.

Spridningen av TBE har ökat i Sverige och i Europa de senaste åren. Ett bra sätt att skydda sig mot TBE är att vaccinera sig.

En annan sjukdom som också har ökat den senaste tiden, bland annat i just Västra Götaland, är harpest, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen