Ica-handlare rasar – “Blir förbannad”

2024 09 27

En barnfamilj har stulit varor för 150 000 kronor i en Ica-butik.

Problemet med vanligt förekommande stölder i matvarubutiker fortsätter att ställa till det.

Nu rasar en Ica-handlare i Karlskrona efter att varor har stulits för ungefär 150 000 kronor i hans butik.

Det ska röra sig om en barnfamilj på åtta personer som är skyldiga, rapporterar TV4.

“Blir förbannad”

Det är Ica Maxi i Karlskrona som har drabbats av stölderna.

Under två månaders tid har barnfamiljen i fråga fyllt kundvagnar med varor och därefter enbart betalat för den billigaste varan.

– Man blir ledsen, besviken och förbannad, säger Ica-handlaren Joakim Melin till tidningen Sydöstran.

“En hel familj”

Tjuvarna har stulit såväl mat som kläder och till och med en gamingstol.

En av personerna har sedermera gripits och butikspersonalen har börjat gå igenom övervakningsfilmer från butiken.

– Det är en familj med män, kvinnor och till och med barn som varit involverade, fortsätter Melin.

Omfattande problem

Stölder vid matbutiker har blivit ett stort problem.

Under de senaste åren har stöldligor riktat in sig på många olika affärer, där bland annat kött har varit det mest attraktiva att stjäla.

Det har lett till en kraftigt ökad otrygghet bland handlarna.

– Stölderna fortsätter att drabba den svenska handeln mycket hårt och är det brott som flest handlare utsätts för. Mest utsatta under 2023 var handlare i Stockholms län, Skåne län samt Örebro län, förklarar branschorganisationen Svensk Handel.

"Får nog revidera"

Svensk Handels säkerhetschef Nina Jelver kommenterar utvecklingen.

– Vi brukar säga att det stjäls för ungefär 8,5 miljarder kronor inom handeln årligen, säger hon.

– Tyvärr tror vi att det finns goda skäl till att revidera upp den siffran. Från våra medlemmar hör vi att stöldproblematiken vuxit explosionsartat under de senaste åren, och att den främst är driven av organiserad brottslighet.

Svensk Handel och andra organisationer har uppmanat regeringen att ta mer ansvar för situationen.

Foto: Icagruppen, Jessica Gow

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Panikmeddelanden till Vita huset – vädjar till Trumps minister

2025 04 06

Finanstoppar i USA uppges ha kontaktat Trumps finansminister och vädjat till honom om hjälp.

Donald Trumps besked om tullar har skakat hela världen.

Beskedet har också fått stora konsekvenser i form av börsras i USA och på många andra håll.

Nu uppges amerikanska finanstoppar ha överöst Trumps finansminister Scott Bessent med meddelanden och vädjan om hjälp.

Massor av meddelanden

Direkt efter att Trump hade presenterat sitt tullpaket på onsdagen började det välla in meddelanden till finansminister Scott Bessent, rapporterar Bloomberg.

Bessent fick mängder av textmeddelanden i telefonen – från finanstoppar som han känner sedan han själv jobbade för Soros Fund Management.

Hedgefondförvaltare och finanschefer uppges ha kontaktat Bessent och vädjat till honom att försöka prata med Trump om de tullar som presidenten har presenterat.

Finanseliten har sett Bessent som en ”potentiell allierad”.

– Han sågs som någon som kunde förklara för presidenten att extrema nya avgifter skulle skada ekonomin och fortsätta att orsaka förödelse på marknaderna, rapporterar nyhetsbyrån.

Finanstopparnas vädjan har dock varit förgäves.

Begränsad roll

Scott Bessent har i själva verket haft en begränsad roll när Trumps tullpaket har tagits fram, enligt en källa som uppges vara insatt i processen. Detta alltså trots att Bessent är finansminister.

Bessents roll har varit att presentera olika scenarier för marknaderna utifrån olika tullnivåer, enligt källan.

Men det var främst andra personer i Trumps inre krets som spelade huvudrollen när tullpaketet utformades.

Tullpaketet har skapat stor oro på Wall Street, och det finns en rädsla för att börsfallet ska fortsätta på måndag. Många inom Wall Streets etablissemang har tjänat stora pengar på internationell handel och oroar sig över Trumps protektionistiska inriktning.

Donald Trump själv var under sin första mandatperiod mycket noga med att följa marknadens utveckling, men har i början av sin andra mandatperiod markerat att han tänker genomföra sin politik även om det gör marknaden nervös.

Foto: S Davis resp United States Department of the Treasury

Text: Redaktionen


45 svenskar bland världens dollarmiljardärer – han är rikast

2025 04 06

45 svenskar finns med på Forbes nya lista över världens rikaste människor, och en av dem är överlägset rikast.

Tidningen Forbes har återigen presenterat sin lista över världens rikaste personer.

Listan innehåller i år hela 3 028 dollarmiljardärer, vilket är 247 mer än förra året, enligt tidningen.

Rikast i världen är Elon Musk, som trots motgångar för Tesla den senaste tiden har en förmögenhet på 342 miljarder dollar.

Musk hamnar därmed före Facebookägaren Mark Zuckerberg, som kommer två på listan med sina 216 miljarder dollar. Tre kommer Amazon-ägaren Jeff Bezos med en förmögenhet på 215 miljarder dollar.

Men det finns även svenskar med på listan – och en av dem är överlägset rikast.

Han är rikaste svensken

Totalt har 45 svenskar letat sig in på Forbes lista.

Och den överlägset rikaste svensken är, föga överraskande, H&M-ägaren Stefan Persson.

Hans förmögenhet uppskattas av tidningen till 18,6 miljarder dollar, vilket motsvarar cirka 184 miljarder svenska kronor.

Persson ligger på 108:e plats på listan. Han äger nästan 45 procent av H&M, enligt tidningen. Företaget grundades av Stefan Perssons far Erling 1947.

Andra svensk på listan, med en förmögenhet på 12 miljarder dollar, är Antonia Ax:son Johnson med familj, som hamnar på 199:e plats.

Tio rikaste svenskarna

Spotify-grundaren Martin Lorentzon ligger trea bland svenskarna och har en förmögenhet på 11,4 miljarder dollar, vilket placerar honom på plats 213 på listan. Även Spotify-kollegan Daniel Ek finns med på listan, på plats 401 med en förmögenhet på 7,8 miljarder dollar.

Andra svenskar som ligger bra till på Forbes lista är tre personer ur Tetrapak-familjen Rausing, samt finansmän som Carl Bennet och Fredrik Lundberg.

Här är de tio rikaste svenska dollarmiljardärerna, enligt tidningen:

Stefan Persson, H&M, 18,6 miljarder dollar

Antonia Ax:son Johnson & familj, Axel Johnsongruppen, 12 miljarder dollar

Martin Lorentzon, Spotify, 11,4 miljarder dollar

Finn Rausing, Tetrapak, 10,7 miljarder dollar

Jörn Rausing, Tetrapak, 10, 7 miljarder dollar

Kirsten Rausing, Tetrapak, 10,7 miljarder dollar

Carl Bennet, finansman, 10,6 miljarder dollar

Fredrik Lundberg, finansman, 8 miljarder dollar

Daniel Ek, Spotify, 7,8 miljarder dollar

Carl Douglas, finansman, 7,2 miljarder dollar

Foto: Alexander Grey

Text: Redaktionen