Forskare: Fruktat virus “går under radarn” – kan smitta i det dolda

2024 09 25

Ett av de mest omtalade virusen i världen kan utvecklas utan att människan vet om hur eller i vilken omfattning.

Det menar den ledande pandemiforskaren och specialisten på virusspridning från djur till människa Thomas Peacock från The Pirbright Institute.

Han talar om virustypen H5N1, allmänt känd som fågelinfluensan, som kan överföras i det dolda på grund av stora misslyckanden med att övervaka och kontrollera spridningen av viruset.

– Det som håller oss vakna på natten är möjligheten att osynliga smittkedjor i tysthet sprider sig genom bondgårdsbaracker, svinladugårdar eller utvecklingsländer och utvecklas under radarn eftersom teskriterierna är snäva och myndigheternas resurser är för små, säger Thomas Peacock till Sky News.

WHO: Oro för spridning bland människor

Världshälsoorganisationen, WHO, har tidigare i år slagit larm om risken att H5N1 börjar spridas till människor.

Oron höjdes kraftigt efter att flera däggdjursarter, framför allt boskap i USA, blivit smittade.

– Den stora oron är förstås att viruset nu utvecklas och utvecklas förmågan att infektera människor och sedan kritiskt förmågan att gå från människa till människa, när ankor och kycklingar infekteras och sedan allt fler däggdjur, sade Jeremy Farrar, chefsforskare på WHO, till The Guardian i våras.

Går under radarn

Men det är den utvecklingen som riskerar att gå under radarn, menar Thomas Peacock.

Forskaren pekar på att man i USA, där viruset sprider sig hos mjölkkor och där fyra personer som arbetar på bondgårdar har blivit smittade, misslyckats med att övervaka och kontrollera spridningen under flera månaders tid.

– Allvaret i en framtida H5N1-pandemi är fortfarande oklart, säger Peacock.

Han menar att det behövs nya åtgärder för att kontrollera viruset. Bland annat vaccinering, vilket Finland i somras blev första landet i världen med att erbjuda.

FHM: Alla med symtom ska testas

Än så länge finns inga bevis för att H5N1 sprider sig mellan människor.

Däremot har det skett hundratals fall där folk smittats genom kontakt med djur. Bland människor som smittats är dödligheten 52 procent, enligt WHO.

I juni gick Folkhälsomyndigheten ut med att alla patienter i Sverige som läggs in på sjukhus med influensasymptom ska testas för fågelinfluensa.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade statsepidemiolog Magnus Gisslén till Läkemedelsvärlden i somras.

LÄS MER: Folkhälsomyndigheten: Alla svenska patienter med symtom ska testas

Foto: Cynthia Goldsmith, CDC, resp M. Sanchez

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen