Forskare: Fruktat virus “går under radarn” – kan smitta i det dolda

2024 09 25

Ett av de mest omtalade virusen i världen kan utvecklas utan att människan vet om hur eller i vilken omfattning.

Det menar den ledande pandemiforskaren och specialisten på virusspridning från djur till människa Thomas Peacock från The Pirbright Institute.

Han talar om virustypen H5N1, allmänt känd som fågelinfluensan, som kan överföras i det dolda på grund av stora misslyckanden med att övervaka och kontrollera spridningen av viruset.

– Det som håller oss vakna på natten är möjligheten att osynliga smittkedjor i tysthet sprider sig genom bondgårdsbaracker, svinladugårdar eller utvecklingsländer och utvecklas under radarn eftersom teskriterierna är snäva och myndigheternas resurser är för små, säger Thomas Peacock till Sky News.

WHO: Oro för spridning bland människor

Världshälsoorganisationen, WHO, har tidigare i år slagit larm om risken att H5N1 börjar spridas till människor.

Oron höjdes kraftigt efter att flera däggdjursarter, framför allt boskap i USA, blivit smittade.

– Den stora oron är förstås att viruset nu utvecklas och utvecklas förmågan att infektera människor och sedan kritiskt förmågan att gå från människa till människa, när ankor och kycklingar infekteras och sedan allt fler däggdjur, sade Jeremy Farrar, chefsforskare på WHO, till The Guardian i våras.

Går under radarn

Men det är den utvecklingen som riskerar att gå under radarn, menar Thomas Peacock.

Forskaren pekar på att man i USA, där viruset sprider sig hos mjölkkor och där fyra personer som arbetar på bondgårdar har blivit smittade, misslyckats med att övervaka och kontrollera spridningen under flera månaders tid.

– Allvaret i en framtida H5N1-pandemi är fortfarande oklart, säger Peacock.

Han menar att det behövs nya åtgärder för att kontrollera viruset. Bland annat vaccinering, vilket Finland i somras blev första landet i världen med att erbjuda.

FHM: Alla med symtom ska testas

Än så länge finns inga bevis för att H5N1 sprider sig mellan människor.

Däremot har det skett hundratals fall där folk smittats genom kontakt med djur. Bland människor som smittats är dödligheten 52 procent, enligt WHO.

I juni gick Folkhälsomyndigheten ut med att alla patienter i Sverige som läggs in på sjukhus med influensasymptom ska testas för fågelinfluensa.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade statsepidemiolog Magnus Gisslén till Läkemedelsvärlden i somras.

LÄS MER: Folkhälsomyndigheten: Alla svenska patienter med symtom ska testas

Foto: Cynthia Goldsmith, CDC, resp M. Sanchez

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland på väg att rekrytera från nytt land

2025 07 05

Ukrainas underrättelsetjänst har gjort nya upptäckter.

Det har gått tre år och fyra månader sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har landet tagit hjälp av Nordkorea för att bedriva sin krigföring.

Nu kommer uppgifter från ukrainsk underrättelsetjänst om att Ryssland är på väg att rekrytera från ett nytt land, rapporterar Kyiv Independent.

Nya uppgifter

Ryssland försöker dra in Laos i sitt krig mot Ukraina under förevändning av humanitärt samarbete.

Moskva organiserar utplaceringen av en kombinerad enhet av militära ingenjörer från Laos som ska placeras i Kursk.

De laotiska myndigheterna har enligt uppgift gått med på att skicka ett antal ingenjörer för att stödja de ryska insatserna. 

Dessutom sägs Laos erbjuda gratis rehabiliteringstjänster till skadade ryska soldater.

“Använder dem”

Så här lyder ett utdrag från rapporten sammanställd av Ukrainas underrättelsetjänst HUR:

– Ryssland försöker under täckmantel av humanitär retorik legalisera närvaron av utländsk militär närvaro på sitt territorium och använder dem i praktiken för att föra krig mot Ukraina.

Läs mer: Trump varnar för Vladimir Putin

Lavrov tackar

Sergej Lavrov har tidigare tackat Laos för deras “balanserade förhållningssätt till Ukraina och dess hjälp med att lösa humanitära frågor”.

– Vi är tacksamma mot våra laotiska vänner för deras objektiva och balanserade förhållningssätt till Ukrainakrisen och för deras hjälp med att lösa humanitära frågor, inklusive rehabiliteringen av våra soldater i Demokratiska folkrepubliken Laos, säger Lavrov enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi är också tacksamma för deras förståelse för behovet av att eliminera de grundläggande orsakerna till den ukrainska krisen.

Det är Laos

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien, geografiskt beläget mellan Thailand och Vietnam.

Dåliga kommunikationer och brist på såväl kapital som utbildad arbetskraft gör att landets naturrikedomar ännu till stor del förblivit outnyttjade, något som nu dock håller på att ändras. 

En stor majoritet av befolkningen är sysselsatt inom jordbruket, uppger UI.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 skadade – fullständigt kaos på Ryanair-plan

2025 07 05

Falskt brandlarm på ett Ryanair-plan har lett till flera skador.

På lördagen kommer uppgifter om att minst 18 personer har skadats vid en flygplats i Spanien.

Ett Ryanair-plan var på väg att lämna Palmas flygplats och sätta kurs mot Manchester i Storbritannien när brandlarmet plötsligt utlöstes.

Fullständigt kaos utbröt efter det, rapporterar The Mirror.

18 skadade

Brandlarmet – som senare skulle visa sig vara falskt – ledde till panik bland passagerarna.

Vissa beslutade sig i kaoset för att ta sig ut på flygplansvingarna för att hoppa av planet.

Passagerare filmades när de lämnade planet via vingarna innan de hoppade ner på asfalten medan brandmän och polis skyndade till platsen. 

Medicinska team som var involverade uppger att 18 personer behövde hjälp med olika former av skador.

Sex av dem fick föras till sjukhus. 

Tre av dem fördes till en privatklinik i Palma, Clínica Rotger, och de övriga tre till Hospital Quironsalud Palmplanas, som också ligger i öns huvudstad.

Det ska inte röra sig om några allvarliga skador.

Vittnar om kaoset

En anställd på flygplatsen vittnar om hur han upplevde situationen.

– Planet är på väg att lyfta från ramp tio eller åtta och nu hoppar folk från vingen ner på marken. Något händer, något händer, de evakuerar planet. Nu kommer brandmännen.

Ryanair kommenterar

En talesperson för Ryanair har kommenterat händelsen.

– Denna flygning från Palma till Manchester avbröts på grund av ett falskt brandlarm, säger personen enligt The Sun.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till berörda passagerare för eventuella olägenheter.

Oklart varför

Det är i nuläget oklart varför brandlarmet gick igång på det berörda flygplanet.

Ingen brand hade utbrutit.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att det skulle finnas några andra problem med planet.

Läs mer om Ryanair:

Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Foto: N. Soklic

Text: Redaktionen