Biltema går ut med varning till kunder

2024 09 23

Biltema varnar nu alla kunder.

Den populära kedjan är den senaste att drabbas av bedrägerivågen.

Bedragare ringer Biltema-kunder i syfte att få dem att lämna över känsliga uppgifter.

Nu går Biltema ut med en skarp varning till alla kunder för att de ska kunna skydda sig mot bedrägerierna.

“Se upp”

Biltema framhåller följande varning via webbsidan:

– Se upp för bluffmail, sms och samtal! Vi ber aldrig om personliga uppgifter eller BankID för Köp & Hämta.

Det är ingen ovanlighet att kända varumärken kapas av bedragare för att försöka få offren att lita på dem.

“Det är inte vi”

Biltema förklarar vidare att företaget inte tar kontakt för att begära personnummer och att man bör vara redo på bedragarnas metoder.

– Har du blivit uppringd av någon som utger sig för att vara från Biltema och begärt att du ska lämna ut ditt personnummer? 

– Eller har du mottagit ett SMS gällande en order där du ombeds klicka på en länk eller dela personuppgifter? Dessa samtal och meddelanden är inte från Biltema. 

Kedjan understryker att de aldrig kontaktar kunder för att begära personnummer och skickar heller inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning.

Det ska du göra

Den som får ett meddelande eller samtal som verkar märkligt uppmanas att avsluta samtalet och radera meddelandet.

– Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten.

Ska anmälas

Under de senaste åren har antalet bedrägerier ökat och gärningspersonerna riktar ofta in sig på äldre.

Många kända svenska varumärken används för att försöka få offren att känna att det är en pålitlig aktör som tar kontakt.

I bedrägerifallen är det ofta Bank-ID eller Swish som används för att lura personer på pengar.

Det bedöms vara ett allt större samhälleligt problem.

Den som faller offer för bedrägerier uppmanas att alltid polisanmäla händelsen.

– Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation, framhåller Biltema.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump varnar för Vladimir Putin

2025 07 05

USA:s president går ut med en varning om Vladimir Putin.

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina har än så länge inte fungerat.

Efter veckans samtal mellan Donald Trump och Vladimir Putin står tydligt att den ryske ledaren inte har några planer på att avsluta kriget.

Donald Trump går nu ut med en varning för Vladimir Putins planer framöver.

Det rapporterar AFP.

Trump varnar

Trump säger att han är “mycket missnöjd” efter samtalet med Putin – och utfärdar samtidigt en varning.

– Det är en väldigt tuff situation. Jag sade ju att jag var mycket missnöjd med mitt samtal med president Putin. Han vill gå hela vägen, bara fortsätta döda människor, det är inte bra, säger Trump.

1 000 per dag

Trump preciserar inte vad han menar med att Putin vill “gå hela vägen” – men det antyder att Putin inte har för avsikt att nå ett fredligt avtal – utan snarare intensifiera krigsansträngningarna.

Befälhavaren för Ukrainas styrkor för obemannade system varnade på fredagen för att ryska Shahed-drönarattacker kan eskalera till 1 000 per dag.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Befälhavarens varning

Så här säger befälhavare Robert Brovdi om saken:

– Under trycket av fiendens ökande massanvändning av en billig, men överallt tillgänglig Shahed. Det kommer att skickas 1 000 enheter per dag och mer.

Största hittills

Ryska styrkor genomförde natten mellan den 3 och 4 juli den största kombinerade drönar- och missilattacken mot Ukraina sedan starten av Rysslands fullskaliga invasion, främst riktad mot Kyiv.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att de ryska anfallen skadade minst 23 personer totalt, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ukrainska tjänstemän rapporterade att ryska styrkor slog till mot bostäder och civil infrastruktur i Kirovohrad, Poltava, Odessa och Kyiv oblast.

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 05

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen