Fyra stormakter ökar sitt militära samarbete

2024 09 22

En oväntad allians ser nu ut att spänna musklerna allt mer i världspolitiken.

Samarbetet är en av kronjuvelerna i president Joe Bidens utrikespolitiska arbete under sin tid i Vita Huset 2021-2024.

Joe Bidens hemstad

Inom kort väntas ledarna för de fyra länderna meddela att man inleder en helt ny satsning i Asien.

– [Det avser] ett nytt säkerhetsinitiativ i Indiska Oceanen, rapporterar Reuters.

Det handlar om president Joe Biden, USA, premiärminister Anthony Albanese, Australien, premiärminister Fumio Kishida, Japan, och premiärminister Narendra Modi, Indien.

– Biden kommer att ta emot dem vid ett fyra-ländersmöte nära hans hemstad Wilmington i USA för att understryka vikten av samarbetet, klargör nyhetsbyrån.

Kinas växande aggressivitet

Den drivande kraften bakom det expanderade samarbetet är oron för den kinesiska diktaturens allt aggressivare beteende mot sina grannländer.

– De fyra regeringscheferna kommer att meddela planer på gemensamma kustbevakningsoperationer.

– Australisk, japansk och indisk personal kommer att verka på att amerikanskt kustbevakningsfartyg, rapporterar Reuters.

Länderna kommer också att öka sin samverkan avseende militär logistisk.

Indien kan svänga

Titeln på samarbetsprojektet är Indiska Stillahavspartnerskapet för Marina Domäners Medvetenhet och nu tar man steget att inkludera Indiska Oceanen.

Indien – som är världens folkrikaste nation – har tidigare bedömts vara tveksam till ett närmare samarbete med det tre västländerna.

– Men jag tror att Kinas aggression till havs nyligen kan bidra till att förändra Indiens ekvation.

– Och öka Indiens öppenhet för de fyra ländernas säkerhetssamverkan.

Det säger Lisa Curtis som är policyexpert vid Center for a New American Security och som tidigare arbetat för CIA och Vita Huset.

Yttersta vikt för USA

Indien ingår inte i någon militär allians men har stöttat den ryska diktaturens ekonomi i samband med omvärldens sanktioner med anledning av Ukrainakriget.

Indien har land annat gjort detta genom att öka sina oljeinköp från Putinregimen som dumpat priserna.

Att få över Indien till västsidan är av yttersta vikt för USA och Nato och det utökade samarbete med Indien tillsammans med Japan och Australien är en viktig fjäder i hatten för Regeringen Biden.

Foto: Kongo Class Destroyer Wikipedia 

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen


Ska leverera till Moskva – stora explosioner

2026 06 28

Ryssland har allvarliga problem.

Ukraina fortsätter att attackera Ryssland och skapa stora svårigheter för Putinregimen.

På lördagen har ukrainska styrkor slagit till öster om Moskva – mot en anläggning som levererar bränsle till Moskva.

Anläggningen förser bland annat flera stora flygplatser med bränsle.

Del av stor 40-dagarskampanj

Den 25 juni inledde Ukraina en 40-dagars kampanj av attacker som syftar till att ”tvinga” Putin att avsluta kriget.

Idag lördag har ukrainska styrkor slagit till mot Vtorovo oljepumpstation i Rysslands Vladimir oblast, rapporterar Kyiv Independent.

Det är andra gången den här månaden som oljepumpstationen attackeras, uppger Ukrainas säkerhetstjänst SBU. Första gången den attackerades var den 10 juni.

Anläggningen är belägen cirka 230 kilometer öster om Moskva, och levererar bränsle till Moskva oblast, enligt tidningen.

Drönare från ukrainska specialstyrkor uppges ha träffat byggnader vid anläggningen, med stora explosioner som följd.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Förser flygplatser med bränsle

Oljepumpstationen drivs enligt uppgift av statliga Transneft.

Den förser alltså Moskva med bränsle, och även stora flygplatser som Sheremetyevo, Domodedovo och Vnukovo nära Moskva, enligt tidningen.

Ukraina har alltså slagit till mot ännu ett viktigt mål långt inne i Ryssland; oljepumpstationen ligger ungefär 700 kilometer från den ukrainska gränsen.

Attacken är en del i en större ukrainsk satsning som handlar om att maximera pressen på Putins Ryssland så att landet tvingas till förhandlingsbordet.

Ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur har blivit allt vanligare, och utförs med hjälp av inhemskt producerade ukrainska långdistansvapen.

– I takt med att Ukrainas inhemska drönarproduktion har ökat och förbättrats, har även dess förmåga att störa rysk bränsleproduktion, flygverksamhet och export ökat, rapporterar tidningen.

På lördagen har också ukrainska Flamingomissiler attackerat en viktig rysk militärindustrianläggning i staden Volgograd, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Ryskt besked till Rumänien - kommer stängas ner

Foto: President of Russia Office resp sociala medier

Text: Redaktionen