Kamala Harris slår nytt rekord

2024 09 20

Kamala Harris och Tim Walz har slagit rekord.

USA-valet närmar sig med stormsteg och det är fortfarande mycket jämnt i mätningarna.

Kamala Harris och Tim Walz har ett litet försprång men Donald Trump och JD Vance ligger tätt därefter.

Nu visar en ny undersökning att Harris och Walz har slagit ett nytt rekord.

Det rapporterar The Telegraph och Axios.

Minst antal någonsin

Presidentkandidat Kamala Harris och vicepresidentkandidaten Tim Walz har enligt Axios deltagit i minst antal intervjuer av alla presidentkandidater någonsin.

Sedan de gav sig in i valrörelsen har de ställt upp på sju intervjuer.

Samtidigt har Donald Trump och JD Vance ställt upp på 73 intervjuer.

I beräkningarna har Axios bortsett från intervjuer med “uppenbar partiskhet”.

Stor skillnad

Axios förklarar.

– Harris har varit kandidat i 59 dagar och Walz i 44 dagar på grund av att president Biden plötsligt drog sig ur som demokraternas kandidat den 21 juli. 

– Under dessa 59 dagar har republikanerna Donald Trump och JD Vance deltagit i mer än 70 intervjuer och presskonferenser med TV- och tidningsreportrar medan Harris och Walz har deltagit i sju, enligt en Axios-analys. 

– Enbart Vance har deltagit i mer än sju gånger fler intervjuer och presskonferenser än Harris och Walz tillsammans under den tiden.

Väntas komma igång

Enligt The Telegraph finns det dock planer från demokratiskt håll på att ändra taktiken.

– Harris förväntas ändra taktik under de kommande veckorna och börja framträda i lokala och nationella medier, podcasts, radiostationer och talkshows på dagtid, rapporterade The New York Times i veckan.

"Har inte råd med det"

Skribenten Todd S. Purdum har i New York Times skrivit att Harris förlorar på den nuvarande taktiken.

– Vicepresidenten har inte råd att bara hålla sig till inövade svar och tal som kanske inte övertygar väljarna eller formar vad USA pratar om.

– De bästa bevisen tyder på att miljontals amerikaner fortfarande har frågor till henne och vill se henne kämpa för jobbet, fortsätta att definiera sig själv och sina prioriteringar.

Foto: Official White House Photo by Lawrence Jackson

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 25

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


24 februari 2026

Kvinna hittad vid liv – varit försvunnen i 24 år

2026 02 24

En kvinna som försvann i december 2001 har hittats vid liv.

Det var under en shoppingtur inför julen 2001 som den amerikanska 38-åriga trebarnsmamman Michele Hundley Smith plötsligt försvann.

Nu, 24 år senare, har hon återfunnits, enligt polisen i Rockingham County i North Carolina, rapporterar The Guardian.

62 år gammal

Den nu 62-åriga kvinnan hittades i slutet av förra veckan, efter att ett tips inkommit till polisen.

– Under torsdagen fick myndigheten ny information om Michelle Hundley Smith och hennes försvinnande, uppger tidningen.

– Polisen följde omedelbart upp tipset och dagen efter fick de kontakt med Smith, som var vid liv och vid god hälsa.

Håller platsen hemligt

Den återfunna kvinnan önskar att få behålla sin exakta adress hemlig.

Men hennes familj har informerats om polisens upptäckt.

Dottern, Amanda Smith som var 14 år när hennes mamma försvann, beskriver i ett inlägg på sociala medier sina känslor kring beskedet.

– Jag är överlycklig, jag är arg, jag är förkrossad, skriver hon, rapporterar tidningen.

Osäker på att ta kontakt

Amanda Smith är osäker på om det är aktuellt att söka kontakt med sin mor efter att ha levt 24 år utan att veta vad som hände vid försvinnandet.

–  Min första reaktion är ja, självklart. Men sedan tänker jag på all smärta, säger hon, enligt tidningen.

– Mitt hjärta säger att jag ska förlåta. Just nu säger mitt huvud att det skulle vara galet.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Lättad efter beskedet

Dottern beskriver också beskedet som en lättnad.

Detta eftersom det också blivit klarlagt att hennes pappa inte hade något med försvinnandet att göra, vilket det tidigare fanns misstankar om.

– Min far har gått igenom så mycket och jag vill att det ska göras klart att även om de hade problem i äktenskapet, precis som många andra, så lämnade inte min mamma bara på grund av det.

600 000 varje år

Varje år anmäls omkring 600 000 personer försvunna i USA, enligt databasen Statista.

De flesta fallen blir lösta relativt snabbt, men vissa fall förblir olösta under lång tid.

En stor del av de som anmäls försvunna är minderåriga.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Arkivbild: F. Moreno

Text: Redaktionen