21 sep 26

Person skjuten vid pizzeria

2024 09 19

En skottlossning har skett vid en pizzeria.

På torsdagskvällen kommer uppgifter om att en skottlossning har skett.

Det är i Hallstahammar som en stor polisinsats just nu äger rum.

Flera patruller är på plats och en helikopter cirkulerar i luften.

Det rapporterar Aftonbladet.

En person skadad

Skottlossningen ska ha skett vid en pizzeria enligt uppgifter till tidningen.

Även VLT har uppgifter om att det ska ha skett vid en restaurang.

En person ska ha skadats i samband med skjutningen.

– Jag kan bekräfta att vi är på plats för att utreda vad som skett, vi har flera patruller på plats, säger Maria Hall, polisens presstalesperson, till SVT.

Oklart skadeläge

Det är oklart hur allvarligt skadad personen är och vart denne har skjutits.

Ingen person ska i nuläget vara gripen.

Polisen är mycket återhållsamma med information om händelsen och menar att det är för tidigt att gå ut med mer konkreta uppgifter.

Ett stort område har spärrats av i samband med insatsen och polisen kommer att arbeta med situationen under kvällen.

Bakgrunden till skottlossningen är okänd i nuläget.

Polis misshandlad

Polisen har på torsdagen hanterat flera ärenden av allvarlig karaktär.

I Malmö har en person gått till attack mot en polis i samband med en konfrontation.

– En polispatrull kontrollerar en man som beter sig utåtagerande på Korsgatan/Malmgatan i Malmö, framhåller polisen.

– I samband med kontrollen uppstår tumult och mannen utdelar knytnävsslag mot patrullen. Mannen, som är i 35-årsåldern, grips. En av polismännen förs till sjukhus med ambulans. 

Mannen gripen

Mannen i fråga har gripits misstänkt för våld mot tjänsteman.

–  Polisen har tagit upp en anmälan om två brott, förklarar polisen vidare via sin webbsida.

– Ett brott gäller grovt våld mot tjänsteman mot den ena polismannen och ett brott gäller våld mot tjänsteman mot den andra polismannen. Mannen är fortsatt gripen och en åklagare kommer kontaktas för vidare beslut. 

Polisens skadeläge är oklart.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen