LÄKARE: Apoteket har fel – vanlig produkt mot förkylning funkar inte

2024 09 19

Mun- och nässprayer marknadsförs som produkter som snabbt kan lindra din förkylning.

De populära förkylningsprodukterna Virusseptin och Coldzyme är två vanliga receptfria läkemedel som påstås förkorta och förhindra lidandet för den dragit på sig en förkylning.

– Kliniskt bevisad effekt, skriver exempelvis Apoteket Hjärtat på sin hemsida om den sistnämnda munsprayen.

Enligt Kronans apotek kan förkylningen förkortas med nästan fyra dagar.

Men det stämmer nödvändigtvis inte och är troligen bara bortkastade pengar.

Det menar myndigheten Statens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU, som nu har undersökt saken.

Saknas vetenskapliga belägg

Myndighetens slutsats är att medicinen inte är någon genväg för den som fått snuva eller ont i halsen.

– Det går inte att avgöra om olika typer av medicintekniska produkter kan förhindra, lindra, förkorta eller bota förkylning, skriver SBU i sin rapport.

Bland annat menar man att det saknas vetenskapliga belägg för att kosttillskott som exempelvis vitamin B6, B12, C eller magnesium skulle ha någon effekt i sammanhanget.

– Vitamin C kan möjligen förkorta en förkylning, men effekten är liten. Zink kan möjligen förkorta, men inte lindra, en förkylning, framgår i resultatet.

Läkaren: "Vilseledande"

Stefan Jansson, läkare och specialist i allmänmedicin vid Brickebackens vårdcentral i Örebro, har agerat sakkunnig i studien men uttalar sig nu enbart i egenskap av läkare.

Han menar att han hade resultatet “på känn”.

– Man måste ha på fötterna om man ska tycka till om något som verksamt, annars blir det ju vilseledande marknadsföring, säger Stefan Jansson till Svenska Dagbladet.

Öppnar för att sluta sälja

Enligt SBU har det visserligen gjorts forskning på förkylningssprayerna. Problemet är snarare att den har utförts av folk som antingen är anställda eller har en koppling till produkterna i fråga.

Då kan resultaten ha tolkats “överdrivet positivt”, skriver SvD. Eller “snedvridna resultat", som Stefan Jansson uttrycker det.

När landets apotek konfronteras med uppgifterna menar man att kundernas återkoppling ofta är väldigt god.

Men flera öppnar även för att sluta sälja produkterna, förutsatt att det kommer en formell rekommendation.

Om Läkemedelsverket eller annan relevant myndighet genomför en ny granskning och gör en annan bedömning än den som finns idag, kan vi ompröva vårt beslut att sälja produkterna, säger Kronans apoteks kommunikationschef Linda Wakeham till tidningen.

Foto: Frida Ström, Ica-gruppen

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen