Stor insats pågår på Öresundsbron

2024 09 19

Polisens bombtekniker är på plats på Öresundsbron.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att något slags fynd har gjorts på Öresundsbron.

En stor insats pågår där just nu och polisen har resurser på plats.

Det är oklart exakt vad det är som pågår men någon slags upptäckt ska ha gjorts.

Det rapporterar Sydsvenskan.

Bombtekniker på plats

Polisens bombtekniker har kallats till platsen och arbetar just nu på bron.

Polisen är återhållsamma med information om situationen, men förklarar att man hjälper tullen i någon slags insats.

– Vi hjälper tullen med ett utredningsärende, mer än så går jag inte in på i nuläget, säger Fredrik Bratt, presstalesperson vid polisen, till Sydsvenskan.

Har spärrat av

Polisen har gjort avspärrningar på platsen och arbetar med ärendet.

Det ska inte finnas någon fara för allmänheten.

Det är oklart hur länge insatsen kommer att pågå och polisen vill inte berätta mer konkret om vad ärendet handlar om.

Enligt uppgifter till Sydsvenskan har tullen gjort ett beslag i ett fordon som kom från Danmark.

Mycket trafik

Varje tåg åker många bilar, lastbilar och tåg över Öresundsbron som förbinder Sverige med Danmark.

Under sommaren har rekord slagits vad gäller trafiken Öresundsbron.

– Aldrig tidigare har det varit så många passager i augusti som i år. Det blev dessutom trafikrekord för perioden juni-augusti. Några enskilda rekord för dygn och vecka sattes dock inte, förklarar Öresundsbrons hemsida.

Från kvartal till kvartal

Man förklarar vidare att det rör sig om en kraftig ökning.

– Antalet pendlarresor över Öresund ökade under årets andra kvartal med 17,3 procent jämfört med samma kvartal 2023. Alla trafikslagen - bil, tåg och färja - noterar en ökning och sammanlagt gjordes det i genomsnitt 18 685 pendlarresor varje dygn. 

– Det innebär ett nytt rekord för ett andrakvartal under Øresundsindex mätperiod, som för pendlarresorna går tillbaka till 2016. 

– Personresor med bil, tåg och färja över Öresund fortsatte att slå rekord under årets andra kvartal. I genomsnitt gjordes 111 458 personresor per dygn över Öresund under andra kvartalet i år, en ökning med 4,7 procent jämfört med samma kvartal 2023.

Foto: J. Nilsson Øresundsbron

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Ryska broar sprängs i luften

2026 07 08

Ukraina har förstört flera ryska broar.

Under det senaste dygnet har fyra broar sprängts i luften av ukrainska attacker.

Samtliga broar i regionen Belgorod.

Syftet med attackerna är att skära av försörjningsvägarna till de ryska styrkorna i ockuperade Kharkiv, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Missil har slagit ner

En missil träffade en bro i Kolykhalino och skar på så sätt av vägen till flera samhällen vid gränsen till Ukraina.

Ytterligare tre broar har under det senaste dygnet förstörts i ukrainska attacker.

– Uppenbarligen försöker fienden störa logistiken hos våra enheter, som nu aktivt genomför offensiva operationer i Charkivregionen, uppger ryska myndigheter, enligt tidningen.

Intensifierat attackerna

Ukraina har den senaste tiden förstört flera broar i områdena som förser den ryska armén med materiel och förnödenheter.

– Målet är transportleder genom vilka den ryska armén överför personal, vapen och ammunition, framhåller Ukrainas generalstab, enligt tidningen.

Samtidigt slår också ukrainarna direkt mot den ryska stridsförmågan.

Under onsdagen kommer ytterligare en rapport om en fullträff.

Ett ryskt stridsflyg har skjutits ner i luften, enligt Ukrainas flygvapen.

– Goda nyheter från flygvapnet! Idag eliminerade vi ännu en rysk flygterrorist, uppger militären i ett uttalande, rapporterar RBC-Ukraine.

Flyghangarer attackerade

Den senaste veckan har flera ryska stridsflyg slagits ut i attacker mot flyganläggningar

– Inga hangarer är säkra. Ukrainas säkerhetstjänst krossar ryska flygbaser på Krym och träffar jetplan och drönare, rapporterade Kyiv Post i förra veckan efter en ukrainsk attack.

Läs också: Rysk flygbas under attack

Sju stridsflyg förstördes

Flera flygbaser har varit måltavla för attacker den senaste veckan.

Ibland har flera flygplan eliminerats i ett och samma anfall.

– Attacken förstörde minst sju ryska stridsflygplan samt träffade drönarhangarer, uppgav tidningen i samband med förra veckans attack.

Läs också: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Arkivfoto: E. Kypreos

Text: Redaktionen