Matleverantör i konkurs – storsatsade i Sverige

2024 09 18

Picsmart skulle utmana matkassebolagen med snabba leveranser av varor från livsmedelsbutiker som Ica och Hemköp.

Bolaget erbjöd både plockning och hemleverans av matvaror direkt från lokala matbutiker.

– Picsmart är en tjänst med snabb leverans och tilltalar en målgrupp som oftast inte planerar och veckohandlar. Köpbara recept och ingredienser i rätt mängd och leverans på 1 timme hjälper kunden att få till en lagad måltid även utan planering, med minimalt matsvinn. Flertalet recept är lättlagade och med kort tillagningstid, allt för att passa målgruppen, sade Ulrika Helander, CMO på Picsmart, i november 2022.

Drygt ett år senare, i september 2023, meddelade bolaget att man tagit in 30 miljoner kronor för att fortsätta växa. Samtidigt uppgav Picsmart att man räknade med att nå en omsättning på 70 miljoner kronor för räkenskapsåret 2023/24.

– Vi kommer att nå full lönsamhet under 2024, men planerna för Picsmart slutar inte där, sade Johanna Petersson, grundare av Picsmart tillsammans med Christopher Heybroek.

Konkurs

Nu har storsatsningen nått vägs ände.

Picsmart ansöker om konkurs, rapporterar Di.

Matleverantören klarar inte av att betala sina skulder.

– Bolaget saknar förmåga att betala sina klara och förfallna skulder. Denna oförmåga är inte endast tillfällig och bolaget är således insolvent, står det i konkursansökan, enligt sajten E-handel.

”Kom inte i mål”

Vd:n och grundaren Christopher Heybroek beklagar situationen. Han uppger att bolaget landsatte nödvändiga krisåtgärder för sent.

– Vi genomförde ett sparprogram i våras som halverade vår kostnadsbas. Och vi lade om strategin för att kunna erbjuda en white label-lösning och en Saas-tjänst som riktade sig direkt till butiker, säger han till Di och tillägger:

– De erbjöds även använda våra plockare och förare, tyvärr kom vi inte i mål med kapitalanskaffningen.

Letar efter ny köpare

Christopher Heybroek är övertygad om att Picsmarts affärsidé kan nå framgång. Han ser en möjlighet för en köpare att ta över och fortsätta utveckla verksamheten.

Picsmart grundades 2020.

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen


3okt2025

JUST NU: ”Putins förlängda arm” – i möte med Mette Frederiksen

2025 10 03

En Rysslandsvänlig premiärminister har besökt Danmark.

Sedan 2023 har Georgien varit ett kandidatland för EU-medlemskap.

När landet gick till val 2024 förekom omfattande anklagelser om valfusk, när Irakli Kobakhidze valdes till premiärminister.

Flera tusen georgier gick ut på gatorna för att demonstrera och krävde att valet skulle ogiltigförklaras.

– Irakli Kobakhidze anklagas för valfusk, för att ha beordrat brutalitet mot demonstranter och för att ha fört det lilla kaukasiska landet farligt nära sin norra granne Ryssland, uppger danska TV2.

Närmare Ryssland

Den georgiske premiärministern anklagas för att styra landet närmare Ryssland, och har kallats för ”Putins förlängda arm”.

– En stor del av befolkningen vill ha ett EU-medlemskap, men regeringens kurs speglar en tilltagande auktoritär strömning och en förskjutning mot Kreml, vilket undergräver folkets EU-drömmar, uppger danska nyhetskanalen.

– I Bryssel ses Georgien som ett skolboksexempel på hur ryskt inflytande kan underminera en ung demokrati som annars har haft ögonen på Europa i åratal.

LÄS MER: “De är rejält oroliga i Moskva”

Inbjuden till Danmark

I veckan var den georgiske premiärministern inbjuden till Danmark, i samband med EU:s toppmöte.

– Klädd i svart slips och med sin karakteristiska sidbena flankerades han av den danska statsministern Mette Frederiksen, uppger kanalen.

Framträdandet i Köpenhamn möts nu av kritik i vissa georgiska kretsar.

På sanktionslistor

Irakli Kobakhidze finns personligen på flera EU-länders sanktionslistor.

Han finns också på en ukrainsk sanktionslista, där han anklagas för att ha främjat rysk propaganda om kriget i Ukraina.

- Är Kobakhidze verkligen rätt person att bjuda in till ett sådant möte? Och riskerar det inte att utmålas i regimens propaganda som en "normalisering" av EU?, framhåller den georgiska journalisten Anna Gvarishvili i ett inlägg på X, rapporterar TV2.

En georgisk oppositionspolitiker, Marika Mikiashvili, är inne på samma linje.

– Vi tycker att den georgiska regeringen ska isoleras och inte bjudas in någonstans. Än mindre till ett möte om Ukraina, när de stöder Ryssland, säger hon till TV2.

LÄS OCKSÅ: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


3 okt 2025

UPPGIFTER: Ryssland väntas attackera Polen snart

2025 10 03

Ryssland kommer “troligen” att attackera Polen inom kort.

Det uppger den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War, som återkommande rapporterar om kriget i Ukraina och som flitigt citeras i stora medier över hela världen.

Uppgifterna tar avstamp i ett uttalande från den ryska utländska underrättelsetjänsten SVR där det påstås att Ukraina planerar att skicka soldater till Polen för att genomföra en attack mot Natolandet.

Enligt Ryssland kommer de ukrainska soldaterna att vara förklädda till “ryska specialstyrkor”. Det påstås också att det är Ukraina som ligger bakom drönarna som flugit in i polskt luftrum den senaste tiden. Polska myndigheter har dock fastställt att de kom från Ryssland.

– Det är möjligt att denna orkestrerade invasion kommer att avrundas med en falsk attack mot Polens kritiska infrastruktur för att öka den allmänna upprördheten, hävdar SVR på Telegram.

ISW: Ryssland planerar attacken

Att Ryssland påstår att Ukraina ska attackera polsk infrastruktur och skylla på Moskva bedöms som att det i själva verket är Putinregimen som planerar en sådan attack, uppger ISW.

– Kreml kan ha beordrat SVR att släppa detta uttalande för att undvika ansvar för en eventuell framtida rysk sabotageoperation mot Polen, skriver tankesmedjan i sin senaste rapport.

Underrättelsetjänsten används frekvent av Putinregimen för att sprida ogrundade anklagelser och desinformation. Det handlar om att försöka bekräfta det ryska narrativet.

Kreml skapar högst sannolikt informationsförhållanden som gör det möjligt att skylla på Ukraina för kommande attacker som Ryssland självt kan komma att utföra mot Polen eller andra Natoländer, framhåller ISW vidare.

LÄS MER: "De är rejält oroliga i Moskva"

Belarus kan delta

Enligt ISW kan även Belarus komma att delta i “sabotageoperationer med specialstyrkor mot kritisk infrastruktur i Polen och inleda ytterligare drönarinvasioner och skylla på Ukraina”.

Det vore i så fall inte första gången som Ryssland lägger skulden på Ukraina. Så sent som 26 september anklagades landet för att ligga bakom drönarincidenter i polskt och rumänska luftrum för att uppvigla till krig mellan Nato och Ryssland.

Anklagelserna saknar grund.

Igår gick Polens premiärminister ut med beskedet att Europa “befinner sig i krig”.

LÄS MER: ”Enorma svårigheter” – rysk senator erkänner jätteproblem

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen