Flicka död i olycka – vittnen chockade

2024 09 15

En flicka har dött i en olycka vid ett övergångsställe.

Olyckan har inträffat i Huddinge utanför Stockholm under natten mot söndag, rapporterar polisen.

Flickan uppges ha blivit påkörd på Huddingevägen.

– I korsningen Huddingevägen och Lännavägen skadas en flicka i övre tonåren mycket svårt när hon blir påkörd av en bil vid ett övergångsställe, rapporterar polisen inledningsvis.

På söndagsmorgonen meddelar polisen att flickan har avlidit.

Vittnen har chockats

Ett flertal personer har sett olyckan vid övergångsstället, enligt polisen.

– Flera personer som blir vittnen till händelsen chockas.

Flickan fördes till sjukhus med ambulanshelikopter, men hennes liv gick alltså inte att rädda.

Samtidigt meddelar polisen att den bil som körde på flickan har tagits i beslag för teknisk undersökning.

Olyckan kommer nu att utredas.

– Hon blev påkörd i ett övergångsställe på en 70-väg, säger Andreas Blomquist, vakthavande befäl vid Södertörns brandförsvar, till SVT.

Polisens presstalesperson Daniel Wikdahl uppger att en förundersökning är inledd, rapporterar kanalen. Händelsen har inledningsvis rubricerats som vållande till kroppsskada.

– Det här är en väldigt allvarlig olycka, säger han.

Mord på Lidingö

Bland övriga polisnyheter under natten rapporteras om ett misstänkt mord på Lidingö utanför Stockholm.

Polisen ryckte ut med anledning av en misstänkt misshandel i en lägenhet på lördagskvällen.

– I lägenheten anträffas en svårt skadad man som initialt får vård av ambulanssjukvårdare men avlider, uppger polisen.

En man grips på plats. En annan man som lämnat platsen kan gripas utomhus efter att ha spårats upp med hjälp av en spårhund.

I samband med gripandet använder sig polisen av elchockvapen.

Sju män och en kvinna som funnits i lägenheten eller i dess närhet tas också in på förhör i egenskap av vittnen, enligt polisen.

En av dessa män grips dock efter förhör, och totalt är nu tre män gripna.

Händelsen rubriceras som mord.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 21

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 21

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen