Stoltenberg självkritisk: Nato borde ha lyssnat på Ukraina

2024 09 14

Natos avgående generalsekreterare Jens Stoltenberg menar att försvarsalliansen missade chansen att förebygga den katastrof som sedermera inträffade.

Jens Stoltenberg lämnar posten som generalsekreterare för försvarsalliansen Nato i oktober.

Han har haft posten sedan 2014, men är inte helt nöjd med hur försvarsalliansen har agerat under hans ledarskap.

Kriget i Ukraina är en katastrof som hade gått att undvika – och Stoltenberg vet nu vad Nato hade behövt göra, säger han i en intervju med Frankfurter Allgemeine.

”Hade kunnat förhindra kriget”

Ukraina vädjade om hjälp redan innan Rysslands fullskaliga invasion av landet inleddes 2022, påpekar Stoltenberg i intervjun, enligt Politico.

Men Nato visade en motvilja att skicka vapen när Ukraina bad om det.

Skälet var att Nato fruktade att vapenleveranser till Ukraina skulle leda till ökade spänningar och eskalering.

Men med facit i hand borde Nato ha rustat upp Ukraina redan före 2022, menar Stoltenberg.

– Nu tillhandahåller vi militär utrustning för kriget. Då kunde vi ha tillhandahållit militär utrustning för att förhindra kriget, säger Jens Stoltenberg till Frankfurter Allgemeine, enligt Politico.

Dialog med Ryssland nödvändig

Det var först efter att Rysslands fullskaliga invasion inleddes som västvärlden började skicka vapen och utrustning till Ukraina, vilken Stoltenberg menar är ett uppenbart tecken på att man borde ha lyssnat på landet från början istället. Då hade kriget gått att undvika.

Nu har kriget rasat i över två år, och enligt Stoltenberg står nu hoppet till att få till en lösning vid förhandlingsbordet.

– För att få slut på kriget kommer det bli nödvändigt att ha dialog med Ryssland igen i ett visst skede. Men det måste basera sig på ukrainsk styrka, säger Jens Stoltenberg, enligt tidningen.

Stoltenberg avgår som generalsekreterare för Nato i oktober.

Han kommer att ersättas av Nederländernas tidigare premiärminister Mark Rutte.

Enligt rykten kommer Stoltenberg istället ta över som chef för Munich Security Conference (MSC), men han väljer att inte kommentera dessa uppgifter i nuläget.

Stoltenberg säger istället att han har ”många möjligheter” och att han kommer att vara bosatt i Oslo, rapporterar tidningen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen