Rasar mot beskedet om Volvos elbil – “Börjar tappa tålamodet”

2024 09 14

Köpare av Volvos nya elbil är missnöjda.

Volvos uppmärksammade nya elbil EX90 har tidigare försenats.

Nu kommer uppgifter från köpare om att Volvo skjuter upp leveranser på nytt.

Det leder till stor frustration från folk som alltjämt väntar på sin nya EX90.

Det rapporterar bilsajten Carup.

Får meddelanden

Svenska köpare får meddelanden från Volvo om att leveransen skjuts upp flera månader.

Orsaken till förseningarna är oklar, men det har lett till stor frustration bland förväntansfulla köpare.

– Igår skulle min bil komma i december, nu ska den komma i maj. Ingen officiell info från Volvo har kommit men när jag ringde dem bekräftade de att det var sant, säger en person som Carup har pratat med.

“Börjar tappa tålamodet”

Tidigare har Volvo haft problem med mjukvaran i den nya bilen.

Trots förseningarna är det få som har avbeställt bilen, men frustrationen börjar bli allt mer påtaglig.

– Jag börjar förlora tålamodet nu, tyvärr. Framför allt tycker jag att det är fult att ena dagen som vd slå på stora trumman att leveranserna nu äntligen har kommit igång och nästa dag försena allting igen, i ytterligare fem månader, säger en annan köpare.

Satsar stort

Volvo har satsat stort på den nya EX90-bilen, som via biljättens hemsida går för strax under en miljon kronor.

Samtidigt går elbilsmarknaden fortsatt trögt och många ledande aktörer i Europa har fått det svårt under den senaste tiden.

Biljättarna hoppas på att sänkta räntor och en vändande konjunktur kan få fart på marknaden igen.

Avancerat säkerhetssystem

I EX90:n finns ett avancerat säkerhetssystem som Volvo har lagt mycket vikt på.

– Våra intelligenta säkerhetssystem hjälper föraren att upptäcka och undvika andra fordon, fotgängare, cyklister och stora djur – dag som natt, fortsätter Volvo.

– Systemet varnar först och bromsar sedan automatiskt om föraren inte reagerar. Om du börjar glida över mittlinjen finns det alltid en risk för att kollidera med ett mötande fordon. 

– Din bil kan upptäcka detta och ändra styrningen, vilket hjälper dig tillbaka till en säkrare placering på vägen.

Foto: M. Suski

Text: Redaktionen


15 september 2025

JUST NU: SMHI varnar för storm

2025 09 15

Ett kraftigt oväder drar in över Sverige.

SMHI har utfärdat gula varningar för Halland och Skåne under tisdagen.

– Från tisdag morgon passerar ett lågtryck över södra Sverige, vilket medför rejält blåsigt väder i västvinden över södra Götaland, framhåller myndighetens meteorolog Emma Rosengren i ett uttalande.

–  Samtidigt drar fortsatt skurar in västerifrån som kan vara kraftiga med åska. Under dagen breder skurarna ut sig över så gott som hela landet, fortsätter Rosengren.

Stormstyrka

Enligt SMHI kan vinden nå stormstyrka. Vid kusten kan det blås upp mot 25 meter per sekund, vilket motsvarar SMHI:s definition av en storm. Enligt myndigheten definieras en storm av vindhastigheter på minst 24,5 meter per sekund.

Nu går SMHI ut med flera uppmaningar till allmänheten i de berörda områdena:

- Vägar kan blockeras av nedfallna träd eller grenar.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Förankra och säkra lösa föremål, till exempel din studsmatta och dina trädgårdsmöbler. Tänk på att tillfälliga konstruktioner som byggnadsställningar också kan blåsa i väg.

- Skador kan uppstå på skog, till exempel i hyggeskanter och i nygallrad skog.

- Det finns risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

Vinden avtar samma dygn

På tisdagskvällen väntas vinden avta i styrka. Ruskvädret håller dock i sig, enligt SMHI:s prognos.

– Under resten av veckan fortsätter det ostadiga vädret med tidvis regn eller skurar och blåsigt väder främst i landets södra halva, berättar Emma Rosengren.

LÄS MER: Cykelkedja går i konkurs efter 80 år

Bra att ha hemma

När stormen kommer är det bra att ha följande saker hemma, enligt Krisinformation.se:

- Gasolkök med bränsle eller en annan alternativ värmekälla.

- Batteridriven radio eller vevradio, alternativt bilradion, för att få tillgång till viktig information via Sveriges Radio P4.

- Stearin- och värmeljus, tändare, ficklampa och batterier. Kontrollera regelbundet att batterierna i exempelvis ficklampor, klockradio och alarmsystem fungerar.

- Powerbank (bärbar laddare) till datorer, surfplattor och mobiltelefoner. Se till att den är laddad om till exempel en stormvarning utfärdas.

- Färskt vatten och livsmedel som inte kräver tillagning.

LÄS OCKSÅ: Trump uppmanar alla företag: Sluta genast rapportera 

Foto: M. Woodbridge

Text: Redaktionen


JUST NU: Hamburgerjätte ska öppna nya 100 restauranger

2025 09 15

Hamburgerjätten Max når en historisk milstolpe – och planerar för fler.

Max når nu en ny milstolpe.

Hamburgerkedjan har öppnat den 200:e restaurangen – någonting som de beskriver som “historiskt”.

Samtidigt ger snabbmatskedjan besked om att ytterligare 100 restauranger ska öppnas fram till 2030.

Når milstolpe

Max når en ny milstolpe när den 200:e restaurangen öppnar i Gislaved – mitt i det expansiva handelsområdet Smålandia.

Kedjan har nu 160 restauranger i Sverige, 26 i Polen, 8 i Norge och 6 i Danmark.

– Att öppna vår 200:e restaurang känns otroligt stort – både för oss som företag och som familj, säger Christoffer Bergfors, vice vd för Max, i ett pressmeddelande.

100 till

200 restauranger är dock inte nog för kedjan.

Max tydliggör att de har satt upp ett mål om att öppna ytterligare 100 restauranger under de kommande fem åren.

– Ambitionen är att nå 300 restauranger till år 2030, menas det.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Öppnar i Gislaved

Restaurang nummer 200 öppnar vid handelsområdet Smålandia i Gislaved.

Restaurangen har plats för 206 gäster, varav 70 sittplatser inomhus och 136 utomhus.

Inför öppningen har 30 nya medarbetare anställts, och fler rekryteringar är planerade under hösten.

“Varm kultur”

Max Gislaved leds av restaurangchef Taha Javaid, som själv har gjort karriär under sina sex år inom företaget.

Han började som deltidsanställd under sin masterutbildning i ekonomi, och har nu flyttat till Gislaved för att ta sig an sitt första restaurangchefsuppdrag.

– På Max är det kompetens, engagemang och driv som räknas – inte var du kommer ifrån, säger Javaid.

– Jag har alltid känt mig inkluderad och sedd här. Nu som restaurangchef vill jag skapa en arbetsplats där människor växer, inspireras och får ta plats. Min vision är att bygga en restaurang där framtidens ledare formas, i en varm och familjär kultur.

Restaurangen ligger på Smålandiagatan 8 i Gislaved.

Läs mer: Expanderar i rasande fart – hamburgerkedja tar över Sverige

Foto: MAX Burgers

Text: Redaktionen