Stefan Löfven ryter ifrån: “Det är en grotesk överdrift”

2024 09 13

För knappt tre år sedan avgick Stefan Löfven (S) som statsminister i Sverige.

Nu släpper exministern en ny bok där han avslöjar flera hittills dolda hemligheter från maktens korridorer.

I memoarerna avhandlas exempelvis möten med Donald Trump och Vladimir Putin, men han skildrar också ilskan över att Vänsterpartiet och Nooshi Dadgostar sommaren 2021 valde att fälla regeringen på grund av frågan om fri hyressättning i produktionen – av V kallat marknadshyror.

– Vänsterpartiet saknar nu förtroende för Sveriges statsminister, sade Nooshi Dadgostar till SVT vid tillfället.

"Grotesk överdrift"

Vänsterledarens argument var att hyresgäster skulle räddas från ett “fasansfullt öde”.

Det är en “grotesk överdrift”, skriver Stefan Löfven i sin bok enligt Aftonbladets genomgång av den förre partiledarens memoarer.

– Hon kommer att gå till historien som vänsterledaren som fällde en arbetarregering – med aktiv hjälp av Sverigedemokraterna! framhåller Stefan Löfven.

Redan då, i juni, övervägde Löfven att lämna politiken.

Efter att regeringen fallit talade han med Nooshi Dadgostar i telefon. “Det här fixar du” ska V-ledaren ha sagt enligt Löfven.

– Jag tror att jag svarade “tack för den du”. Men hallå, först ställer hon till det och sedan… säger han i en intervju med GP.

Fanns inte på tapeten

Enligt Löfven hade det varit en annan sak om det funnits en proposition om fri hyressättning som skulle upp för omröstning i riksdagen.

Han menar att inget sådant var på tapeten.

Att då gå och väcka frågan om misstroendeförklaring när man vet att SD kommer att hugga. Då blir det ju ett samarbete mellan ett vänsterparti och ett högerextremt parti? säger han till tidningen.

"Arga leken" med Putin

I boken berättar den tidigare statsministern även om sitt enda möte med Vladimir Putin, som skedde i Sankt Petersburg i april 2019.

Han förklarar hur han fick obehaglig ögonkontakt med den ryska ledaren och beskriver det som en “maktdemonstration, på gränsen till fånigt” när Putin vägrade släppa blicken.

– Det gick en halvminut, kanske en hel, vilket är rätt lång tid. Man trodde inte att det var sant, men här satt Rysslands president under toppmötet och lekte “arga leken” med mig, skriver Löfven.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssarna skrämda – flygplan lämnar Alaska

2025 08 15

Inför fredagskvällens toppmöte mellan Donald Trump och Vladimir Putin har flera ryska flygplan landat i Anchorage, Alaska.

Flygplanen, som transporterar högt uppsatta ryska tjänstemän, har dock inte stannat kvar på marken.  Flera av planen har i stället lyft direkt mot ryskt territorium, rapporterar Dagbladet.

Enligt flygexperten Christian Kamhaug är ryssarna rädda att flygplanen ska beslagtas.

– Det kan finnas flera anledningar till att de gör det här, men jag antar att de är rädda för att fordringsägare, som leasingbolag som har anspråk på flygplanen, ska försöka beslagta dem, säger han till tidningen.

Vägrar lämna tillbaka planen

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har USA, EU och andra länder infört hårda sanktioner mot den ryska flygindustrin.

Många leasingavtal med Ryssland har avslutats, och flera leasingbolag har därför krävt att flygplanen ska återlämnas.  De flesta ryska flygbolag har dock vägrat och behållit planen.  

Uppgifter: Maratonsamtal väntar

Enligt Kreml kommer fredagskvällens möte mellan Trump och Putin att pågå i minst sex till sju timmar.

Kirill Dmitriev, Rysslands särskilda sändebud för ekonomiskt samarbete och investeringar, säger att den ryska delegationen känner sig ”stridslysten” inför kvällens samtal.

– Samtalen kommer att omfatta diskussioner om bredare relationer mellan Ryssland och USA, inte bara Ukraina, säger Dmitriev enligt Sky News.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Fortsätter att attackera

Medan förberedelserna inför toppmötet når sin slutfas fortsätter Ryssland sina attacker mot Ukraina.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att ryska styrkor utfört attacker i regionerna Sumy, Dnipro, Zaporizjzja, Cherson och Donetsk. 

– Under förhandlingsdagen fortsätter de att döda. Det säger en hel del, framhåller Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

LÄS MER: Trumps bisarra önskan till Stoltenberg – ringde helt oväntat

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump bekräftar ”underbart samtal” med diktator

2025 08 15

Donald Trump har haft ett ”underbart samtal” med Belarus diktator Aleksandr Lukasjenko.

Den belarusiska ledaren är Rysslands och Vladimir Putins främsta allierade i hela världen.

Belarus deltar formellt inte i Ukrainakriget, men har vid flera tillfällen låtit ryska styrkor använda landets territorium för både anfall och omgruppering.

Nu har Lukasjenko pratat med Donald Trump.

Enligt den amerikanske presidenten var det ett "underbart samtal”.

– Jag har haft ett underbart samtal med Belarus högt respekterade president, Aleksandr Lukasjenko. Syftet med samtalet var att tacka honom för frigivningen av sexton fångar. Vi diskuterar också frigivningen av ytterligare 1 300 fångar, skriver Trump på Truth Social.

Presidenten hänvisar till att den belarusiska diktatorn frigav 16 politiska fångar tidigare i år, vilket har beskrivits som en stor politisk framgång för Donald Trump.

Samtalade om Putin

Ledarna diskuterade också Donald Trumps kommande möte med Putin i Alaska.

Den ryske ledaren väntas landa klockan 21 svensk tid.

– Vi diskuterade många ämnen, inklusive president Putins besök i Alaska. Jag ser fram emot att träffa president Lukasjenko i framtiden, skriver Trump.

LÄS MER: Trumps bisarra önskan till Stoltenberg – ringde helt oväntat 

Öppnar för säkerhetsgarantier

Donald Trump är på väg till Alaska med presidentplanet Air Force One. 

Under flygresan svarar han på frågor från medföljande reportrar.

Trump uttalar sig bland annat om möjliga amerikanska säkerhetsgarantier till Ukraina i samband med en vapenvila. Enligt presidenten kan USA komma att erbjuda säkerhetsgarantier till det krigsdrabbade landet. 

– USA skulle kunna vara en del av det, tillsammans med Europa och andra länder, säger han enligt Sky News.

Trump utesluter dock att ett Natomedlemskap för Ukraina skulle kunna ingå i ett fredsavtal.

– Det finns vissa saker som inte kommer att inträffa, säger presidenten.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto:

Text: Redaktionen