16feb26

Nordkorea släpper kontroversiella bilder på diktatorn – aldrig hänt förut

2024 09 13

Nordkorea har gått ut med mycket sällsynta bilder från den slutna diktaturen.

Se bilderna längst ned i artikeln.

Landets diktator har inte gjort någon hemlighet av ambitionen att beväpna sig med kärnvapen.

För två år sedan stiftade man en ny lag som ger militären "rätt" att utföra kärnvapenattacker om landets ledarskap skulle attackeras.

Man har också frekvent hotat västvärlden, i synnerhet USA, med samma vapen om regimen skulle bli provocerad.

Nu släpper diktaturen för första gången bilder på de centrifuger som producerar bränsle till kärnvapenbomberna, rapporterar Reuters.

Vägrar avslöja

Offentliggörandet sker i samband med att den brutala diktatorn Kim Jong-Un besöker en urananläggning i landet.

Var anläggningen ligger har Nordkorea vägrat att avslöja.

– Bilderna visar Kim gå mellan långa rader av metallcentrifuger, maskinerna som berikar uran, uppger Reuters.

– Vapnen behövs för självförsvar och förmågan till en förebyggande attack, påstår diktatorn enligt nyhetsbyrån.

Har förbjudits

Bilderna, som ger en sällsynt inblick i landets kärnkraftsplaner, är kontroversiella.

Nordkoreas kärnvapenprogram har förbjudits av flera resolutioner från FN:s säkerhetsråd. 

Landets envåldshärskare, som kom till makten enbart 27 år gammal efter att ha ersatt sin far Kim Jong-Il 2011, bedöms vara både farlig och oberäknelig.

Under det senaste året har diktatorns krigsretorik dessutom trappats upp.

Experter har nu häpnat över de bilder som regimen visar upp, som tycks överensstämma med de uppgifter som Internationella atomenergiorganet har om landet.

– Det visar hur avancerad deras anrikningsförmåga har blivit, vilket ger större trovärdighet till både deras förmåga och engagemang för att utöka sin kärnvapenarsenal, säger Jenny Town, verksam vid USA-baserade Stimson Center, till Reuters.

Experter: har troligen 50 kärnvapenspetsar

Nordkorea har tidigare visat bilder på vad man påstår är känvapenspetsar. 

Man har genomfört sex underjordiska kärnvapenprov mellan 2006 och 2017.

Uppskattningen av hur stor tillgången är varierar dock ganska kraftigt.

I juli  månad drog en rapport från Federation of American Scientists slutsatsen att diktaturen kan ha producerat tillräckligt mycket material för att bygga upp till 90 kärnvapenspetsar, men att man sannolikt har omkring 50 stycken i dagsläget.

Se de kontroversiella bilderna på Kim Jong-Un och urananläggningen genom att klicka här (länk till Reuters).

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Postnord går ut med varning till kunder

2026 05 22

Bedrägliga sms cirkulerar just nu.

Det gäller att se upp för bluff-sms den kommande tiden.

Just nu cirkulerar bedrägliga meddelanden som ser ut att komma från Postnord.

Men avsändaren är i själva verket en bedragare som försöker lura tilltänkta offer på pengar.

Så ser det ut

Sms:en skickas ut till svenskar till synes slumpmässigt.

Så här kan de se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt paket har returnerats till lagret på grund av en felaktig adress. Om adressen inte uppdateras inom 12 timmar kommer en förvaringsavgift att tas ut.

Med 12 timmars-angivelsen hoppas bedragaren kunna stressa in mottagaren till att ta ogenomtänkta beslut och ange personliga uppgifter via en länk.

Klicka inte

Den som får den här typen av meddelanden bör radera direkt, alternativt anmäla.

Det är viktigt att inte under några omständigheter klicka på länkar eller följa uppmaningarna i sms:en.

Den som gör det kan bli lurad på pengar.

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Postnord varnar

På grund av de bedrägliga sms:en som cirkulerar har Postnord tvingats gå ut med en varning till kunder.

– Bluff-sms eller bluff-mejl är skickade från bedragare som utger sig för att vara PostNord, eller annan stor aktör. Målet är att komma åt känsliga uppgifter som kontonummer eller Bank-ID, varnar Postnord.

Så känner du igen

Här är Postnords tips på hur man kan känna igen att det rör sig om bluff-sms:

- Meddelandet har länkar och bilagor

- Länkar leder till okända betalsidor

- Du väntar inte på något paket

- Du bes lämna ut personlig information

– Blir du tillfrågad om att lämna ut känsliga uppgifter? Då är det en bluff. Lämna aldrig ut lösenord, bankkortsnummer, banksaldo eller inloggning till ditt BankID till någon, fortsätter Postnord.

Läs mer: Bilmärket med Sveriges nöjdaste ägare

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen