Psykologen: Här är folks vanligaste hemlighet

2024 09 11

Varje människa har i snitt 13 stycken hemligheter.

Fem stycken av dessa är sådant som vi ofta tar med oss hela vägen till graven utan att anförtro någon annan människa.

Det menar amerikanska forskare baserat på flera studier.

– Hemligheterna är ofta saker som är tabu eller känsligt i vår omgivning, det kan vara förknippat med skam eller skuld, säger Siri Helle, psykolog, psykologisk expert och författare, till TV4.

Riskerar isolering

Slutsatsen om 13 hemligheter är inte ny.

Redan 2019 kom forskare vid Columbia University i New York fram till samma sak.

Och att bära på saker helt på egen hand kan lätt bli utmattande i längden.

Ju mer människor tänker på sina hemligheter, desto mer isolerade och ensamma känner de sig och desto mer skäms de. Men att man aktivt döljer sin hemlighet i vissa situationer gör inte att man skäms mer eller känner sig mer ensam, sade forskaren Michael Slepian i en intervju med SvD vid tillfället.

Vanligaste hemligheten

De vanligaste hemligheterna gäller lögner, romantik och attraktion, ekonomi, stöld och kriminalitet, psykisk ohälsa och missbruk samt familjehemligheter.

Siri Helle delar bedömningen att kan det bli destruktivt.

– Det blir som en lågintensiv stress. Man går runt och tänker “när ska de komma på mig”, säger hon till tv-kanalen.

"Älskar mitt ena barn mer än det andra"

De senare åren har flera kända profiler försökt minska stigmat om hemligheter.

En av dem är den kända influencern Henrik Wahlström som idag har över 200 000 följare på Instagram.

För några år sedan inledde han kampanjen “hemlisparaden” när följare uppmanades att anonymt dela med sig av sina hemligheter.

Gensvaret var enormt.

– Vissa saker är sådant som man verkligen inte kan säga till någon, riktig allvarliga saker. Andra gånger är det sådant som mer inte passar sig att säga eftersom det exempelvis kan uppfattas som skryt, sade Henrik Wahlström till GP 2021.

Ett exempel var en förälder som berättade att den älskade sitt ena barn mer än det andra.

När jag la upp den fick den direkt förstående kommentarer från andra som menade att det är naturligt att ha en favorit. Det chockade mig för det är en sån sak som man tagit för givet att det inte finns, att man alltid älskar sina barn lika mycket.

Foto: Kraken Images

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort skifte i USA – jubel för Ukraina

2025 08 16

En stor förändring i USA innebär goda nyheter för Ukraina.

Opinionen bland amerikanska och framför allt republikanska väljare har svängt kraftigt på kort tid – på ett sätt som lär få den ukrainska regeringen att jubla.

Det handlar om en kraftig förändring i synen på kriget i Ukraina.

Nu ökar pressen på att president Donald Trump ska leva upp till förväntningarna – och leverera en lösning.

Kraftig förändring

Stödet för Ukraina har ökat kraftigt bland republikanska väljare, rapporterar Kyiv Post.

Det rör sig om en tydlig förändring jämfört med för bara några månader sedan, enligt en opinionsundersökning från Chicago Council on Global Affairs.

Bland republikaner har stödet för att förse Ukraina med militärt bistånd ökat med hela 21 procentenheter, upp till 51 procent, enligt tidningen.

Allt fler republikanska väljare anser också att Ukraina och Europa bör ha en given plats vid förhandlingsbordet när USA och Ryssland förhandlar om ett fredsavtal.

Dessutom ökar stödet för sanktioner mot Ryssland, enligt tidningen.

Tydlig ökning

Även bland amerikaner i stort ökar andelen som anser att USA ska ge militärt bistånd till Ukraina, enligt undersökningen som genomfördes i slutet av juli.

62 procent av amerikanerna anser att man ska stödja Ukraina, vilket innebär en tydlig ökning. Motsvarande siffra i mars var 52 procent.

Synen på ekonomiskt bistånd har också förändrats.

Bland framför allt republikaner har många tidigare ansett att USA ger för mycket stöd till Ukraina.

Andelen republikaner som anser att man ger för stort ekonomiskt stöd till landet har dock sjunkit från 47 till 30 procent, enligt tidningen.

Resultaten i undersökningen motsäger ett uttalande från USA:s vicepresident JD Vance nyligen.

– Amerikaner är trötta på att fortsätta skicka sina pengar, sina skattepengar till Ukraina, menade JD Vance, enligt tidningen.

Jubel för Ukraina – press på Trump

Men enligt opinionsmätningen ökar alltså stödet för Ukraina bland den amerikanska befolkningen.

Det är glädjande nyheter för Ukraina, som sätter stort hopp till USA – samtidigt som Trump-administrationens ibland mycket hårda retorik mot landet har skapat stor oro.

Siffrorna innebär också en ökad press på president Donald Trump att förhandla fram ett fredsavtal som inte är alltför missgynnsamt för Ukraina.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Kravet på regeringen – säg nej till barnfamiljer

2025 08 16

Svenskt Näringsliv ställer krav på regeringen.

Många barnfamiljer har väldigt tuffa år bakom sig.

Svensk ekonomi går trögt och inflationen har slagit hårt mot många hushåll.

Trots det kräver Svenskt Näringsliv att regeringen säger nej till en förändring för barnfamiljer.

Kräver att regeringen säger nej

Regeringen bör inte höja barnbidraget i höstbudgeten som läggs fram om en månad. Det anser Svenskt Näringsliv, rapporterar DN.

Trots att många barnfamiljer kämpar med ekonomin, kräver Svenskt Näringsliv att regeringen avstår ifrån att höja barnbidragen och andra bidrag som skulle kunna hjälpa hushållen i tuffa tider.

– Att vi får ökade barnbidrag, ökade bostadsbidrag och sådant. Problemet med den politiken är att då får vi en bidragslinje snarare än en arbetslinje, och då minskar man ju drivkrafterna till arbete, säger Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Istället vill Svenskt Näringsliv bland annat se ett jobbskattavdrag och en kraftigt sänkt bolagsskatt.

Kan bli viktig valfråga

Det tuffa ekonomiska läget innebär att hushållens ekonomi kan bli en het valfråga nästa år, och höstbudgeten kommer därför att bli viktig för regeringens chanser att bli återvald.

Just barnbidraget tros kunna bli en viktig valfråga, har SVT tidigare rapporterat.

I Agendas partiledardebatt i maj öppnade både L och KD för höjda barnbidrag, och även M gläntade på dörren för det, enligt kanalen.

SD sade då nej, men det är oklart hur skarpt deras nej egentligen är.

Bland oppositionspartierna har S, MP och V föreslagit höjda barnbidrag, medan C har sagt nej.

”Alla har fått det tuffare”

Men från Svenskt Näringslivs sida vill man alltså inte se några höjda barnbidrag.

Detta alltså trots att många hushåll har drabbats hårt av bland annat inflationen de senaste åren.

– Många av bidragen har också indexerats upp med inflationen under den här perioden. Här är det ju så att alla har fått det tuffare under de här kriserna, säger Sven-Olov Daunfeldt till tidningen.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen