Finansinspektionen varnar för nytt beslut: ”30 procent till Kronofogden”

2024 09 10

Regeringen vill göra det mindre attraktivt att ta lån utan säkerhet, så kallade blancolån.

Den 30 augusti gick regeringen fram med en lagrådsremiss som innebär att ränteavdrag på lån utan säkerhet ska fasas ut under två år.

Regeringen hänvisar till att blancolånen nästan fördubblats i storlek de senaste tio åren och att det är en bidragande orsak till att människor hamnar i överskuldsättning.

– Det har blivit allt vanligare med lån utan säkerheter. De är särskilt riskfyllda och utvecklingen behöver brytas. Därför fasar vi ut ränteavdragen för dessa lån. Det är inte rimligt att skattebetalarna ska subventionera alltför riskfyllda krediter, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) i ett uttalande.

– Det är ett välkommet förslag att ränteavdraget för dessa lån fasas ut. Det är viktigt i kombination med flera åtgärder regeringen vidtar för att skydda konsumenter från att hamna i en mångårig skuldfälla och för att minska det lidande som överskuldsättning innebär, instämmer civilminister Erik Slottner (KD).

Flaggar för jättesmäll

Regeringen bedömer att förslaget kommer minska skuldsättningen.  

Men på kort sikt kan det få motsatt effekt.

Flera tunga myndigheter varnat för hur förändringarna kan slå mot redan högt skuldsatta personer, rapporterar DN.

Finansinspektionen (FI) är en av aktörerna som slår larm. Myndigheten vill att ränteavdraget ska fasas ut i en långsammare takt, alternativt att den slopade avdragsrätten endast ska gälla nya lån.

Nuvarande förslag innebär att ränteavdrag för blancolån slopas helt och hållet från och med 2026.

Det riskerar att slå hårt mot personer som har dessa lån, uppger FI som varnar för en gigantisk skuldvåg.

Enligt myndigheten kan 30 procent fler låntagare med blancolån hamna hos Kronofogden.

– Personer som har de här lånen befinner sig ofta i en svår ekonomiskt situation och att ta bort ränteavdragen riskerar att lägga en ännu större börda på dem ekonomiskt, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI, till DN.

Ökar skatteintäkterna

Regeringens förslag föreslås träda i kraft vid årsskiftet.

Det slopade ränteavdraget för lån utan säkerhet beräknas öka skatteintäkterna med 8,7 miljarder kronor under 2025 och 2026.

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


25 OKTOBER 2025

Många har den i badrummet – kan förbjudas i hela Sverige

2025 10 25

Sedan covidpandemin slog till har många hushåll en flaska handsprit ståendes i badrummet.

Nu kan samma flaska snart komma att stoppas i Sverige och resten av EU.

Etanol, som är den vanligaste alkoholen i desinfektionsmedel, kan nämligen klassas som farligt ämne och därmed förbjudas, rapporterar Financial Times.

"Inte vettigt"

Det är EU:s kemikaliemyndighet ECHA som ligger bakom rekommendationen.

Ett beslut väntas fattas av EU-kommissionen i november.

Men förslaget får skarp kritik. Inte minst från sjukvården i Finland, där förslaget de senaste dagarna fått stor uppmärksamhet.

– Det är inte vettigt. Etanol är ett måste på sjukhus. Det är helt väsentligt för att vi ska kunna ta hand om våra patienter på ett tryggt sätt, säger infektionsöverläkaren Asko Järvinen till Svenska Yle.

Anses cancerframkallande

Bakgrunden till det potentiella stoppet är att etanol kan vara cancerframkallande. 

Men det resonemanget ger inte Asko Järvinen mycket för.

Säkert kan etanol vara cancerframkallande om man intar det via munnen. Inom hälsovården har vi däremot använt det ytligt utan problem eller hälsorisker i tiotals år, säger överläkaren.

Han får medhåll av Maria Liljelund, kemist och produktutvecklingschef på Berner.

Problem skulle uppstå inom områdena folkhälsa, infektionssjukdomar och antimikrobiell resistens om desinfektion med ett ämne som har visat sig vara effektivt och säkert att använda förbjuds, säger hon till Iltalehti.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Svenska profilen: "Helt barockt"

Förslaget om att förbjuda etanol har tidigare kritiserats skarpt även av EU-parlamentarikern Alice Teodorescu Måwe (KD). Hennes kritik bottnade främst ur ett beredskapsperspektiv.

– Att stå utan desinficering i händelse av krig vore helt barockt, sade hon till TV4 tidigare i oktober.

Hon påminner om pandemin, när grundläggande produkter som handsprit och munskydd snabbt blev bristvara.

– Att i det läget, bara fem år senare, börja diskutera ett förbud mot en ingrediens i handtvätt är, milt sagt, väldigt märkligt, säger hon.

Produkter med en etanolhalt över 3 procent skulle omfattas av de nya reglerna, vilket särskilt skulle påverka handsprit i sjukvården.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: F. Sazeides

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Explosioner i Moskvaregionen

2025 10 26

Rapporter kommer om explosioner nära flygfält i Moskvaregionen.

Uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Det ska handla om rapporterade explosioner i Moskvaregionen nära flygfält där Ryssland har olika typer av strategiska bombplan.

Uppgifterna kommer från Andriy Kovalenko, chef för Centret för motverkande av desinformation i Ukraina samt ryska medier, uppger RBC Ukraine.

Uppgifter om explosioner

Explosionerna rapporterades i Moskvaregionen nära en flygbas där Ryssland har en rad olika typer av bombflygplan.

Flygfältet Sjajkovka och Kaluga flygplats i Kaluga-regionen uppges också ha attackerats.

– I Moskvaregionen och andra regioner i Ryssland är militära flygfält under attack, uppger Kovalenko.

Olika flygplan

I nuläget är det oklart vad det är som har exploderat och huruvida några ryska flygplan har träffats i samband med attacken.

Enligt ryska källor siktade attackdrönare på ett flygfält som hyser ryska strategiska bombplan, inklusive Tu-160, Tu-95MS och Tu-22M3.

Sent på söndagskvällen kommer också uppgifter om att oljedepån Serpukhov i Moskvaregionen har attackerats.

Läs mer: Trumps stenhårda villkor – bara då kan han träffa Putin igen

Inga ändringar

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till fred.

Ryssland understryker att de inte har gjort några ändringar gällande sitt förhållningssätt till kriget, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Förblir oförändrad”

ISW förklarar.

– Den första vicechefen för ryska dumans utrikesutskott, Aleksej Tjepa, hävdade den 24 oktober att Rysslands ståndpunkt "förblir oförändrad" och försökte skylla på Ukraina och Europa för att ha stoppat förhandlingsprocessen, uppger tankesmedjan.

– Tjepa påstod att Ryssland är intresserat av att eliminera krigets "grundorsaker".

Läs mer: Rysslands plötsliga öppning – ”nära en lösning” på kriget

Foto:

Text: Redaktionen