USA VARNAR: Diktatorn kan slå till under havsytan

2024 09 06

USA varnar för att en diktatur planerar att slå till under havsytan på ett sätt som skulle få mycket allvarliga konsekvenser.

USA har under den senaste tiden upptäckt aktivitet under havsytan som väcker mycket stor oro.

Det handlar om rysk militär aktivitet riktad mot otroligt känslig infrastruktur under vattnet, rapporterar CNN.

Nu fruktatur USA att Vladimir Putin planerar en rejäl upptrappning i konflikten med väst.

Den ryska militära enheten GUGI tycks planera allvarliga sabotage som skulle kunna få stora konsekvenser för människor i väst, enligt kanalen.

Kan förstöra kommunikationen

Putins Ryssland kan alltså vara på väg att slå till mot känsliga undervattenskablar.

Många kablar som ligger på havsbotten är av kritisk betydelse för bland annat internet- och telekomtrafiken runt om i världen.

En attack mot dessa skulle därför kunna drabba bland annat privatpersoner, regeringar, militärkommunikation, industrier och energileverantörer.

Den ryska enheten GUGI (General Staff Main Directorate for Deep Sea Research) har en stor flotta av både skepp, ubåtar och marina drönare, enligt kanalen.

USA varnar för att GUGI:s förmåga växer och att Putin och Kreml har omprövat sin syn på möjligheten att begå allvarliga sabotage riktade mot väst.

– Vi är oroade över ökad rysk flottaktivitet över hela världen och att Rysslands beslutskalkyl för att skada USA:s och allierade undervattenskritiska infrastrukturer kan komma att förändras, säger en amerikansk tjänsteman till CNN.

– Ryssland fortsätter att utveckla marin kapacitet för undervattenssabotage främst genom GUGI, en noggrant bevakad enhet som opererar ytfartyg, ubåtar och marindrönare, tillägger han.

Norra Europa pekas ut

Haven runt norra Europa, bland annat Sverige, är utsatta för en intensiv rysk militär övervakning och aktivitet, konstaterar kanalen.

Förra året avslöjade SVT tillsammans med andra nordiska public service-kanalen – NRK, DR och Yle – 50 ryska fartyg som misstänktes bedriva spioneri i norra Europa. Avslöjandet presenterades i dokumentärserien ”Skuggkriget”.

Ett allvarligt ryskt sabotage mot infrastrukturen under havsytan skulle av USA ses som en signifikant eskalering av Putins och Rysslands aggressiva aktiviteter utanför Ukraina, uppger en officiell amerikansk källa till CNN.

Foto: Daniil Zameshaev

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen