Mycket smittsam sjukdom ökar kraftigt i Sverige

2024 09 06

En av de mest smittsamma sjukdomarna som finns har ökat kraftigt i Sverige i år, och nu riktas en uppmaning till föräldrar.

Hittills under 2024 har det noterats fler fall än de fyra föregående åren tillsammans.

Det handlar om mässling, en sjukdom som många svenskar är skyddade mot men som bland annat kan vara väldigt farlig för spädbarn, rapporterar SVT.

Sjukdomen är också väldigt smittsam.

En av världens mest smittsamma sjukdomar

Hittills under 2024 har det registrerats 24 fall i Sverige, vilket kan jämföras med 21 fall under de fyra föregående åren tillsammans. Den här veckan har ett nytt fall registrerats i Stockholm.

De drabbade har i regel smittats utomlands i samband med resor, men situationen tas på stort allvar eftersom sjukdomen är en av de mest smittsamma som över huvud taget finns.

– Det räcker med att en person varit i ett rum i smittsamt skede, man kommer in i rummet och det är inom två timmar för att man ska kunna bli smittad, om man inte har ett skydd, säger smittskyddsläkare Maria Rotzén Östlund till kanalen.

Hon vill nu rikta en uppmaning till föräldrar som planerar att resa utomlands.

Viktigt råd till föräldrar

Mässling ingår idag i vaccinationsprogrammet för barn.

Men föräldrar som ska resa utomlands med små barn som ännu inte har blivit vaccinerade uppmanas att kontakta vården.

Mässling är framför allt farligt för spädbarn, rapporterar kanalen.

– Små barn under 18 månader. Det är då man får sin första dos vaccin. Så ska man resa med ett litet barn så bör man diskutera med sin barnavårdscentral eller med en vaccinmottagning om det är så att man ska ge den första dosen lite i förskott, Maria Rotzén Östlund till SVT.

England, Tyskland och Rumänien är exempel på länder som har haft utbrott av mässling under året.

Sjukdomen kan bli allvarlig

Enligt vårdsajten 1177 är mässling en mycket smittsam virussjukdom som bland annat orsakar hög feber och utslag på kroppen.

Sjukdomen kan bli mycket allvarlig och i värsta fall livshotande.

I Europa har antalet fall ökat de senaste åren, därför är det extra viktigt att vara vaccinerad när man reser.

Mässling kan också ge komplikationer i form av öroninflammation, bihåleinflammation eller lunginflammation. I vissa fall kan det även leda till hjärninflammation, men det är ovanligt.

Risken för ett större mässlingsutbrott i Sverige är låg eftersom de flesta är vaccinerade eller immuna.

Foto: Emil Langvad Region Skåne

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen