Många drabbas av besvärlig sjukdom – orsakas av skärmar

2024 09 02

Experter slår larm om att allt fler drabbas av en besvärlig sjukdom som orsakas av skärmar, men det finns sätt att undvika problemet.

De flesta människor spenderar åtskilliga timmar per dygn framför skärmar.

Det kan få långvariga konsekvenser för våra ögon, enligt experter.

Allt fler drabbas av ögontorrhet och andra besvär, vilket kanske inte låter så farligt – men problemet riskerar att bli värre med tiden, varnar norska experter, enligt NRK.

”Livskvaliteten försämras kraftigt”

Ögonläkaren och professorn Tor Paaske Utheim är en av flera experter som slår larm, rapporterar den norska kanalen.

De senaste åren har det skett en relativt stor ökning av förekomsten av torra ögon, särskilt bland yngre personer.

– Det är mer än bara lite obehag. Det är en inflammatorisk sjukdom. Många patienter upplever att de är mindre produktiva både hemma och på jobbet och att deras livskvalitet försämras kraftigt, säger Tor Paaske Utheim till kanalen.

Frekvent skärmanvändning leder till att vi blinkar mycket mindre när vi sitter framför skärmen, vilket kan orsaka besvär med tiden.

– Att blinka är viktigt då det hjälper till att förnya tårfilmen. Det är vanligt att patienterna blir sämre under hela dagen efter många timmars skärmanvändning och att de blir bättre under perioder utan skärm, säger han.

Minska riskfaktorer

Ögontorrhet behöver förstås inte alltid bero på mycket skärmtid, det finns även andra faktorer som kan lika bakom den typen av besvär.

Men det är ändå viktigt att minska riskfaktorer för att motverka problemet.

Ett sätt kan vara att minska skärmtiden, vilket många dock tycker är svårt.

Andra sätt kan vara att placera skärmen lågt så att man kan titta ned på den, vilket är bra för ögonen.

Man bör också ta regelbundna pauser och tänka på att blinka mycket.

Dessutom bör man undvika skärmar med reflexer och istället använda ”matta” skärmar.

Om man har nedsatt syn ska man också se till att ha glasögon som är väl anpassade för skärmanvändning, enligt Tor Paaske Utheim.

Om problemet med torra ögon inte behandlas så blir det i regel värre år för år.

Även Norges Optikerförbund har noterat att fler verkar ha problem med torra ögon, och tror att ökad skärmtid är en av förklaringarna bakom ökningen, rapporterar NRK.

Foto: Emily Wade

Text: Redaktionen


Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

2025 04 19

Donald Trump väljer att publicera en bild som enligt honom bevisar att deporterade Kilmar Ábrego García är gängmedlem.

Förra månaden skickades Kilmar Ábrego García av misstag ut ur USA. 

Detta när han deporterades från landet tillsammans med fler än 260 venezuelaner och salvadoraner, som sägs vara gängmedlemmar.

Erkände misstaget

Efter att regeringen Trump erkänt att ett administrativt misstag ledde till att Ábrego García fördes ut ur landet har nu USA:s högsta domstol bestämt att 29-åringen ska återföras.

Detta eftersom Ábrego García riskerar förföljelse av kriminella gäng i sitt hemland.

Praxis från 2019 gör nämligen gällande att personer som riskerar förföljelse inte ska deporteras.

Kom till USA illegalt 2011

Trumptjänstemän har dock fortsatt att motsätta sig ordern, och pekar på att Ábrego García ändå kom till USA under illegala former 2011.

Dessutom menar man att det nu vore "omöjligt" att ta tillbaka honom.

El Salvadors president Nayib Bukele meddelade också i veckan att han inte tänker låta Ábrego García återvända till USA.

Läs mer: Blytungt besked för Trump i natt

Publicerar bildbevis

Under fredagsnatten svensk tid väljer Donald Trump att publicera en bild på Truth Social, som enligt presidenten bevisar att Ábrego García är medlem i det ökända gänget MS-13.

– Detta är handen på den man som demokraterna anser bör föras tillbaka till USA, eftersom han är en sådan ”fin och oskyldig person”. De sa att han inte är medlem i MS-13, trots att han har MS-13 tatuerat på sina knogar, och två högt respekterade domstolar fann att han var medlem i MS-13, misshandlade sin fru, och så vidare, skriver Trump i inlägget.

Se bilden här

Trump påpekar också att en av anledningarna till att det amerikanska folket valde honom till president var just för att han skulle städa upp på gatorna.

– Jag valdes bland annat för att ta bort dåliga människor från USA. Jag måste få göra mitt jobb. GÖR AMERIKA STORT IGEN, skriver presidenten.

Se bilden Trump publicerat genom att klicka på den här länken.

Läs vidare: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen