Många drabbas av besvärlig sjukdom – orsakas av skärmar

2024 09 02

Experter slår larm om att allt fler drabbas av en besvärlig sjukdom som orsakas av skärmar, men det finns sätt att undvika problemet.

De flesta människor spenderar åtskilliga timmar per dygn framför skärmar.

Det kan få långvariga konsekvenser för våra ögon, enligt experter.

Allt fler drabbas av ögontorrhet och andra besvär, vilket kanske inte låter så farligt – men problemet riskerar att bli värre med tiden, varnar norska experter, enligt NRK.

”Livskvaliteten försämras kraftigt”

Ögonläkaren och professorn Tor Paaske Utheim är en av flera experter som slår larm, rapporterar den norska kanalen.

De senaste åren har det skett en relativt stor ökning av förekomsten av torra ögon, särskilt bland yngre personer.

– Det är mer än bara lite obehag. Det är en inflammatorisk sjukdom. Många patienter upplever att de är mindre produktiva både hemma och på jobbet och att deras livskvalitet försämras kraftigt, säger Tor Paaske Utheim till kanalen.

Frekvent skärmanvändning leder till att vi blinkar mycket mindre när vi sitter framför skärmen, vilket kan orsaka besvär med tiden.

– Att blinka är viktigt då det hjälper till att förnya tårfilmen. Det är vanligt att patienterna blir sämre under hela dagen efter många timmars skärmanvändning och att de blir bättre under perioder utan skärm, säger han.

Minska riskfaktorer

Ögontorrhet behöver förstås inte alltid bero på mycket skärmtid, det finns även andra faktorer som kan lika bakom den typen av besvär.

Men det är ändå viktigt att minska riskfaktorer för att motverka problemet.

Ett sätt kan vara att minska skärmtiden, vilket många dock tycker är svårt.

Andra sätt kan vara att placera skärmen lågt så att man kan titta ned på den, vilket är bra för ögonen.

Man bör också ta regelbundna pauser och tänka på att blinka mycket.

Dessutom bör man undvika skärmar med reflexer och istället använda ”matta” skärmar.

Om man har nedsatt syn ska man också se till att ha glasögon som är väl anpassade för skärmanvändning, enligt Tor Paaske Utheim.

Om problemet med torra ögon inte behandlas så blir det i regel värre år för år.

Även Norges Optikerförbund har noterat att fler verkar ha problem med torra ögon, och tror att ökad skärmtid är en av förklaringarna bakom ökningen, rapporterar NRK.

Foto: Emily Wade

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen