Sverige ensamt i Europa – tillåter farligt beteende i trafiken

2024 09 01

Sverige är snart ensamt i Europa om att tillåta ett farligt beteende i trafiken som skapar stora problem för bland annat bilister.

Elsparkscyklar har blivit allt mer populära på senare år.

Men det har också skett många olyckor med elsparkscyklar, och många bilister och fotgängare tycker att dessa skapar problem och obehag i trafiken.

Sverige är dessutom snart det enda landet i Europa som inte har någon promillegräns för att köra elsparkcykel, rapporterar DI.

Statistiken visar att det är ett stort problem.

Nio av tio olyckor alkoholrelaterade

I dagsläget är det bara Sverige och Finland som saknar en promillegräns för folk som kör elsparkcykel, enligt tidningen.

Men nu är Finland på väg att införa en sådan gräns, vilket innebär att Sverige snart är ensamt om att sakna en sådan lagstiftning. En promillegräns på 0,5 har föreslagits.

En norsk studie har visat att nio av tio elsparkcyklister som skadas i trafiken har varit påverkade av alkohol eller droger, enligt DI.

Dessutom uppger en mycket stor andel av alla elsparkcykelförare att de har cyklat med promille i blodet.

Var tredje har cyklat med promille i blodet

En studie som Gjensidige Försäkring beställde av Demoskop förra året visade att så mycket som en tredjedel av alla elsparkcyklister har cyklat med promille i blodet.

Samma undersökning visade att 6 av 10 svenskar känner en oro över att det inte finns någon promillegräns när det gäller just elsparkcyklar.

Många bilister upplever elsparkcyklarna som ett farligt inslag i trafiken, vilket alltså tycks bekräftas av statistiken.

I Finland är promillegränsen alltså på gång, medan man i Sverige hittills har valt att avstå. Finsk polis har också just nu intensifierat sin övervakning av elsparkcyklar, rapporterar Svenska Yle.

I Sverige skedde det en dödsolycka med elsparkcykel så sent som för sex dagar sedan, då en man i 35-årsåldern avled efter en olycka mellan en elsparkcykel och en bil, enligt SVT. Det finns dock inga uppgifter om att någon av de inbladade var alkoholpåverkad.

Foto: B. Herve

Text: Redaktionen


Zelenskyj till hårt angrepp mot JD Vance

2025 04 15

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj anklagar USA:s vicepresident JD Vance för att ”rättfärdiga” Rysslands invasion av Ukraina.

Zelenskyj går ut med anklagelsen i CBS News populära program ”60 Minutes”.

– Jag tror tyvärr att ett ryskt narrativ råder i USA. Jag talar om det enorma inflytande som Ryssland har över informationsflödet som påverkar USA:s politik och amerikanska politiker, säger Zelenskyj.

Presidenten pekar i synnerhet ut USA:s vicepresident JD Vance och anklagar honom för att ”på något sätt rättfärdiga Putins handlingar”.

– Jag har försökt förklara att man inte kan inta en mittenposition. Det finns en angripare och det finns ett offer. Ryssarna är angriparen, och vi är offret, säger Zelenskyj med hänvisning till det kaosartade mötet i Vita huset i februari.

Under mötet kallade Vance den ukrainske presidenten för ”respektlös” när Zelenskyj hävdade att Ryssland inte kommer respektera en vapenvila. Sedan skällde Vance ut Zeleneskyj för att han inte visat tillräckligt med tacksamhet för det amerikanska stödet.

Zelenskyj svarade med att bjuda in vicepresidenten till Ukraina för att bevittna förstörelsen som Ryssland orsakat. 

Vance svarade inte på erbjudande, utan anklagade Zelenskyj för att anordna ”propagandaturer” för utländska ledare och journalister.

Ryssland kommenterar terrorbombningen

Zelenskyjs hårda anklagelse utfärdas kort efter den ryska terrorbombningen i Sumy i norra Ukraina.

Två ballistiska robotar slog ner i staden under palmsöndagen. Minst 34 personer dödades och åtminstone 117 skadades i attacken mot en gata mitt i staden.

På måndagseftermiddagen kommenterar Kreml attacken.

– Vår armé slår bara mot militära och militärrelaterade mål, säger Kremls talesperson Dmitrij Peskov enligt AFP.

"Ryssarna bär skulden" 

Kreml hävdar att robotarna avfyrades mot ett militärt möte i staden. 

Artem Semenichin, borgmästare i staden Konotop i Sumy, bekräftar att en medaljceremoni för soldater var planerad. Han är mycket kritisk till beslutet, men betonar samtidigt att huvudmålet för attacken var civilbefolkningen.

– Mål nummer ett var civila, främst barn. Mål nummer två var militären som faktiskt samlades, säger han till Ukrainska Pravda.

Vidare betonar Semenichin att det inte råder någon tvekan över vem som bär ansvaret för attacken. 

– Ryssarna bär skulden för vad som hände i Sumy. Deras mål var först och främst civila och i andra hand militären.

Inga militärer dödades, enligt borgmästaren. Samtliga 34 dödsfall uppges vara civila.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Tyskland tvärvänder i Ukrainafråga – Kreml går i taket

2025 04 14

Under en längre tid har den ukrainska militären efterfrågat leveranser av den tyska långdistansroboten Taurus.

Roboten står högt upp på den ukrainska önskelistan. Taurus har en räckvidd på 500 kilometer, vilket innebär att den kan avfyras mot mål i Moskva.

Ett unikt vapen för Ukraina. Det amerikanska robotsystemet ATACMS, med en räckvidd på 300 kilometer, har inte kunnat användas mot mål i den ryska huvudstaden.

Tvärvänder

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz har vägrat att leverera Taurus till Ukraina. Han menar att det skulle riskera att ”dra in Tyskland i kriget”. Detta eftersom den ukrainska militären inte kan avfyra robotarna utan assistans från tyska soldater.

Men Olaf Scholz efterträdare, kristdemokraten Friedrich Merz, drar inte samma slutsats.

I en intervju med Financial Times öppnar Tysklands tillträdande förbundskansler för leveranser av Taurus.

Merz fastslår att han är villig att skicka långdistansroboten om det sker i samordning med europeiska allierade.

– Både britterna och fransmännen gör det (skickar långdistansvapen, reds.anm). Så Tyskland borde också kunna göra det, säger Friedrich Merz till tidningen.

Ryssland hotar att attackera

Kreml har varnat Tyskland för att förse Ukraina med Taurus-robotar.

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev har flaggat för att Moskva kan svara militärt på sådana leveranser. Enligt Medvedev kan Ryssland attackera mål på tyskt territorium.

– De säger att detta är i enlighet med internationell rätt. Tja, i så fall skulle attacker mot tyska fabriker där dessa robotar tillverkas också vara i full överensstämmelse med internationell lag, har Medvedev skrivit på sina sociala medier.  

Fakta Taurus

- Taurus är en luftburen kryssningsrobot med en räckvidd på över 500 kilometer som används för att slå ut statiska mål på marken. 

- Roboten kan användas vid precisionsangrepp mot stationära och halvstationära mål, inklusive bunkrar och andra djupt begravda fästningar.

- Taurus avfyras från stridsflygplan och har egna navi­geringssystem och sensorer. Roboten har kapacitet att undvika fientliga radarsystem.

Källa: Saab

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen