23 juni 2026

Tungt besked för SD

2024 08 30

Sverigedemokraterna har råkat ut för ett tungt bakslag.

Det går tungt för Sverigedemokraterna just nu.

Partiet backar rejält i en ny mätning från Novus, rapporterar TV4.

SD står för det största tappet i den nya mätningen, och backar hela 2,6 procentenheter.

Har haft motvind

Partiet har haft en viss motvind de senaste månaderna.

Avslöjandet i ”Kalla fakta” om SD-kopplade anonyma konton i sociala medier var en politisk skandal som uppmärksammades stort.

Resultatet i EU-valet blev också en stor besvikelse för partiet, som backade med 2,17 procentenheter och landade på 13,17 procent.

Den nya Novusundersökningen tyder alltså på att det går fortsatt trögt för SD.

Partiet får 17,5 procent i den nya mätningen, vilket alltså är en tillbakagång med 2,6 procentenheter jämfört med mätningen från juni 2024.

Kan ha påverkat opinionen

En faktor som kan ha påverkat är att det har rapporterats mycket om gängvåld i augusti, och att en del väljare börjar tappa tålamodet och kräver resultat nu när SD har inflytande, enligt TV4.

Bland övriga partier kan man konstatera att Socialdemokraterna går framåt med 3,6 procentenheter och landar på 34,2 procent.

Moderaterna går framåt med 1 procenthet till 19,7 procent.

Både Vänsterpartiet och Miljöpartiet backar också, och entusiasmen från EU-valet tycks ha avtagit.

I övrigt kan man konstatera att både L och KD ligger under spärren, samt att det rödgröna blocket har 55 procent medan högerblocket får 44,5 procent.

Ska sommartala

Jimmie Åkesson kommer att hålla sitt sommartal på Slottsudden i Sölvesborg på lördag, meddelar partiet.

I veckan har SD och de andra Tidöpartierna bland annat uppmärksammats för sin helomvändning i frågan om reduktionsplikten.

Regeringen har beslutat att höja reduktionsplikten för att kunna nå EU:s klimatmål 2030, rapporterar SVT.

Samtidigt sänks skatten på drivmedel.

 

🔴Vänsterpartiet                    8,7         -0,9
🔴Socialdemokraterna     34,2        +3,6
🟢Miljöpartiet                          6,6        -0,8
🟢Centern                                  5,5         -0,2
🔵Liberalerna                           3,4          0,0
🔵Moderaterna                     19,7        +1,0
🔵Kristdemokraterna           3,9         +0,1
🔵Sverigedemokraterna   17,5         -2,6
 

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 09

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen