Nya bolåneregler införs 1 september – gäller hos alla banker

2024 08 30

Från och med 1 september börjar nya bankregler att gälla i Sverige.

Den kund vill byta bank, till exempel för att räntan är bättre hos en annan bank, måste ha ett amorteringsunderlag för att ett byte överhuvudtaget ska vara möjligt.

Fram till nu har ett sådant underlag ofta inte kunnat erbjudas digitalt och därmed förhalat bytet för många kunder.

Det kommer nu att förändras.

Från och med månadsskiftet träder nya regler i kraft som ställer krav på att amorteringsunderlaget ska lämnas skyndsamt.

Inga onödiga dröjsmål får längre ske.

– Finansinspektionen har nu beslutat att banker och andra bolåneföretag både ska kunna ta emot en begäran om amorteringsunderlag och lämna underlaget till kunden digitalt, och på andra lämpliga sätt, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Försvårat för kunderna

Enligt Finansinspektionen, FI, handlar det om en konkret åtgärd för att stärka konsumenternas ställning på bolånemarknaden.

– Kunder upplever att det kan vara svårt att påverka sin situation och att det kan vara besvärligt att flytta sitt bolån. En orsak bedöms vara att långivarna av olika anledningar försenar eller försvårar för kunderna att få ut amorteringsunderlaget, säger Daniel Barr, generaldirektör på FI.

Ökar konkurrensen

Digitala underlag bedöms kunna öka rörligheten och på så sätt även konkurrensen bankerna emellan.

Utrymmet för att bankerna ska kunna missbruka kundernas beroende av amorteringsunderlaget minskar också.

Den mindre banken Landshypotek Bank, som var en av de första att erbjuda en helt digitaliserad bolåneprocess, är en av aktörerna som välkomnar beskedet.

Man understryker att kunder under lång tid upplevt problem med att vissa banker “sinkar processen” med att överlämna amorteringsunderlaget och därmed försvårar bytet.

– Nu införs äntligen de nya kraven om en enhetlig digitaliserad och snabbare hantering av amorteringsunderlagen. 

– Det snabbar upp och förenklar en procedur som många gånger tagit allt för lång tid och hämmat möjligheten för kundens aktiva val. Vi och flera med oss har påpekat det här i flera år och nu äntligen ser vi införda krav för en förändring, säger Catharina Åbjörnsson Lindgren, affärschef på Landshypotek Bank.

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen


JUST NU: Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 06

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen


Ryssland släpper ”pengar” från luften

2025 09 06

Ryssland har bedrivit en bisarr kampanj.

Putinregimen använder sig av alla tänkbara metoder för att vinna kriget i Ukraina.

Nu kommer rapporter om att Ryssland har släppt ned falska sedlar över staden Tjernihiv i Ukraina.

Falska sedlar

En rysk drönare har släppt ned vad som ser ut att vara 100-sedlar av den ukrainska valutan hryvnia, rapporterar Kyiv Independent.

Men när man tittar närmare på sedlarna så ser man att det inte är pengar – utan flygblad.

I flygbladen försöker Ryssland locka den ukrainska befolkningen med riktiga pengar.

De ber civila ukrainare om hjälp i utbyte mot betalning.

– Polisen varnar medborgarna för straffrättsligt ansvar för spridande av information om var de ukrainska väpnade styrkorna befinner sig och hur de rör sig! står det i ett uttalande från den regionala polisen, enligt tidningen.

Den ryska militären vill locka ukrainska kollaboratörer – som de hoppas ska kunna hjälpa den ryska invasionsmakten på flera sätt.

Vill muta unga ukrainare

Ryssland har ända sedan starten av invasionen försökt muta eller utpressa ukrainare till samarbete, enligt tidningen.

Man försöker bland annat få ukrainare att spionera på ukrainska styrkor.

En annan uppgift kan vara att begå sabotage och mordbränder i Ukraina.

Ryssland riktar särskilt in sig på unga personer.

Den ryska underrättelsetjänsten försöker att rekrytera ukrainska tonåringar genom att kontakta dem digitalt, eller som i det här fallet, med flygblad.

De ukrainska tonåringarna erbjuds ”lättförtjänta” pengar, enligt tidningen. Men för att få pengarna måste de vara redo att förråda sitt land och lämna ut känslig information till fienden.

Har drabbats hårt

Den senaste händelsen med de falska sedlarna upptäcktes i staden Tjernihiv på lördagen. Sedlarna släpptes ned över staden med hjälp av en drönare.

Tjernihiv är en stad som har drabbats av flera allvarliga attacker under kriget, enligt tidningen. Staden ligger runt 80 kilometer från ryska gränsen.

Foto: lewek gnos resp President of Russia Office

Text: Redaktionen