17 aug 26

Tre personer träffade av blixten – kraftigt åskoväder

2024 08 29

Flera personer har träffats av blixten utanför Stockholm.

På torsdagskvällen har tre personer blivit träffade av blixten.

Det ska ha skett på en fotbollsplan i Lidingö kommun utanför Stockholm.

– Tre personer har träffats av blixten på en fotbollsplan, säger Lars Lindberg vid räddningstjänsten till Aftonbladet.

Två personer medvetslösa

Enligt tidningen är två av personerna medvetslösa.

– Det vi vet är att två personer är allvarligt skadade och förda till sjukhus, säger Region Stockholms pressansvariga Josefine Bergenholtz-Gröndahl.

SMHI:s meteorolog Sverker Hellström förklarar.

– Det är mycket blixtar redan nu och åskovädret utvidgas, säger han till Expressen.

Går ut med varning

SMHI har gått ut med en gul varning för åskoväder för torsdagen.

Det är nordvästra Götaland och delar av västra Svealand som varningen gäller.

Lokalt kraftiga åskskurar väntas med risk för skyfallsliknande regn och hårda till mycket hårda vindbyar är att vänta.

Området som berörs sträcker sig mellan Borås, Jönköping och Trollhättan i syd till Örebro i öst och Falun i norr.

Risk för hagel

SMHI meddelar att det även råder risk för hagel.

– Varmluft pressas undan österut av en front med svalare luft, framhåller vädermyndigheten.

– Längs fronten väntas lokalt kraftiga åskskurar med hårda till mycket hårda vindbyar. Även risk för hagel och skyfallsliknande regn, 30-50 mm/3h.

– Risk att till exempel källare, dagvattensystem, vägar och viadukter översvämmas. Risk för störningar i elförsörjningen och tågtrafiken på grund av blixtnedslag.

Även i morgon

Varningen ligger kvar på fredagen och berör även då samma område.

Samtidigt dyker en ny varning upp för åskoväder som berör hela Stockholms län.

– Från tidigt fredag morgon väntas skurar passera som kan ha inslag av kraftig åska som kan ge skyfallsliknande regn, 30-40 mm/3h. Även hagel kan förekomma, meddelar SMHI om den varningen.

Under inledningen på nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder i landet.

Sedan blir det dock lite bättre väder igen.

– Under inledningen av nästa vecka ser lågtrycket ut att röra sig tillbaka in över Sverige. Fortsatt är det främst östra Svealand och Norrland som berörs av tidvis regn eller skurar, framhåller SMHI.

– Framåt mitten av veckan växer ett högtryck in och stabiliserar vädret. Då väntas åter varmluft breda ut sig norrut över hela landet.

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen