Kraftfullt meddelande från Zelenskyj

2024 08 24

Volodymyr Zelenskyj riktar ett kraftfullt meddelande till Ryssland.

Intensiva strider pågår i södra och östra Ukraina samtidigt som Ukraina fortsätter att avancera i Rysslands Kursk-region.

Ryssland har mer framgång i öst samtidigt som man har tvingats omfördela resurser för att även kunna hantera Ukrainas invasion av Kursk.

Det finns inget slut på striderna i sikte, snarare tycks kriget eskalera.

Kraftfullt meddelande

På lördagen har Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj gått ut med ett kraftfullt meddelande till ryssarna.

– Ukrainare betalar alltid tillbaka sina skulder. Och den som önskade elände över vårt land ska finna det i sitt eget hem. Med ränta. Den som försöker så ondska på vårt land kommer att skörda dess frukter på sitt eget territorium, säger Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

“Ni kommer misslyckas”

Zelenskyj fortsätter.

– I dag finns självständigheten i skyttegravarna i alla riktningar. Självständigheten har i dag trötta ögon som har sett allt. Självständigheten ler när ukrainare lyckas. Självständighet är löftet att aldrig glömma de fallna hjältarna, säger han.

– Självständighet smakar rök och damm på slagfältet och i det civila livet. Självständighet är att gå ner i skyddsrummet under ett flyglarm för att överleva och resa sig igen för att säga till fienden igen: ni kommer inte att lyckas. Ni kommer att misslyckas. Ni kommer inte att segra. Och ni kommer att hållas ansvariga för allt.

Nytt stödpaket

Ukraina fortsätter att avancera i den Kursk-invasion som har chockat världen.

I dagarna har USA dessutom gett besked om ett nytt militärt stödpaket till landet.

– USA:s president Joe Biden tillkännagav ett nytt militärt stödpaket till Ukraina efter ett telefonsamtal med Ukrainas president Volodymyr Zelensky den 23 augusti. Paketet värderas till 125 miljoner dollar, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Det motsvarar drygt 1,2 miljarder svenska kronor.

Kriget fortsätter

Kursk-invasionen pågår samtidigt som ukrainska styrkor får det svårare i öst.

Zelenskyj trycker alltjämt på att Nato-länderna bör vara snabbare med sitt militära stöd för att se till att Ukraina fortsätter att leverera på slagfältet.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Rysk officer erkänner – sköt ner flygplan

2025 07 02

En läckt ljudinspelning påstås avslöja att en rysk officer fått order att skjuta ner ett passagerarflygplan.

Ett trafikflygplan av modellen Embraer 190AR, tillhörande Azarbaijan Airlines, störtade i Kazakstan i december 2024.

Planet kraschade efter att det blivit beskjutet i luftrummet över Tjetjenien.

Trettioåtta människor dog.

Nu framkommer uppgifter om att beskjutningen kom från en rysk officer som fått order om att öppna eld mot det azerbajdzjanska trafikflygplanet, skriver Kyiv Independent.

Läckta uppgifter

Uppgifterna om att en rysk officer beordrats att skjuta ner trafikflyget kommer från en läcka till den azerbajdzjanska nyhetsbyrån Minval.

Det påstås handla om tre ljudinspelningar, ett anonymt brev och en förklarande anteckning av en man undertecknad som kapten Dmitry Paladichuk, en rysk luftvärnsbesättningskapten som påstår sig ha vidarebefordrat ordern att skjuta ner planet.

– Vi kan inte bekräfta äktheten av det skriftliga uttalandet, men för de tre läckta röstmeddelandena, som också bekräftade kommandot att skjuta ner planet och den efterföljande skadan kan äktheten bekräftas, uppger nyhetsbyrån.

Första missilen missade

Efter att flygplanet noterats på radar ska Paladichuk enligt uppgift beordrats att förstöra flygplanet.

– Kaptenen hävdade att efter att den första projektilen missat målet har han gett order om att skjuta igen.

Beskyllde Ryssland

Azerbajdzjanska myndigheter beskyllde Ryssland för beskjutningen.

Vladimir Putin framförde över telefon sina kondoleanser för händelsen som ägde rum i ryskt luftrum, men erkände inget ansvar i attacken.

– I ett sällsynt drag ringde Putin sin azerbajdzjanska motsvarighet, Ilham Aliyev, för att be om ursäkt för det faktum att den tragiska incidenten inträffade i ryskt luftrum utan att kommentera om planet träffades av ryskt luftförsvar, skrev Kyiv Independent då.

Varken ryska eller azerbajdzjanska myndigheter har i nuläget uttalat sig om den påstådda läckan.

Arkivfoto: Aeroprints.com

Text: Redaktionen


JUST NU: Allmänheten varnas för mobiloperatör – 750 000 kunder i Sverige

2025 07 02

Mobiloperatören Hallon har omkring 750 000 mobilkunder.

Det fastställde sajten Telekomnyheterna i mars 2023.

Nu anklagas Hallon för att undanhålla viktig information från sina kunderna.

Mobiloperatören visar inget telefonnummer till kundtjänst på sin hemsida. Kunder med frågor och problem får nöja sig att prata med en chattbot.

Konsumentombudsmannen, KO, menar att agerandet bryter mot marknadsföringslagen.

Nu stämmer KO mobiloperatören och varnar för att kunder riskerar att vilseledas.

– Att telefonnumret till Hallons kundservice systematisk undanhålls medför en betydande risk att konsumenten vilseleds om företagets tillgänglighet och servicegrad, skriver KO i sin stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen.

Svårt att hitta

Hallon, som säljer mobilabonnemang och internet, har ett telefonnummer.

Men telefonnumret går inte att hitta på under de flikar på hemsidan där kunder normalt söker – exempelvis ”kundservice", ”kontakta oss” eller ”support”.

Mobiloperatören anger endast telefonnumret i avtalsvillkoren och i avtalsbekräftelsen.

– Det här påverkar kundernas möjlighet att agera och få hjälp. Det är helt enkelt viktigt för konsumenten att ha tillgång till sin teleoperatörs telefonnummer, säger Bettina Lechner, processråd vid KO.

Yrkar på förbud

Nu ska ärendet upp i Paten- och marknadsdomstolen.

Konsumentombudsmannen hoppas att domstolen agerar mot Hallon.

– KO vill att domstolen förbjuder Hallon att felaktigt påstå eller ge intryck av att företaget inte kan nås via telefon. Enligt KO bryter företagets sätt att dölja sitt telefonnummer mot marknadsföringslagen.

LÄS MER: Många får samma sms just nu – radera direkt

Granskning inleddes 2023

Konsumentverket inledde en granskning av en rad företags kundtjänster för två år sedan. Målet är att avgöra hur tillgängliga kundtjänsterna är.

Granskningen inleddes eftersom myndigheten fått in flera anmälningar om företag som kunder har haft svårt att nå för att få hjälp med problem.

LÄS MER: Batteribolag går i konkurs

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen