Bil har backat på 2-åring

2024 08 23

En 2-åring har blivit påkörd på torsdagskvällen.

Det är i Borås som olyckan har inträffat.

Det hela skedde på en gårdsplan i Kinnarumma, där en bilist backade samtidigt som en 2-årig pojke befann sig precis bakom.

2-åringen har förts till sjukhus med oklart skadeläge.

Det meddelar polisen.

Föraren chockad

Föraren uppges ha varit i chock precis efter händelsen och blev hemkörd av polisen.

– Föraren var chockad. Vi kommer att hjälpa henne hem för hon ville inte köra själv, säger polisens presstalesperson Peter Adlersson till Aftonbladet.

Har upprättat anmälan

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläget.

Polisen framhåller att man har upprättat anmälan om brott.

– En 2-årig pojke har blivit påbackad av en bil på en gårdsplan i Kinnarumma. Bilisten backade och såg inte 2-åringen som befann sig bakom bilen, meddelar polisen.

– Pojken fick åka med ambulansen för kontroll/observation tillsammans med sin mamma. Föraren av bilen chockades och kördes hem av polispatrullen. Anmälan om vårdslöshet i trafik samt vållande till kroppsskada har upprättats.

Även i Stockholm

Även i Stockholm har ett barn varit med om en liknande olycka under kvällen.

– På Lidingövägen blev en pojke påkörd av en bilist och pojken åkte med ambulans till sjukhus, framhåller polisen via sin webbsida.

– De initiala uppgifterna gör gällande att pojken verkar vara lindrigt skadad. En anmälan om vållande till kroppsskada skrivs. 

Flera trafikolyckor

Samtidigt har flera trafikolyckor inträffat runt om i landet på torsdagen, bland annat i Grums där en lastbil har vält.

– Singelolycka med lastbil har inträffat på Rv 45, det är närmare på motorleden som leder från Rv45 och in på E18. Lastbilen ligger i diket men släpet ligger på vägen. Ekipaget var lastat med timmer, förklarar polisen.

– Bärgare är kallad till olycksplatsen och beräknas anlända vid 22-tiden. Prognos för hur lång tid bärgningen beräknas saknas. Trafiken flyter försiktigt förbi i båda riktningarna för tillfället. 

– Det saknas grund att anta att brottslig gärning ligger till grund för att olyckan inträffat, därav upprättas en handling om trafikolycka utan misstanke om brott.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


Nästan slutsålt på Ica Maxi – alla vill köpa samma sak

2025 07 27

Sommarvärmen påverkar efterfrågan i butikerna.

Den senaste tiden har vi haft riktig sommarvärme, vilket också påverkar kundernas efterfrågan i svensk butiker.

På Ica Maxi vittnar man om en riktig rusning – efter fläktar.

Så många kunder efterfrågar fläktar att produkten har sålt slut i många butiker.

Alla vill köpa samma sak

Ett flertal Ica Maxi-butiker uppger att fläktarna har sålt slut, samtidigt som det hela tiden kommer nya efterfrågningar från kunder, rapporterar Expressen.

När det kommer in nya fläktar säljer de ofta slut igen samma dag. Den stora efterfrågan har bland annat märkts av i Norrland, där det har varit ovanligt varmt i sommar.

– Försäljningen drog i gång ordentligt förra måndagen, och de var slut efter ett par dagar. Det är slut på centrallagret på alla varianter, säger en anställd på Ica Maxi i Umeå till tidningen.

Fläktarna har inte sålt slut i alla butiker, men många kunder letar förgäves, vilket väcker en del frustration i sommarhettan.

– Ibland har kunder sett att de finns på hemsidan, men så är det slut när de kommer, säger Mira Hagman på Ica Maxi i Luleå, till tidningen.

Förändrade köpvanor på sommaren

Men det är inte bara fläktar som efterfrågas – sommarvärmen påverkar kunders köpvanor på flera sätt i svenska livsmedelsbutiker, vilket SR har rapporterat.

– Allt som är kallt vill man ju åt, säger Annika Lestander, som arbetar på en butik i Arjeplog, till radiokanalen.

Förutom fläktar så har bland annat kylklampar sålt slut.

Dessutom handlar kunderna många kalla drycker samt lättare saker att äta.

Butiker har noterat ett stort uppsving för bland annat sallader och butikens salladsbar, samt exempelvis baguetter, melon och fikabröd att ha med sig på utflykter och dylikt.

Butikernas försäljning påverkas också av att många kunder är turister och semesterfirare, rapporterar radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Tungt bakslag för svensk butikskedja - tvingas stänga butiker

Foto: Ica Sverige

Text: Redaktionen


Coop slår larm – stor brist på populärt livsmedel

2025 07 27

Coop slår larm om att det råder brist på ett väldigt populärt livsmedel.

Det råder brist på ett populärt livsmedel i Sverige.

Enligt matjätten Coop har tillgången till köttprodukter, exempelvis nötfärs, försämrats kraftigt.

Anledningen uppges vara att det råder brist på kor i Sverige.

”Inte funnits tillräckligt”

Coop menar att tillgången till köttprodukter har försämrats, rapporterar TV4.

– Vi har under hela våren märkt av det såtillvida att det inte har funnits tillräckligt med nötfärs ute i våra butiker, till viss del också entrecote, säger Coops inköps- och sortimentsansvariga, Majsan Pense, till kanalen.

 Enligt Coop kommer problemen att fortsätta.

– Det kanske blir lite bättre under sommaren när vi äter griskött, men till hösten kommer vi ha samma läge igen, säger Majsan Pense till kanalen.

Många faktorer påverkar

Redan i vintras larmades det om att det råder brist på nötkött i butikerna, och många kunder märkte av att kyldiskar gapade förvånansvärt tomma.

Skälet uppges alltså vara att det råder stor brist på kor i Sverige.

Krisen går tillbaka ända till sommaren 2018, då rekordtorka medförde att kor tvingades slaktas på grund av foderbrist.

Därefter har ekonomiska och geopolitiska kriser medfört ytterligare svårigheter för bönder.

Att vända krisen kommer sannolikt att ta lång tid.

Dålig lönsamhet

Krisen märks av på flera håll i Sverige.

Bara i Jönköpings län har antalet kor minskat med närmare 2 000 på ett år, rapporterade SR i maj.

Hög ålder bland lantbrukare och svårigheter för unga lantbrukare att ta över anses vara viktiga skäl till att krisen har uppstått.

Många bönder har också problem med dålig lönsamhet och brist på investeringar, enligt Svenskt Kött.

Redan vid jul- och nyår var det många svenskar som märkte av en viss brist på nötkött, rapporterade Food Supply.

Då uppgavs bristen vara tillfällig, men problemen har istället fortsatt under 2025. Problemen märks inte bara i Sverige utan i hela EU, enligt tidningen.

Foto: Coop

Text: Redaktionen