Ny video får Donald Trump att rasa – se klippet här

2024 08 19

En video som publicerats av Kamala Harris kampanjkonto på X har fått Donald Trump att gå i taket.

Filmklippet visar publiken från Trumps valmöte i Wilkes-Barre, Pennsylvania, i helgen.

Se klippet genom att scrolla längst ned i artikeln.

Men på filmen syns hur platserna ekar tomma och hur delar av publiken tycks överge läktaren när den republikanska kandidaten talar.

– Trumps exalterade publik medan han pladdrar på osammanhängande, ännu fler platser lämnas tomma, framhåller Harris-konot ironiskt på X.

Trump rasar: en bluff

I skrivande stund har videon fått nästan fem miljoner visningar.

Trump själv uppskattar den dock inte. På sin sociala medieplattform Truth Social rasar presidentkandidaten mot publiceringen och avfärdar videon som en bluff.

Han hävdar att videon filmades innan mötet började och lokalen i själva verket var fullsatt.

– Vi var tvungna att avvisa massor av människor igår i Wilkes-Barre, men kamrat Kamala Harris verksamhet på sociala medier visade tomma platser, långt innan mötet startade, tidigt på eftermiddagen när vi i själva verket var tvungna att avvisa 11 500 personer! dundrar Trump.

"Allt hon rör blir dåligt"

Donald Trump fortsatte därefter att gå till attack mot demokraternas kandidat.

– Hon är en kriminell, radikal vänsterpolitiker och kommer alltid att vara det. Allt hon rör vid blir dåligt.

– Hon borde aldrig ha varit vicepresident (...) Hon kommer misslyckas och om hon inte gör det kommer vårt land att upphör att existera som vi känner det och förvandlas till en kommunistisk, kriminell soptipp, uttrycker 78-åringen.

Slog tillbaka

Ordväxlingen tog dock inte slut med Trumps motattack.

Efteråt slog Harris kampanjkonto tillbaka och hävdade att videon visst är äkta.

– Nej, Donald Trump, vi postade en video från ditt tomma möte “medan” du talade. Amerikaner är trötta på dina lögner och smutsfyllda vanföreställningar. Det börjar bli… gammalt.

Se videon som kampanjkontot för Kamala Harris lagt upp från Donald Trumps möte genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


Förfärad Lavrov har fått nog: nu tänker Ryssland ta över

2025 06 26

Ryssland ska rädda jorden från “katastrof”.

Det påstår Sergej Lavrov i ett nytt utspel.

Enligt den ryska utrikesministern kommer världen allt närmare ett kärnvapenkrig. 

Och det är upp till  Rysslands att stoppa det från att ske, påstår Lavrov.

– Global säkerhet är kanske den viktigaste frågan idag. Särskilt när den ökända domedagsklockan fortsätter att ticka mot midnatt, säger Lavrov i ett tal till Turkmenistans utrikesdepartement, enligt Newsweek.

– Det är viktigt att förhindra ett sådant scenario, och vi är aktivt engagerade i arbetet med att avvärja en katastrof.

"Som om det inte vore tillräckligt"

Lavrovs kommentarer kommer i kölvattnet av den utropade och USA-förmedlade vapenvilan mellan Iran och Israel. 

En vapenvila som hänger på en skör tråd efter att ha brutits bara timmar efter att den först deklarerades.

– Det har nästan blivit normalt att tala om risken för ett tredje världskrig, säger Sergej Lavrov.

– Det är särskilt alarmerande med tanke på återkomsten av aggressiva och krigiska attityder över hela Europa. Som om två världskrig, och otaliga mindre konflikter under de senaste hundra åren, inte vore tillräckligt för dagens EU-ledare.

Bedriver massiv och aggressiv invasion

Ryssland inledde en oprovocerad och fullskalig invasion av Ukraina för tre år sedan. Det har fått säkerhetsläget i Europa och världen att skaka om i grunden.

Kreml har vid upprepade tillfällen dessutom hotat med att aktivera sina kärnvapen mot såväl Ukraina som resten av västvärlden. 

– Vårt land har också moderna massförstörelsevapen. För att skydda vårt land och vårt folk kommer vi att använda alla möjliga medel som finns tillgängliga. Jag bluffar inte, framhöll exempelvis Rysslands diktator Vladimir Putin några månader efter invasionen.

Hyllar Trump

Den ryska utrikesministern hyllar samtidigt Donald Trump. 

Han menar att den amerikanska presidenten agerar med “sunt förnuft”.

– Det finns dock några positiva trender. En av dem är betoningen på realism och sunt förnuft som uttrycks av Trump-administrationen, som baserar sin utrikespolitik på nationella intressen – både USA:s och andra suveräna nationers.

Donald Trump har kritiserats hårt av politiker och experter för att ha gått Ryssland för mycket till mötes under vårens fredsförhandlingar.

Exempelvis har tidigare utrikesministern Carl Bildt kallat hållningen för en “kapitulation från Trumps sida”.

– Han har de facto accepterat Putins ståndpunkt om samtal först och vapenvila sedan. Han har gått från vapenvila först till vapenvila sist. Det är ett säkert recept för ett längre krig, framhåller Bildt på X.

LÄS MER: Trumps fredsplan har läckt – Ukraina tvingas till tunga bakslag

Foto: President of Russia Office

Text: Redkationen


UPPGIFTER: Stor ukrainsk framgång på slagfältet

2025 06 26

Ukraina har lyckats stoppa en stor rysk offensiv.

Det säger chefen för Ukrainas armé, general Oleksandr Syrskyj.

Ryssland har under en tid intensifierat insatsen för att ta över landområden i regionen Sumy – belägen i de nordöstra delarna av landet nära Kharkiv.

Syrskyj menar nu att Ukraina har lyckats sätta stopp för den stora ryska offensiven.

Det rapporterar BBC.

Syrskyj: Vi har stoppat

Under ett besök vid fronten på torsdagen säger Syrskyj att stridslinjen har ”stabiliserats” och att den ryska sommaroffensiven i området har ”kvävts”. 

Syrskyjs kommentarer om de ukrainska truppernas framgångar i Sumy backar upp den senaste tidens uttalanden från ukrainska tjänstemän om att Rysslands tryck på regionen minskar.

Insatser pågår

Han menar fortsatt att insatser pågår för att säkerställa att Ryssland inte kommer igång med offensiven igen.

– Ytterligare befästningar, inrättandet av ”kill zones”, byggandet av anti-drönar-korridorer för att skydda våra soldater och säkerställa en mer tillförlitlig logistik för våra trupper är uppenbara uppgifter som utförs, säger arméchefen.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump har gått ut med löfte till Nato om Ryssland

Toppmöte planeras

Samtidigt fortsätter Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett fredsavtal.

Ett toppmöte planeras i Turkiet – där Donald Trump själv kan komma att medverka.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

USA:s utrikesminister Marco Rubio har dock sagt i dagarna att Ryssland inte har visat någon vilja att gå vidare i fredsförhandlingarna.

Det uppger ISW.

“80 000”

Rubio sade i en intervju med Politico som publicerades den 25 juni att Ryssland försöker ”uppnå på slagfältet vad Ryssland kräver vid förhandlingsbordet”, inklusive ”kontroll över vissa territorier”, men noterade att detta mål kommer att vara svårare att uppnå än vad Ryssland för närvarande tror.

– Rubio uppgav att Ryssland har drabbats av över 80 000 dödade i strid sedan januari 2025, rapporterar ISW.

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen