Bakslag för svenskt försvar – ”extremt korkat”

2024 08 19

Svenskt försvar har fått problem på grund av att tusentals som inte har förstått kraven väljer att hoppa av.

Den 24 februari 2022 invaderade Ryssland Ukraina.

Här i Sverige ledde den ryska invasionen till en ökad insikt om att vi behöver kunna försvara vårt land.

Det ledde också till att rekordmånga människor ansökte om att gå med i hemvärnet.

Men tusentals har därefter dragit tillbaka sina ansökningar, och nu råder soldatbrist på vissa håll, rapporterar SVT.

”Korkade ansökningar

I normala fall får hemvärnet cirka 4 500 ansökningar per år, men 2022 inkom hela 30 000 ansökningar.

En tredjedel drog dock tillbaka sina ansökningar efter att ha insett vad ett engagemang i hemvärnet innebär och vilka krav som ställs, rapporterar kanalen.

– Jag hade extremt många korkade ansökningar som kom i samband med Ukrainakriget, säger Jonas Algotsson, bataljonschef för hemvärnet i Kalmar, till kanalen.

Hemvärnet lyckades trots det teckna tjänstgöringsavtal med rekordmånga, hela 5 200.

Men man har fortfarande problem med att många hoppar av.

Många hoppar av

Hemvärnet brukar ha ett bortfall på tio procent.

Många väljer att hoppa av eftersom engagemanget är svårt att kombinera med vissa livssituationer, exempelvis om man har småbarn eller ska flytta.

Trots avhoppen så växer hemvärnet. Försvarsmakten vill dock öka antalet soldater med flera tusen de kommande åren, men på många håll, bland annat i Småland, har man svårt att rekrytera frivilliga.

– Vår befolkning är liten och få genomförde värnplikten under de sista åren av det gamla systemet, säger Jonas Algotsson.

Består av frivilliga

Hemvärnet består alltså av frivilliga soldater. För att kunna ansöka måste man vara svensk medborgare och ha fyllt 18 år. Man kan tjänstgöra tills man har fyllt 70 år.

Hemvärnets uppgift är att skydda, bevaka, ytövervaka och stötta samhället vid kris.

När man ansöker så uppmanas man att beskriva sin civila och eventuellt militära bakgrund.

Vid ansökan görs även en säkerhetsprövning

Foto: Emy Åklundh Försvarsmakten

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Här behövs mer personal – över 50 000 kronor i lön

2026 04 19

Det finns alltjämt yrken i Sverige där efterfrågan är stor.

Trots vissa ljusglimtar är arbetslösheten fortfarande förhållandevis hög.

Men Saco – Sveriges akademikers centralorganisation – har sammanställt en lista med yrken där efterfrågan väntas vara stor framöver.

Ett av de yrken som lyfts fram är arbetsmiljöingenjör – där medianlönen efter tio år ligger kring 51 600 kronor.

Fler behövs

Det finns flera anledningar till varför fler arbetsmiljöingenjörer behövs runt om i landet.

Den ökande ohälsan i arbetslivet är en av dem.

Inom företagshälsovården väntas dessutom få nyexaminerade och många pensionsavgångar.

Liten konkurrens

Det bedöms finnas liten konkurrens om jobben.

Och de går att hitta över hela landet.

– Arbetsmarknaden för arbetsmiljöingenjörer är ungefär densamma över hela landet, framhåller Saco.

– De kan arbeta i offentlig sektor, i kommuner, i regioner och på myndigheter som Arbetsmiljöverket, eller i den privata sektorn för företagshälsovården. 

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Arbetsuppgifterna

Arbetsmiljöingenjörer arbetar med att förebygga skador, sjukdomar och olyckor på arbetsplatser. 

– De kan till exempel analysera risker i arbetsmiljön, undersöka varför olyckor sker och föreslå åtgärder för att minska riskerna, förklarar Saco.

– Det kan handla om allt från buller, kemikalier och ventilation till stress, arbetsbelastning och organisatoriska problem.

Fler yrken

Saco har listat fler yrken där konkurrensen väntas vara liten respektive stor under den kommande tiden.

Här är några av yrkena där begränsad konkurrens är att vänta, utöver arbetsmiljöingenjör:

- Apotekare

- Barnmorska

- Fysioterapeut

- Polis

- Sjuksköterska

Och här är några av de yrken när det väntas vara stor konkurrens framöver:

- Kommunikationsyrken

- Arkitekt

- Samhällsvetare

- Hälsovetare

- Fastighetsmäklare

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Arkivfoto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen