Vill att Sverige inför EU:s stramaste migrationspolitik

2021 10 23

Moderaterna vill att Sverige inför EU:s stramaste migrationspolitik.

Partiet som just nu genomför stämma i Helsingborg anser att Sverige ska vara strängast av Europeiska Unionens samtliga medlemsländer när det gäller invandringspolitiken uppger DN.

– Jag tycker att det är vår skyldighet att vara det. Innan har vi varit generösast i EU, säger Moderaternas migrationspolitiska talesperson Maria Malmer Stenergard.

Stram ska bli ännu stramare

Partiet som redan har Sveriges stramaste migrationspolitik tillsammans med SD vänta nu strama åt den ännu mer då 100-talet invandringsförslag ska hanteras på stämman.

– Vi har under decennier haft en ohållbar nivå på asylinvandringen och ingen integrationspolitik att tala om. Det är en kombination som har varit skadlig, säger Maria Malmer Stenergard (M) till DN.

EU:s lägstanivå

Moderaterna anser att om svenska folket ska ge tummen upp till invandring i framtiden så måste allmänheten känna att integrationen fungerar och det gör man inte menar partiet.
Moderaterna vill därför dra ned asylmottagningen till Sverige till en så låg nivå som är lagligt möjlig vilket skulle innebära absolut miniminivå i EU.

Till miniminivån

– Innan har vi varit generösast i EU och det var det som ledde till att så oproportionellt många sökte sig hit 2015 men också under lång tid dessförinnan. Det är inte hållbart. För att börja vända den här integrationskrisen så måste vi börja med att minska invandringen och då är det vår skyldighet att lägga oss på en miniminivå, säger Maria Malmer Stenergard till DN.

Ulf Kristersson parti håller arbetsstämma torsdag till söndag på Clarion Hotel Sea U i Helsingborg. Stämman hålls i ett mindre format på grund av coronapandemin  och de som blivit inbjudna är partistyrelse, ombud, riksdagsledamöter, europaparlamentariker samt ordförande i nationella nätverk och sidoorganisationer. 

– Medlemmar och observatörer kommer att kunna följa stämman digitalt via sändning på Youtube, uppger partiet.

Foto: Maria Malmer Stenergard, FB

[yop_poll id="798"]

Viktigt odds har svängt – första gången under valrörelsen

2026 09 08

Liberalernas överlevnad kan bli avgörande för Tidöpartiernas möjligheter att vinna valet.

Nu visar flera mätningar att partiet närmar sig fyra procent. I måndagens mätning från TV4/Novus klättrade L dessutom över spärren för första gången sedan 2022.

Nu nås partiet av ytterligare ett positivt besked.

Spelbolaget Unibet meddelar att oddset på att Liberalerna får över fyra procent av rösterna har störtdykt.

Enligt det senaste oddsläget står Liberalerna i 1,45 gånger pengarna på att få över fyra procent i valet, jämfört med 2,50 gånger pengarna på att hamna under spärren.

Det senaste oddsläget motsvarar en sannolikhet på omkring 63 procent för att Liberalerna klarar riksdagsspärren. Det är första gången under valrörelsen som oddsen talar till L:s fördel.

Stor vändning i torsdags

Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet, uppger att oddsen började svänga redan i torsdags förra veckan – fyra dagar innan Novus mätning publicerades.

– Att oddsen svängde redan i torsdags indikerar att något förändrades i synen på Liberalernas chanser innan mätningen kom, säger han.

– Det visar hur odds och opinionsmätningar kan röra sig i olika takt, där oddsen väger in fler faktorer, inte minst spelarnas egna bedömningar av vad som händer i valrörelsen.

LÄS OCKSÅ: Willys överraskar – “Saknar motstycke” 

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Prestation per parti:

- Socialdemorkraterna: Över 28,5% – 2.05



- Moderaterna: Över 18% –1.75



- Sverigedemokraterna: Över 20,5% – 1.85

- Centerpartiet: Över 7,5% – 1.73



- Vänsterpartiet: Över 8,0% – 1.80



- Kristdemokraterna: Över 6,5% – 1.73

- Miljöpartiet:
Över 7,0% – 1.73

- Liberalerna: Över 4,0% – 1.45

Flest mandat:

- (S+V+MP+C): 1.38


- (M+SD+KD+L): 2.80

Källa: Unibet

ANDRA LÄSER: USA-stridsflyg har bombat fel 

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


8 september 2026

Kostar hundra miljoner kronor – nu har Ukraina förstört den

2026 09 08

Ukraina har träffat flera dyrbara ryska måltavlor.

Ukraina har skickat drönare mot ockuperade Zaporizjzja.

Där har den 423:e separata drönarsystembrigaden bland annat träffat luftvärnssystemet Osa.

Osa är värt omkring tio miljoner dollar – motsvarande strax under hundra miljoner kronor.

Ny attack

Brigaden uppger att de upptäckte och förstörde luftförsvarssystemet, rapporterar United24Media.

Systemet kan bekämpa luftmål på höjder upp till fem kilometer och på avstånd på cirka 10 kilometer.

– Till skillnad från andra system är det tillräckligt kompakt och lätt att dölja. Att förstöra sådana luftvärnssystem ger vårt flyg tillgång till fiendens underhåll i bakre regionen, framhåller den ukrainska enheten som slog ut systemet.

Helikoptrar träffade

Ukraina har samtidigt slagit till mot flygbasen Taganrog-Tsentralny i Rostov-regionen.

Två ryska helikoptrar har träffats.

En Mi-8-helikopter har totalförstörts och en Mi-35-helikopter har skadats.

Exakt hur allvarligt skadad Mi-35-helikoptern blev är i nuläget oklart.

Läs mer: USA-stridsflyg har bombat fel

Missiler mot Kyjiv

Under natten mot tisdagen har Ryssland riktat en massiv drönar-och missilattack mot Ukraina, rapporterar Kyiv Independent.

Minst två personer har dött och tio har skadats.

I huvudstaden Kyjiv har bland annat ett bostadshus, en skola och flera varuhus träffats.

“Som Hunger Games”

Daria Kolisnyk, som bor i en byggnad som träffades av en missil, kommenterar.

– Det är som The Hunger Games, det handlar bara om överlevnad. Man går bara och lägger sig och undrar om man kommer att vakna igen eller inte. Så ser livet ut i Kyjiv, säger Kolisnyk efter nattens attacker.

Bilder och filmklipp cirkulerar på sociala medier som visar kraftiga explosioner i rökmoln i den ukrainska huvudstaden.

Läs mer: Su-24-stridsflygplan attackerat

Foto:President of Russia Office

Text: Redaktionen