“Sveriges bästa kriminalserie” tillbaka på SVT

2024 08 17

En av Sveriges mest populära kriminalserier återvänder nu till SVT.

Det är serien “Jordskott”, med Moa Gammel i spetsen, som är tillbaka på SVT Play.

Serien har hyllats av många och MovieZines Jonatan Blomberg beskriver den som den "bästa svenska kriminalserien någonsin”.

Två säsonger

Det är två säsonger från 2015 och 2017 som nu finns tillgängliga.

Hyllningen från Blomberg är otvivelaktig.

– "Jordskott" har av många kallats för Sveriges version av David Lynchs "Twin Peaks", en liknelse som genast kommer göra att vissa förstår att det här är en serie som kommer att vara något av en vattendelare, menar han.

– En ambitiös, originell, vacker och läskigt spännande historia är det i alla fall!

Rötter i urskogen

SVT Play beskriver succéseriens bas:

– Hur långt är vi beredda att gå för att skydda de vi älskar, och vilka dolda krafter kan slå tillbaka om vi låter egoism och girighet styra våra liv? Jordskott är en skrämmande historia med rötter i den svenska urskogen.

Från flera håll

Sverige är som bekant ledande när det kommer till kriminalserier och genren “Nordic Noir” är uppskattad av många entusiaster.

“Jordskott” har av recensenter hyllats idogt.

– ”Jordskott” är inte ännu ett realistiskt skandinaviskt kriminaldrama. Utan någonting annat, mer kufiskt och gåtfullt, där den svenska urskogens trolska skönhet och illavarslande dunkelhet spelar en av huvudrollerna, skriver Aftonbladet.

Världskänd genre

Nordic Noir, eller Scandinavian Noir som det också kallats, har nått film-och serieälskare runt om i världen.

– Det kanske börjar bli varmare ute, men i våra iskalla hjärtan finns det alltid plats för Nordic noirs frusna tundror. Genren, som berättar mörka och skruvade kriminalhistorier i brutalt kalla skandinaviska miljöer, har genomsyrat böcker, film, TV och till och med musik, beskriver Time Magazine.

Bland andra kända verk finns finländska “Bordertown”, norska “Insomnia”, det dansk-svenska samarbetet “Bron” och isländska “The Valhalla Murders”.

Foto: SVT resp C. Tronders

Text: Redaktionen


JUST NU: Risk för Åkesson – stor vändning i opinionen

2025 10 17

En vändning i opinionen medför en risk för Jimmie Åkesson (SD).

Med knappt ett år kvar till valet har den politiska debatten i Sverige börjat hetta till.

En som hoppas på att upprepa tidigare valsuccéer är SD-ledaren Jimmie Åkesson.

Men på senare tid har det skett en vändning i opinionen som kan orsaka problem för partiet.

Kärnfrågan minskar i betydelse

Invandringen har varit Sverigedemokraternas kärnfråga sedan partiet grundades.

Partiet har också vuxit rekordsnabbt i takt med att invandringsfrågan har blivit allt viktigare i svensk politik.

Men nu har det skett en vändning, rapporterar DN.

En ny mätning från DN/Ipsos visar att invandringsfrågan, där SD rankas som ”bästa parti” av väljarna, har minskat i betydelse för väljarna på senare tid.

Efter flyktingkrisen 2015 toppade frågan rankingen över de viktigaste politiska frågorna i flera år.

Nu har frågan dock sjunkit ned till plats fyra.

Starka i andra frågor

För Jimmie Åkesson kan det med andra ord bli en utmaning att partiets starkaste fråga inte längre rankas som lika viktig som den var tidigare.

En förklaring till förändringen kan vara att invandringen har minskat och flyktingpolitiken stramats åt.

Det saknas dock inte andra frågor där SD har ett högt förtroende bland väljarna.

Den näst viktigaste frågan, enligt DN/Ipsos mätning, är brottslighet/lag och ordning. Där rankas SD som det bästa partiet, precis som i invandringsfrågan, medan S rankas som näst bäst.

Den viktigaste frågan för väljarna är dock sjukvården, enligt mätningen. Där finns SD inte med bland de tre högst rankade partierna. Istället domineras frågan av S, KD och V.

Starkt opinionsläge

SD har emellertid ett fortsatt starkt opinionsläge. I senaste mätningen från SVT/Verian får partiet 20,1 procent, och är därmed klart större än Moderaterna, som landar på 17,9 procent.

Den rödgröna oppositionen leder dock över Tidöpartierna med 52,8 procent mot 44,8 procent, enligt mätningen.

Jimmie Åkesson och SD har krävt att få plats i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val. Liberalerna motsätter sig dock det – ett beslut som sågas av SD-ledaren.

– Antingen får man ändra sig eller släppa fram Magdalena Andersson. Eller så blir det nyval, men det vill väl ingen ha, säger Åkesson om Liberalernas besked, enligt kanalen.

Foto: Melker Dahlstrand Sveriges Riksdag

Text: Redaktionen


1,8 miljoner svenskar är skadade

2025 10 17

1,8 miljoner svenskar är drabbade av ett allvarligt problem.

En av fem inom Sveriges vuxna befolkning lider av en besvärlig typ av skada.

De är drabbade av nedsatt hörsel, ett problem som blir allt vanligare även bland unga.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

Vill ha ”hörtid”

Cirka 1,8 miljoner svenskar har en hörselnedsättning, visar en ny Novus undersökning från Hörselskadades riksförbund.

Nästan hälften av de drabbade är under 65 år.

Antalet och andelen hörselskadade har ökat, vilket tros bero på att allt fler använder hörlurar och utsätter sig för ständig ljudstimuli.

Nu varnar experter för att man måste vidta försiktighetsåtgärder om man vill slippa drabbas, rapporterar SR.

Sten Hellström, professor vid Karolinska Institutet och tidigare specialistläkare vid en hörsel- och balansklinik, menar att vi bör prata om ”hörtid” precis som vi pratar om ”skärmtid”.

- När man nu har pratat så mycket om skärmtid – att det aldrig är någon som har tagit upp aspekter på vårt andra sinnesorgan, att det kanske också behövs någon form av ”hörtid” för att vi ska ha en bra situation även för framtiden, säger han till radiokanalen.

Nu föreslås att en stor grupp svenskar ska testas.

LÄS OCKSÅ: Dubbla hotellkonkurser

Vill införa test för stor grupp

Värst drabbade är dock de äldre, och Hörselskadades Riksförbund föreslår nu ett nationellt screeningprogram där alla från 50 år och uppåt erbjuds att testa hörseln med ett självtest. Testet kan göras hemma i mobil eller dator.

– Det tar bara ett par minuter att göra HRFs självtest horseltestaren.se, Det är ett enkelt, kostnadseffektivt sätt att fånga upp vårdbehov och göra stor skillnad för både individ och samhälle, säger HRF:s förbundsordförande Jonas Sahlberg i ett uttalande.

HRF understryker att hörselskador kan påverka arbetslivet och vardagen på ett påtagligt sätt.

Det är därför viktigt att ta problemet på allvar om man märker att man har problem med hörseln.

– Hörselnedsättning måste tas på större allvar. Att slita med att inte höra innebär en enorm påfrestning, som ofta leder till ihållande huvudvärk, tinnitus, utmattning och annan ohälsa, säger Jonas Sahlberg.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga - för tre miljoner kronor

Foto: O Marketing

Text: Redaktionen