Systembolaget stoppar öl

2024 08 15

Systembolaget stoppar försäljningen av ett parti alkoholfri öl.

Detta eftersom flaskorna felaktigt har märkts som Nils Oscar Alkoholfri öl 330 ml.

I själva verket innehåller flaskorna starköl, vilket Systembolagets personal har upptäckt.

Nu införs ett säljstopp med omedelbar verkan.

"Mycket allvarligt" 

– Det här är mycket allvarligt. Man ska givetvis kunna lita på att en artikel som har en etikett märkt alkoholfri också är det, säger Pontus Jennerholm, produktkvalitetsansvarig på Systembolaget. 

– Systembolaget har noggranna rutiner för kvalitetskontroll och hantering av produktfel. Att det uppstår fel i tillverkningsprocesser är mycket olyckligt och vi strävar alltid efter att dessa ska upptäckas i tid, fortsätter Jennerholm. 

Gick att köpa

Systembolaget uppger att man kontaktat leverantören som har avgränsat problemet med de felaktigt märkta flaskorna.

Felet upptäcktes i samband med en leverans från Nils Oscar.

Det rör sig om över 700 flaskor som legat i Systembolagets beställningssortiment.

Artiklarna är nu spärrade för försäljning.

– Säljstopp innebär att artiklarna är spärrade för köp tills felet är åtgärdat, framhåller Systembolaget.

Uppmanar kunder

Kunder som köpt produkten uppmanas att ta kontakt med Systembolaget.

– De kunder som har inhandlat Nils Oscars alkoholfria öl på Systembolaget kan lämna tillbaka dessa till närmsta butik och få pengarna tillbaka.

Foto: Systembolaget 

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk urskog står i lågor – hundratals ringer

2025 07 26

Flera hundra år gammal svensk urskog står i lågor.

Skogsbränder rasar på flera håll runt om i Sverige.

Det brinner bland annat i Jokkmokksfjällen, där skog har brunnit i flera dagar.

Och det rör sig inte om vilken skog som helst – utan om flera hundra år gammal urskog.

Flera hundra år gammal skog

Det är en enorm skogsbrand som rasar uppe i Jokkmokksfjällen, rapporterar NSD.

Bland annat brinner en av de sista väglösa urskogarna utanför Lillselet.

Det rör sig om väldigt gamla skogar som har varit orörda i hundratals år.

– Skogen som brinner är väl omkring 150 och 300 år gammal, säger Frédéric Forsmark, skogsekolog på Länsstyrelsens naturskyddsenhet, till tidningen.

Skogen i området har alltså aldrig avverkats och är en del av naturreservat.

Nu försöker räddningstjänsten bekämpa en skogsbrand som täcker en yta på cirka 160 hektar.

Det motsvarar ungefär 500 fotbollsplaner.

– Det är ett stort fjällurskogsområde. Ett av de större som finns kvar i Sverige, säger Frédéric Forsmark till tidningen.

SOS nedringda – många bränder

Många människor har slagit larm om bränder i Norrbotten de senaste dagarna.

På fredagen rapporterades det att SOS fått in över hundra samtal om bränder runt om i regionen, enligt SVT.

– Som räddningstjänst har vi i nuläget inte kapacitet att larma resurser på allt lika snabbt som vi normalt gör, sade Adam Dahlberg, stabschef vid räddningssamverkan Nord, till kanalen.

Det har larmats om såväl skogsbränder som bränder i byggnader.

Både höga temperaturer och åskoväder uppges ha orsakat stora problem.

Senare blev läget något lugnare för SOS Alarm. Men räddningstjänsten har haft fullt upp i Norrbotten – på fredagen uppgav man att det pågick närmare trettio bränder.

Bland annat brinner det alltså i Jokkmokksfjällen, och efter flera dagar har räddningstjänsten fortfarande inte lyckats släcka branden i den flera hundra år gamla fjällurskogen.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssar har satt eld på ryskt stridsplan

2025 07 26

Ryska medborgare uppges ha satt eld på ett ryskt stridsplan.

Långt ifrån alla människor i Ryssland sympatiserar med diktatorn Vladimir Putin och dennes krig i Ukraina.

Vissa ryssar uppges istället hjälpa den ukrainska sidan.

Nu kommer uppgifter om att några av dessa har lyckats sätta eld på ett stridsflygplan i Ryssland under lördagen.

”Motståndet växer inne i Ryssland”

Ett ryskt stridsflygplan av modellen Su-27UB har fattat eld på flygbasen Armavir i regionen Krasnodar Kraj i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Och Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR antyder att det var ryssar som satte det ryska stridsplanet i brand.

– Motståndet mot Kreml-regimen växer inne i Ryssland, säger HUR i ett uttalande.

Den ukrainska underrättelsetjänsten har släppt ett videoklipp som tycks visa händelsen ur ett förstapersonsperspektiv, enligt tidningen.

Klippet tycks visa hur planet sätts i brand med hjälp av en molotovcocktail eller liknande.

Videon, tillsammans med HUR:s kommentar, antyder att planet sattes i brand av en rysk sabotagegrupp.

Kommunikationsnätverk stängdes ned

Efter händelsen ska kommunikationsnätverk i närheten av flygbasen ha stängts ned, enligt lokala invånare som citeras av HUR.

De flygplan som finns på flygbasen Armavir används framför allt i övningssyfte, för att utbilda kadetter, enligt tidningen.

Planet som sattes i brand, av modellen Su-27UB, beskrivs som ett ”stridsdugligt” plan som emellertid är en träningsvariant av ryska Su-27-plan.

Händelsen inträffade i regionen Krasnodar Kraj, som ligger öster om det av Ryssland ockuperade Krim.

Ukraina har utfört flera attacker i regionen på senare tid, enligt tidningen.

Bland annat slog man ut ett oljeraffinaderi där den 7 juli.

Krasnodar Kraj beskrivs som en militärt mycket viktig region för Ryssland, eftersom den spelar en viktig roll när landet genomför operationer i luften, bland annat över Svarta havet.

Foto: José Luis Celada Euba flickr

Text: Redaktionen