NY TEORI: Han mördade Olof Palme

2024 08 13

Den sista boken om mordet på Olof Palme är skriven.

Det anser i alla fall Jon Jordås, journalist, dokumentärchef och producent till några av Sveriges största true crime-poddar.

I boken ”Den sista boken om mordet på Olof Palme” kastar han ett nytt ljus över februarinatten 1986, då Sveriges statsminister sköts ihjäl.

Journalisten anser sig ha funnit lösningen på mordgåtan.

I boken pekar han ut privatinvesteraren C A som den skyldige.

– Som jag ser det går det inte att komma närmare än så här, säger John Jordås till Di.

Stämmer in på flera punkter

Spåret C A har förekommit i Palmeutredningen sedan polisen gjorde en lista över personer som ägde en liknande revolver som det utpekade mordvapnet.

C A var ägare till en Magnum-revolver och bodde på gångavstånd från biografen Grand, som Olof Palme besökte vid mordnatten.

I boken uppmärksammar Jordås att C A är den enda som inte lämnat in sitt vapen för provskjutning, trots flera kallelser från polisen. C A hävdar att han sålde vapnet på gatan i början av 1990-talet.

Journalisten pekar även på att mannen passar perfekt in på den gärningsmannaprofil som polisen tog fram i samarbete med den amerikanska polismyndigheten FBI.

Trots det är C A i princip okänd för allmänheten.

Det vill Jon Jordås ändra på.

– Jag tycker att det är så märkligt att han inte är mer känd för allmänheten. Jag vill ändra på det. Innan Palmemordet läggs till handlingarna vill jag att den här mannen ska finnas med på kartan, säger han till Di.

Teorin: Det var utlösande faktorn

Jon Jordås har en teori om vad som fick C A att skjuta Olof Palme.

Socialdemokraterna höjning av aktieskatten i februari 1986 slog hårt mot mannen som tjänat betydande pengar på aktier. Händelsen kan ha spätt på hans avsky mot den dåvarande statsministern, menar Jordås. 

Förhördes flera gånger

C A är i dag inte vid livet.

Han begick självmord 2008 i samband med att poliser knackade på hans dörr.

Mannen förhördes flera gånger av polisen. I förhören har C A förnekat att han skjutit Olof Palme och uppgett att han var sjuk i influensa när mordet inträffade.  

Foto: Alvin portal

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen