3 sep 26

Coops uppmaning till kunderna – ”väldigt onödigt”

2024 08 10

Coop är besvikna på ett onödigt beteende hos vissa kunder, och kommer med en uppmaning om hur man bör göra istället.

Mängder av mat går förlorad helt i onödan, meddelar Coop.

Det stora matsvinnet kostar Coops butiker tusentals kronor varje år, rapporterar SR.

Skälet är att kunder som har tagit varor och sedan ångrat sig, lägger tillbaka dem på fel plats.

Nu uppmanar matjätten sina kunder att ändra sitt beteende.

”Åker rakt i sopen”

Matbutiken Stora Coop i Bromma vittnar om att felplacerade varor står för en fjärdedel av butikens matsvinn.

Det handlar om ett väldigt onödigt svinn, anser man på matbutiken.

– Det åker rakt i sopen. Det är ju nästan samma sak som att stjäla det. Alla förlorar på det, eller ingen vinner på det eftersom det åker i sopen, helt enkelt, säger Ralph Flander, som jobbar på Stora Coop, till radiokanalen.

Går rundor varje morgon

Problemet är alltså att kunder väldigt ofta lägger ifrån sig varor på helt fel ställen i butiken.

Det är inte ovanligt att frysvaror hamnar i kyldisk eller vice versa, eller att kylvaror hamnar på en vanlig hylla.

– Vi går ju rundor varje morgon, där vi plockar i ordning allt som har lagts på fel ställe. Vi fyller en kundkorg varje dag. Onödiga pengar för att man är lat, säger Ralph Flander.

Om man ångrar sig och inte vill köpa en vara, bör man istället säga till i kassan, menar han.  

– Och vågar man inte göra det så, är det en kylvara så lägg den i en kyldisk, är det en frysvara, lägg den i en frysdisk, säger han till radiokanalen.

Mål att minska matsvinn

Matsvinn är ett stort problem som både kostar butikerna pengar och dessutom är dåligt för miljön och klimatet.

Regeringen har tidigare satt upp ett mål om att livsmedelsavfallet ska minska med minst 20 viktprocent per capita från 2020 till 2025, skriver Svensk Dagligvaruhandel.

Coop själva har satt upp ett mål om att halvera sitt matsvinn till 2025.

De största källorna till svinn i en butik är frukt, grönsaker och bröd, enligt Svensk Dagligvaruhandel.

Foto: Coop

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Pensionsmyndigheten: Många kan få 8 000 kronor mindre i pension

2026 09 17

Många blivande pensionärer riskerar att gå miste om cirka 8 200 kronor i månaden när de väl slutar jobba.

Det flaggar Pensionsmyndigheten för i ett uttalande på torsdagen.

Myndigheten syftar på att många fortfarande saknar tjänstepension. Idag är det en av tio anställda som inte har tjänstepension, till exempel för att de jobbar på mindre företag eller saknar kollektivavtal. Dessutom finns det egenföretagare som inte själva sätter undan utebliven tjänstepension.

– Många känner till att tjänstepensionen är viktig, men få inser att den kan vara värd över 8 000 kronor i månaden. De här beräkningarna visar vilken betydelse tjänstepensionen kan ha för ekonomin som pensionär, säger Monica Zettervall, pensionsexpert på Pensionsmyndigheten, i en kommentar.

Värre smäll nu än förr

Summan på 8 200 kronor är baserad på en person med medianlön, det vill säga 38 500 kronor i månaden. Enligt Pensionsmyndigheten handlar det  om 26 procent av hela den totala pensionen som denna grupp går miste om.

Det finns dessutom ytterligare en alarmerande faktor. De senaste åren har tjänstepensionens andel av den framtida pensionen vuxit för svenska folket. Saknar man tjänstepension blir därför den ekonomiska smällen värre idag än för tidigare generationer.

– Tjänstepensionen är en av de viktigaste ekonomiska förmånerna som en arbetsgivare kan erbjuda. Det har undersökningar från Tjänstepensionens dag visat i många år. Därför finns det mycket att vinna på att vara tydliga med att man erbjuder tjänstepension, inte minst för att skapa trygghet för medarbetarna, säger Pia Carlsson Thörnqvist, enhetschef Kommunikation och marknad på Avtalat och projektledare för Tjänstepensionens dag, som inträffar 27 september.

Läs mer: Norsk varning för värsta finanskrisen någonsin

Fakta: så mycket pengar handlar det om

Nedan ser du Pensionsmyndighetens uträkning för hur stor del av pensionen som skulle kunna komma från tjänstepensionen, beroende på hur mycket du tjänar. Räkneexemplet är baserat på personer födda 1982 som börjar arbeta vid 23 års ålder och går i pension vid 69 års ålder, det vill säga nuvarande riktålder.

Medialön per månad

Tjänstepension per månad

Andel av total pension

31 700 kr

6 700 kr

25,6 %

38 500 kr

8 200 kr

26,4 %

60 000 kr

24 000 kr

43,6 %

Källa: Pensionsmyndigheten

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


17 sep 2026

Blankt nej – nytt besked i regeringsfrågan

2026 09 18

Oppositionen har vunnit valet.

Nu ska de rödgröna partierna försöka enas om ett regeringsunderlag.

Tidigare under dagen öppnade Centerpartiet för en ren S-regering med stöd av MP, C och V.

– Varken V och C är intresserade av att MP får fördelen att sitta i regeringen, sade en C-källa till Aftonbladet.

Blankt nej

Nu svarar Vänsterpartiet.

V säger blankt nej till förslaget, rapporterar Aftonbladet.

Alla regeringsalternativ där V inte ingår ses som uteslutna, uppger tidningen med hänvisning till källor inom Vänsterpartiet.

”Alla ska med!”

Vänsterpartiets vice partiledare Ida Gabrielsson dömer också ut förslaget om en ren S-regering.

– Klart att alla fyra partier bör ta ansvar i regeringen, för stabiliteten, så att våra överenskommelser och budgetar kan genomföras. Nu testar C att säga nej till ännu ett parti, skriver hon på X och fortsätter:

– Tror ärligt talat det är bättre att inse att man måste börja säga ja istället! Alla ska med!

Samtal inleds i morgon

Talmannen Andreas Norlén kommer att inleda samtal med alla partiledare under fredagen. Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat sin avgång under dagen.

– Talmannen har i dag tagit emot begäran om entledigande från statsminister Ulf Kristersson (M). Mot bakgrund av detta inleder talmannen uppdraget att ta fram förslag till ny statsminister, framhåller riksdagen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Ebba Busch: Vi står redo

Om förhandlingarna mellan de rödgröna partierna skulle kollapsa är högersidan redo att ta över ledartröjan, uppger KD-ledaren Ebba Busch.

– Det blågula laget har i fyra år visat att vi både kan enas och genomföra för Sverige nödvändiga reformer, politik och budget. Vi kan också konstatera att valresultatet gett Sverige en majoritet för en borgerlig ekonomisk politik framåt, det står vi redo att söka möjligheter kring framåt, skriver hon på X.

LÄS MER: Arbetslösheten minskar i Sverige – en grupp sticker ut 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen